Чиї миротворці в Косово - контрабандисти?

Командування натовських сил у Косово KFOR заявляє, що справи щодо масштабної контрабанди пального із залученням військовослужбовців направлено до керівництва відповідної країни.

Image caption Припускають, що в справі про контрабанду пального може йтися про українських миротворців.

Німецький генерал Ерхард Бюхлер не називає конкретно військового контингенту, причетного до зловживань.

Водночас газети Косово пишуть про контрабандні операції на суму майже два мільйони євро, а причетними до масштабних кримінальних оборудок називають українських миротворців.

Складне становище

Керівництво військових сил KFOR, схоже, опинилось в незручному становищі.

З одного боку, іде розслідування. З іншого - у цій місії, що проводиться під керівництвом НАТО, чимало речей базуються на хистких дипломатичних принципах, оскільки серед учасників миротворчої операції є контингенти із 31 країни, із яких 24 є членами НАТО.

Представник командування KFOR підполковник Зігфрід Джос каже: "Деяких солдатів KFOR підозрюють у тому, що впродовж останніх років вони були залучені до контрабанди пального, порушення митних правил, і причетні до зловживань в економічній діяльності. Розслідування місії Євросоюзу у Косово та інших структур здійснююється в інтересах KFOR та за сприяння керівництва KFOR".

Підполковник Джос наголошує на необхідності ґрунтовного розслідування і притягненні підозрюваних у злочинах до відповідальності за умови беззаперечності доказів. За його словами, це стосується і підозрюваних зі сторони Косово, і контингентів будь-якої іншої країни.

"KFOR засуджує всі кримінальні дії. Країна, якої це стосується, має вжити всіх відповідних заходів, включаючи дисциплінарне та кримінальне розслідування".

Схеми

Український часопис "Дзеркало тижня" стверджує, що впродовж років представники українського контингенту незаконно ввозили пальне для приватних фірм через кордон, забезпечуючи конвой для цих вантажів при закупівлі пального на французькій військовій базі в Косово.

Потім паливо, начебто, знову ж таки продавали місцевим фірмам, використовуючи службові документи та печатки, які дозволяли провозити комерційні вантажі під виглядом військових.

Приблизна сума протизаконних оборудок - близько півтора мільйона євро.

Українське міністерство оборони поки утримується від будь-яких коментарів.

Невивчені уроки

Керівник парламентського комітету з питань безпеки та оборони Анатолій Гриценко вважає прикрим, що представники українського оборонного відомства навіть не підтвердили факту отримання від керівництва KFOR офіційних документів про порушення.

"На превеликий жаль, завдано удару по іміджу нашої країни. Скидається на те, що наші військові не зробили висновку з аналогічної ситуації, яка склалася в Лівані. Тоді наші миротворці зробили дуже багато корисного для ліванського народу, очистивши понад п'ять тисяч квадратних метрів від боєприпасів. Але через махінації подібного ґатунку наша місія була змушена вийти з цієї країни", - каже пан Гриценко.

"Хоча дуже багато зроблено для зміцнення безпеки на Балканах, причому за кошти державного бюджету, оці "бензинові плями на мундирі", як пишуть журналісти, негативно впливають на загальну оцінку України і українців", - додав він.

Анатолій Гриценко припускає, що частина із незаконних коштів, могла, за його словами, "перепасти" комусь в керівництві збройних сил.

Хто і яким чином організовував незаконні схеми і хто на них наживався - це має з'ясувати слідство.

Командувач KFOR генерал Ерхард Бюхлер підтвердив, що документи направлено до відповідної країни.

Однак її назву командувач не озвучив.