Експерт: Пенсійна реформа неминуча

Для урядів країн світу одним з найбільших політичних питань постає зростання числа людей пенсійного віку. У тих країнах, які мають офіційні пенсійні системи, для населення це стає серйозною фінансовою проблемою і фінансовим навантаженням. У країнах, що розвиваються, це також серйозна проблема.

Image caption Пенсійний вік в Україні треба збільшити, - кажуть експерти.

В Україні середня тривалість життя чоловіків на 12 років менша, ніж жінок (у чоловіків ця цифра – 62 роки, у жінок – 74). Чому чоловіки так порівняно мало живуть і як це впливає на проблему пенсій? Про це Українська Служба Бі-Бі-Сі запитала в кандидата економічних наук, старшого наукового співробітника Інституту демографії НАН України Лідії Ткаченко.

Лідія Ткаченко: Це пов’язано безпосередньо із шкідливими, поганими, небезпечними для здоров’я та життя умовами праці. Чоловіки набагато більше залучені до таких от несприятливих умов праці, ніж жінки. Оскільки ж жінки працюють у кращих умовах праці, то у них і тривалість життя набагато більша, а, отже, і вища імовірність дожити до пенсійного віку.

Бі-Бі-Сі: Але коли бачиш деяких жінок у помаранчевих жилетах на укладці асфальту десь на дорогах, то ставиш під сумнів тезу про те, що у жінок кращі умови роботи.

Умови праці в жінок кращі, ніж у чоловіків

Лідія Ткаченко: Загалом кращі. По-перше, жінки набагато частіше, ніж чоловіки, одержують вищу освіту. Вони більше в цьому зацікавлені. Дуже багато жінок у нас працюють на достатньо, скажімо так, чистих робочих місцях, тобто, в освіті, в охороні здоров’я, у сфері послуг – це як би жіноча сфера. На державній службі також за чисельністю переважають жінки. Практично сфера послуг, торгівля – це жіноче царство, можна так сказати. А чоловіки переважною кількістю зайняті у промисловості, особливо – у видобувній, у важкій, металургійній промисловості. Це – чоловіча робота. Транспорт теж. Звичайно, що є і жінки, залучені до шкідливих та несприятливих умов праці. І це теж дуже погані показники для України порівняно з європейськими країнами. Україна дуже відстає.

Насправді наші пенсійні проблеми пов’язані з нашими економічними проблемами і структурою зайнятості зокрема. І саме із низьким рівнем зайнятості населення, тому що існують дострокові пенсії. Наприклад, на шкідливих підприємствах є дуже величезний перелік посад, професій, де люди можуть виходити на пенсію раніше на 5-10 років. Але ж вони все рівно здоров’я своє вже втратили. Головне, що багато з них залишаються і надалі працювати на цих робочих місцях, не йдуть з роботи.

Бі-Бі-Сі: Ви вважаєте, що без пенсійної реформи можна обійтися? Чи це вже абсолютно неминуче, і при цьому треба починати пенсійну реформу вже зараз, оскільки вона все одно буде розтягнута в часі десь, як каже уряд, і перехід на вищий пенсійний вік триватиме протягом 10 років?

Пенсійна реформа актуальна не лише для України

Лідія Ткаченко: Пенсійна реформа потрібна. І загалом, пенсійні реформи - найбільш актуальне, напевно, завдання соціальної політики в усіх країнах без винятку. І це, напевно, одна з найскладніших проблем, але в України якось склалося дуже таке хибне уявлення стосовно проблеми підвищення пенсійного віку. Насправді, треба розуміти, що оцей пенсійний вік, який у нас є, - 55 років для жінок і 60 років для чоловіків, був установлений майже 100 років тому. І що б ми не говорили про те, що Україна бідніша, що тут гірші умови праці, гірші умови життя, але ж за 100 років вони значно покращились. Це ж не зрівняти з 20-30 роками минулого століття! А тим більш, якщо ми говоримо про жінок, які з демографічного боку і з соціального боку теж більш благополучні у нас, ніж чоловіки. І треба це визнати. І не треба жаліти жінок, що вони не доживають чи погано виглядають. Про наших чоловіків теж, на жаль, мало чого хорошого можна сказати.

