Чи буде в Одесі греко-католицький храм?

Найвищі ієрархи Української греко-католицької церкви з 12 країн світу звернулися до президента Віктора Януковича із закликом не допустити розпалювання міжконфесійної ворожнечі в Україні.

Image caption Любомир Гузар вважає, що будь-яка громада має право на свій храм

Приводом стали заклики предстоятеля православної церкви Московського патріархату в Одесі Агафангела не будувати в місті греко-католицького храму, бо, на його думку, будівництво собору викличе обурення та протест з боку духовенства та вірних і створить у місті ситуацію міжрелігійного конфлікту. У церкві також вважають, що в місті не так багато греко-католиків аби там будувати для них собор.

У відповідь на це глава Української греко-католицьої церкви Любомир Гузар назвав дивними речі, коли людям забороняють будувати свій храм там, де він потрібен.

"Ми звернулися до президента, бо ж він є гарант Конституції, і ми надіємося, що власне він, Віктор Янукович, допоможе, щоби цю ситуацію належно розв‘язати так, щоби ми всі однаково могли втішатися тими самими правами, а не так, щоб, може, одна тільки церква мала всі привілеї, а ми й інші такі, як ми, цих привілеїв не мали".

За даними одесько-кримського екзархату Греко-католицької церкви, в Одесі налічується близько 10 тисяч вірних. А в області існує десь 20 греко-католицьких громад.

Кореспондентка Бі-Бі-Сі в Одесі Олена Свінцицька каже, що в контексті толерантної Одеси, в якій жили і живуть люди різних націй та конфесій, риторика єпархії Московського патріархату сприймається дуже дивно.

"Вони звинувачують греко-католиків у тому, що будівництво нового храму створить ситуацію напруги та міжрелігійного конфлікту. Однак, за спостереженнями місцевих аналітиків, можна сказати, що така заява сама по собі може сприйматись як провокування конфлікту. Але сказати, що ці настрої є масовими і визначають загальний тон одеської спільноти, - буде занадто великим перебільшенням".

На думку нашої кореспондентки, у цьому конфлікті простежуються два чинники – релігійний і майновий.

"Є давня історія протистояння православної церкви і греко-католицької. Є домінування Московського патріархату в регіоні. Одеська єпархія – одна з найбагатших. Якщо говорити про храми, то близько 300 храмів належать цій єпархії. Звісно, вона не хоче поступатися своїми позиціями, як жодна церква не хоче поступатися своїми позиціями, і називає спробу побудови греко-католицького храму здійсненням агресивної експансії уніатства в одеському регіоні. Натомість греко-католики, зокрема, єпископи з 12 країн, які виступили на захист одеситів і звернулися з цього приводу до президента Януковича, кажуть, що вони мають на меті забезпечити духовні потреби вірних своєї церкви, діють у правовому полі, і таку ситуацію, яка зараз нагнітається, сприймають як порушення Конституції України".

Попри звернення єпископів 12 країн до президента Януковича, офіційної реакції влади на цю ситуацію наразі немає.

Відтак, цей конфлікт розвивається виключно у релігійному середовищі. У керівництві обмінюються листами, але якихось реальних наслідків поки що це листування таке публічне наразі не отримало.