Перебіжчиків офіційно виключили із фракції БЮТ

Голова парламенту Володимир Литвин оголосив про виключення із фракції БЮТ 28 депутатів, які вирішили увійти до урядової коаліції на чолі із Партією регіонів.

Image caption Завдяки екс-опозиціонерам коаліція у парламенті скоро може налічувати "конституціну більшість" у 300 депутатів

Спікер оголосив, що відповідне рішення було ухвалене самою фракцією, яка називає це "очищенням" своїх лав від "зрадників".

Водночас депутатам не дозволили змінити назву фракції на БЮТ-Батьківщина, під якою ця політична сила братиме участь у місцевих виборах, запланованих на кінець жовтня.

Володимир Литвин пояснив це вимогами регламенту: "Я перевірив: відповідно до регламенту, це не можна робити, бо регламент вимагає, що фракція, яка мала назву під час виборчої кампанії, вона повинна цю назву зберігати впродовж всієї діяльності".

Проте у БЮТ наголошують, що під час виборів ця політична сила називалася Блок Юлії Тимошенко партій Батьківщина, ПРП і УСДП, але у такому вигляді ця назва блоку ніколи не використовувалася для назви фракції. Відтак, як каже один із депутатів від БЮТ Сергій Соболєв, "влада завдала чергового удару по найбільшій опозиційній силі."

За підсумками позачергових парламентських виборів 2008 року фракція Блоку Юлії Тимошенко була другою за чисельністю і налічувала 124 депутати. На основі її коаліції із фракціями НУНС та Блоку Литвина було створено уряд, який очолила Юлія Тимошенко.

Image caption Виключені із фракції БЮТ депутати не тільки хочуть створити свою фракцію, але й вимагають їх пересадити, аби під час чергових парламентських конфліктів було зрозуміло, на чиєму вони боці

Після перемоги на президентських виборах лідера Партії регіонів Віктора Януковича, попередня парламентська більшість розпалася, а новий уряд було створено вже на базі коаліції фракцій Партії регіонів, Блоку Литвина та комуністів. Поступово все більше депутатів від тепер вже опозиційної фракції БЮТ стали брати участь у голосуваннях на користь більшості на чолі із Партією регіонів.

Тим часом екс-депутати від БЮТ заявили про те, що хотіли б створити власну фракцію на базі існуючої нині депутатської групи “Реформи заради майбутнього.” У такий спосіб депутати із цієї групи хочуть отримати право голосу під час погоджувальної ради та на виступ під час сесійних засідань. Згідно із регламентом, група депутатів може претендувати на створення фракції у разі, як до її складу входять понад 15 парламентарів.

Перехід депутатів певної партійної фракції із опозиції до коаліції і навпаки, а також їх виключення із фракції, що провела їх до парламенту, фактично, є безкарним, і не означає для депутата якихось наслідків, а чисельні спроби запровадити в Україні так званий “імперативний мандат”, який означав би для депутата втрату мандату у разі переходу до іншого політичного табору, завершилися безрезультатно.