Бі-Бі-Сі: Чому тоді у суспільстві такий опір деяким пропозиціям уряду і влади щодо підвищення пенсійного віку? Це просто стереотип, вже інерція ментальності, чи звичка десятиліттями жити з оцим пенсійним віком і все?

Пенсійний вік - явище динамічне

Лідія Ткаченко: Ви знаєте, з одного боку – звичка, а з іншого боку – у всьому винні значною мірою самі політики. Проблеми підвищення пенсійного віку насправді обговорювались ще за радянських часів, у 70-х роках минулого сторіччя, тому що всі демографічні прогнози показували, що неминуче буде старішати населення. І співвідношення пенсіонерів із працездатним населенням буде змінюватися не на користь працездатного населення. Це було абсолютно зрозуміло, і вже втрачено стільки часу для того, щоб провести нормальним чином це реформування.

Треба просто зрозуміти, що пенсійний вік сам по собі не є чимось застиглим, незмінним. Насправді, це звичайний параметр пенсійної системи. До речі, коли встановлюється пенсійний вік, то абсолютно не зважають на очікувану тривалість життя. Як ми бачимо, жінки живуть набагато довше і частіше доживають значно до 60 років, ніж чоловіки. А головне, що понад 80% жінок мають вірогідність дожити до 60 років, і їхня очікувана тривалість життя при досягненні 60 років становить і ще 20 років, понад 20 років. Тобто, насправді це не такі погані показники. Але дуже часто політики лякають підвищенням пенсійного віку замість того, щоб пояснити людям, зокрема, жінкам, що через те, що у вас нижчий пенсійний вік, у вас коротший страховий стаж, а, отже, й пенсії жінок значно нижчі, ніж у чоловіків. Співвідношення середніх пенсій жінок і чоловіків значно гірше, ніж співвідношення за зарплатами. Тобто, якби жінки працювали довше, це, по-перше, означало би, що у них є більше шансів покращити своє матеріальне становище на пенсію, заробити собі вищу пенсію.

Заполітизована реформа

Бі-Бі-Сі: Коли ви говорили про політиків, мені подумалося, що особливо в останні, скажімо так, 8-10 років Україна – це країна перманентних виборів. І якщо гасло підвищення пенсій – це таке виграшне передвиборче гасло, то гасло підвищення пенсійного віку – це програшне передвиборче гасло. І тому політики цим маніпулюють і, можливо, не вистачає мужності, коли вони приходять до влади, все ж таки сказати людям правду, що так чи інакше, пенсійна реформа потрібна.

Лідія Ткаченко: Звичайно, що пенсійна реформа не зводиться тільки до підвищення пенсійного віку. Підвищення пенсійного віку – це лише один з напрямів, але в чому його перевага? По-перше, не можна говорити, що це тільки погано для людей, насправді право на пенсію зберігається, і це право навіть покращується, розширюється. Тобто, у людини більше можливостей працювати.

А те, що дуже багато людей продовжують працювати після досягнення пенсійного віку, з одного боку, це добре, але з іншого боку, ці люди дуже швидко втрачають свої позиції. Заробітна плата пенсіонерів (людей пенсійного віку) значно нижча, ніж людей, які ще не вийшли на пенсію. Тобто, вони дуже швидко втрачають свої кар’єрні позиції, вони дуже швидко втрачають можливості, скажімо, навчання і взагалі якихось додаткових заходів щодо гарантій зайнятості, покращення умов праці чи можливостей професійного навчання.

Люди старшого віку нічого не мають, ніяких таких прав. І підвищення пенсійного віку, в принципі, якраз і має супроводжуватися саме заходами, які пов’язані загалом із покращенням умов зайнятості для людей старшого віку. Тому, що оця от концепція активного довголіття - це ж дуже гарна насправді концепція. Як живуть у нас пенсіонери? Чим вони живуть, чим вони зайняті? Згадують про пенсіонерів, дійсно, напередодні виборів. Тому, що пенсіонери – це дуже активний електорат, і їх дуже легко мобілізувати, підвищивши пенсії на скількись-то гривень перед виборами. А те, що потім буде, і що це викличе черговий сплеск інфляції, про це якось зовсім не думають.

Новини на цю ж тему