Політолог: Лужков не став всеросійською постаттю

Довголітній мер Москви Юрій Лужков заявив, що судитиметься з низкою державних російських телеканалів за показ документальних фільмів, з критикою на його адресу. У цих телепрограмах, зокрема зазначалося, що мер столиці використовував своє службове становище, аби допомагати бізнесовим інтересам його дружини – найбагатшої жінки Росії.

Image caption Юрій Лужков з дружиною, яку вважають найзаможнішою жінкою Росії.

Багато хто вважає ці події початком процесу усунення мера російської столиці збираються з посади. Читайте блог Бі-Бі-Сі з Москви Ігоря Солов'я: Лужков - президент всія Москви. Юрія Лужкова чудово знають і в Україні. Його навіть оголошували свого часу персоною нон-ґрата за некоректні висловлювання стосовно України. Про Юрія Лужкова та про те, як його сприймають в Україні, Бі-Бі-Сі розмовляла з істориком і політологом Ігорем Лосєвим.

І. Лосєв: Все залежить від контексту регіону. Наприклад, у Криму він сприймається майже виключно як політик, тому що всі приїзди Лужкова до Криму пов’язані з якимись гучними політичними заявами, де Лужков намагається виступати як геополітик, як людина, що здійснює зовнішню політику Російської Федерації. І він виступав, як відомо, з публічними територіальними претензіями до України. І навряд чи це викликає велике невдоволення його старших колег у Москві. Саме в цьому питанні великих розходжень та і взагалі жодних розходжень між ними нема.

Бі-Бі-Сі: Але ж у Криму його, напевно, сприймають і як господарника, оскільки він постійно допомагає Севастополю, зокрема. І ви як севастополець це знаєте. Відкрив філію Московського державного університету, будує будинки для офіцерів Чорноморського флоту, тобто, господарську діяльність теж веде.

І. Лосєв: Річ у тім, що його господарські звершення стосуються лише дуже незначного відсотка місцевого населення. Лише тих, хто так чи інакше пов’язаний з Чорноморським флотом, а таких людей назагал у місті, незважаючи на всю пропаганду, не так вже й багато. Переважна ж більшість жодних, так би мовити, крихт від "щедрот" Лужкова не має. Реально він був благодійником дуже вузького кола заангажованих людей у Севастополі.

Бі-Бі-Сі: От ви говорите, що в Кремлі його підтримують, вірніше, що розходжень жодних не мають у сенсі його політичних претензій територіальних. Але щоразу, коли Юрій Лужков робив свої заяви стосовно територіальних претензій на Крим і, зокрема, Севастополь, і Україна висловлювала офіційні протести, офіційна Москва завжди казала, що позиція мера Москви не віддзеркалює офіційну позицію Росії.

Image caption І в Москві у нього не всі - друзі.

І. Лосєв: Ви ж розумієте, чого варті всі такі чергові офіційні заяви міністерства закордонних справ Російської Федерації. Враховуючи специфіку російської політичної моделі, якби бодай одного разу той таки Путін заявив публічно про своє невдоволення, на другий же день Лужков перестав би робити такі заяви. Жодного разу Путін таких заяв не робив. І мовчанка в даному випадку означає знак згоди.

Бі-Бі-Сі: Ви думаєте, Юрій Лужков зараз на боці Владіміра Путіна чи на боці Дмітрія Медвєдєва? Принаймні, в Росії дуже жваво обговорюють, що буде з Лужковим, якщо він піде з посади мера. До якої команди пристане.

І. Лосєв: Я не думаю, що там вирішуються питання про Путіна чи Медвєдєва, про те, на чий бік він там стане. Річ у тім, що, звісно, і Путін, і Медвєдєв намагатимуться мати на Москві свою людину. А Лужкова вони своєю людиною не вважають, бо все ж таки він у Москві діє дуже автономно від них. Він зумів зосередити у своїх руках майже неподільну владу над всім мегаполісом. І через те, незважаючи на всі його зовнішні пози покори, насправді він є дуже самостійним керівником і, звісно, прибрати його буде навіть значно важче, ніж прибрати Шаймієва чи Муртазу Рахімова. Обидва – і Путін, і Медвєдєв – вирішують питання про те, як туди призначити свою людину, тому що Москва – це 7 мільйонів виборців. А 2012 рік наближається.

Бі-Бі-Сі: Якщо Юрій Лужков все ж таки залишить посаду мера не за власним бажанням, ви бачите його як окремого потужного політичного гравця, може, навіть загальноросійського масштабу? Чи він просто піде вже на пенсію?

І. Лосєв: Я думаю, що він не зможе стати політиком всеросійського масштабу, бо на ньому стоїть тавро Москви, а Москву у Росії за межами кільцевої дороги дуже не люблять. Росіяни небезпідставно вважають, що хороше життя москвичів забезпечується за рахунок зубожіння решти Росії. Ви ж розумієте, в Москві крутяться 85% всіх фінансових ресурсів Російської Федерації, а решту величезної Росії обслуговують лише 15%. І Лужкову всю решту Росії не подарують. Ви ж бачите, що він так і не зміг вийти за межі суто московської політики. Він не зміг стати всеросійською постаттю, яка б викликала до себе симпатії всіх росіян. Так, москвичі йому симпатизують і мають на це підстави. Але решта росіян – ні.

З Ігорем Лосєвим розмовляв Фідель Павленко.