Закупівлю ліків в Україні перевірить суд у США

Український уряд подав позов до федерального суду у Портленді, штат Орегон, проти американської компанії Olden Group, яку українські урядовці підозрюють в участі у шахрайській змові, пов’язаній із продажем вакцин та ліків для України.

Позов було подано наприкінці минулого тижня - повідомила компанія Trout Catcheris, яка на замовлення нинішнього українського уряду провадить перевірку фінансово-економічної діяльності Кабінету міністрів у 2008-2009 роках, коли його очолювала Юлія Тимошенко."

Корупційні схеми?

Trout Catcheris у своєму прес-релізі подає цей позов саме у контексті його зв’язку із розслідуванням діяльності уряду Тимошенко:

“Цей перший судовий позов, поданий у рамках всеосяжного розслідування з боротьби із корупцією, розпочатого за розпорядженням Кабінету міністрів України у травні 2010 року.”

У повідомленні Trout Cacheris також ідеться про те, що позов подано у рамках розслідування діяльності державного підприємства Укрвакцина, відповідального за закупівлю вакцин та ліків для Міністерства охорони здоров’я України.

Image caption Плато Качеріс із Trout Catcheris, вважає, що розгляд позову в американському суді забезпечить прозоре розслідування справи

Trout Cacheris вважає, що у 2008-2009 роках Olden Group, яка належить офшорним компаніям із Белізу, відігравала ключову роль у змові з метою завищення мільйонів доз вакцин, які закуповувалися для української системи охорони здоров’я.

Експерти із Trout Catcheris вважають, що у такий спосіб могло бути “відмито” понад 50 мільйонів доларів із державного бюджету України. Крім того, один із партнерів Trout Catcheris, Плато Качеріс, вважає, що розгляд позову в американському суді забезпечить прозоре розслідування справи і забезпечить повернення коштів до української скарбниці.

Хто "ревізор"

Коли на початку літа цього року стало відомо про те, що нинішній український уряд винайняв американську фірму для розслідування фінансової діяльності попереднього уряду, представники опозиції на чолі із екс-прем’єром Юлією Тимошенко заявили про політичні мотиви такої перевірки і про те, що Trout Catcheris не має достатньо професійного досвіду в аудиті діяльності державних органів.

Оглядачі також звертали увагу та те, що назва фірми, яку обрав для перевірки діяльності попереднього уряду нинішній Кабмін, не відома серед провідних аудиторських фірм. Водночас, у президентській адміністрації, коментуючи ініціативу уряду, заявляли, що сам прецедент перевірки діяльності влади є позитивним, і що після того, як Партія регіонів відійде від влади, вона усіляко вітатиме перевірки своєї діяльності.

Тимошенко: "Je ne regrette rien"

Лідерці опозиційного блоку і екс-прем’єру Юлії Тимошенко вже закидали сумнівний поспіх із закупівлею зайвих сотень тисяч доз препарату Таміфлю під час епідемії “свинячого” грипу в Україні наприкінці 2009 року. У розпал епідемії Україна закупила майже 800 упаковок Таміфлю, витративши на це 59 мільйонів гривень. Проте використано було лише десяту частину цих запасів.

Image caption Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко особисто зустрічала літак із вантажем Таміфлю вночі 1 листопада минулого року

Коментуючи тодішні події, пані Тимошенко заявила, що і тепер вчинила би так само, бо оцінки розвитку епідемії, що лунали від лікарів, свідчили про те, що захворіти на “свинячий” грип можуть мільйони українців.

“Це зараз, заднім умом, говорять: та нічого не було там. А коли у нас Західна і Центральна Україна кожен день втрачала тисячі людей від атипової пневмонії? Мені було страшно, вибачте, тому я купила Таміфлю,” – заявила екс-прем’єр.

Таміфлю як ефективний препарат проти грипу A/H1N1 рекомендувала Всесвітня організація охорони здоров’я, яку нині критикують за перебільшення небезпеки того грипу і навіть звинувачують у штучному стимулюванні попиту на препарат та змові із фармацевтичними компаніями.

У ВООЗ, у свою чергу, категорично відкидають можливість змови із фармацевтами.

Новини на цю ж тему