Земельне протистояння перед виборами в Криму

У Криму активізувалися конфлікти на земельному підґрунті. Днями одразу в трьох селах Сімферопольського району – Молодіжному, Давидівці та Дубках спробували знести так звані кримськотатарські земельні "поляни протесту", що в народі звуться самозахопленнями.

Image caption Питання землі для репатріантів у Криму не вирішене

Це мало не викликало зіткнення між кримськими татарами та представниками проросійських організацій.

Перші стверджують, що спроби знесення "полян протесту" – цілеспрямована провокація, спрямована на активізацію антикримськотатарських настроїв перед місцевими виборами, які мають відбутися наприкінці жовтня.

Другі спростовують звинувачення та кажуть, що тільки хочуть чесно розібратися у земельному питанні.

Хронологія конфлікту

Зранку 16 вересня на самозахоплення у Молодіжному прибули близько сорока молодиків, які почали руйнувати тимчасові будиночки.

Учасники "поляни протесту", близько 50 представників якої швидко прийшли на захист свого майна, говорять, що молоді люди були нетверезі та казали, що буцімто захищають інтереси пайщиків, котрі, за їхніми словами, є справжніми власниками цієї землі.

Разом з молодими людьми під час конфлікту там було близько десяти представників проросійського козацтва.

Як стверджують самозахопники, на місце інциденту також прибули близько ста працівників міліції на чолі із заступником керівника кримського главку Миколою Федоряном.

Молодикам вдалось зруйнувати кілька будиночків, у відповідь на що кримські татари заявили про намір у майбутньому ще більш жорстко захищати свої інтереси.

Не встиг вгамуватися конфлікт у Молодіжному, як через кілька годин все повторилось у селі Давидівка.

Єдина відмінність у тому, що тепер більше 30 осіб, які прийшли знести самозахоплення, називали себе власниками цих ділянок, а крім козаків, їх, за даними представника Сімферопольського райвідділу міліції Олександра Рибальченка, підтримували ще й члени найбільшого в Криму прокремлівського об’єднання "Руська єдність".

Зранку 17 вересня земельний конфлікт знайшов своє продовження у селі Дубки, де біля місцевої "поляни протесту" ведеться будівництво однієї з ділянок нової дороги на Севастополь.

І знову серед учасників конфлікту були представники "Руської єдності" та козацтва.

Місцева влада уже давно намагається домовитись із учасниками тамтешньої поляни, чиї будиночки не дають розширити дорогу до відповідних розмірів, про надання їм ділянок в іншому місці в обмін на згоду знесення їхніх тимчасівок.

Image caption У березні 2010 року 20 тисяч кримськотатарських родин звернулися до президента з проханням вирішити проблему землі

Але самозахопники не згоджуються і кажуть, що таким чином влада намагається їх знову обдурити. Вони запевняють, що якби влада справедливо вирішила земельні проблеми кримських татарів, котрі після повернення із депортації вже багато років домагаються виділення земельних ділянок для будівництва житла, то вони не чинили б самозахоплень, і цих проблем не виникало би.

За словами одного з кураторів кримськотатарських самозахоплень Даніяла Аметова, врешті інцидент у Дубках після переговорів з головою Сімферопольської райдержадміністрації Володимиром Живицею також вдалось вирішити мирним шляхом.

"Ми таки віддамо ділянки, які заважають будівництву дороги, а нам пообіцяли виділити землю в іншому місці", - сказав Аметов.

За його словами, кримські татари готові поступитися своїми інтересами задля будівництва потрібної траси, але якщо влада обдурить, то попереджають про поновлення "боротьби за свої ділянки".

Прес-служба кримського главку міліції, коментуючи перші два інциденти, повідомила, що у земель в Молодіжному та Давидівці дійсно є пайщики, які, за рішенням Сімферопольського райсуду, мають право звільнити ці землі від тимчасових споруд.

У міліції пайщикам порадили й надалі шукати своєї правди в суді та допустили, що порушать кримінальну справу по факту самовільного захоплення землі в цих селах.

Кримськотатарські організації в свою чергу вказують на масштабні земельні махінації в Криму та стверджують, що більшість офіційних власників великих земельних ділянок отримали їх з порушенням закону, а тому спочатку треба розібратися з цим питанням.

Загострення через місцеві вибори?

Більшість кримських політологів схильна вважати, що останнє загострення в земельному питанні – це передвиборча технологія, покликана мобілізувати російськомовний електорат.

Головним аргументом на підтвердження цього, вважають політологи, є активна участь проросійських сил у всіх трьох акціях.

Таку думку в коментарі Бі-Бі-Сі висловив і співголова Кримської асоціації політологів Олександр Форманчук:

"Я вважаю, що це пов’язано з початком передвиборчої кампанії і що це має негласну підтримку у певних представників кримської влади. Але серйозного загострення ситуації я не чекаю".

Наразі в Криму, за попередньою оцінкою Республіканського комітету із земельних питань, майже 16 тисяч людей здійснили самозахоплення близько 1300 гектарів землі.

Приблизно 70% з цих людей – кримські татари, які повернулися з місць депортації на батьківщину.

Окремою проблемою у Криму називають "елітні самозахоплення", що їх чинять різної масті можновладці, котрі привласнили собі тисячі гектарів коштовних земель в найбільш престижних регіонах автономії.

За дуже приблизними даними кримської прокуратури, "елітні самозахоплення" складають до 70% від всієї незаконно привласненої землі.

Новини на цю ж тему