Газпром спокушає Польщу газом попри ЄС

У Польщі немає єдності стосовно доцільності підписання газової угоди з Газпромом.

Представники уряду кажуть, що новий договір на поставки газу з Росії, який має бути чинним до кінця 2037 року, дає шанс на енергетичну безпеку країни, а тим часом опозиція переконана, що такий крок дозволить зберегти "зони впливів" з часів Радянського Союзу.

Тема газу спричинила останнім часом гарячі дискусії у польських ЗМІ та парламенті. Опозиційна права фракція "Закон і Справедливість" вимагає від уряду Дональда Туска не підписувати новий договір з росіянами, оскільки переконана, що Москва намагається за допомогою нової угоди на довгі роки зробити Польщу та цілу центрально-східну Європу залежною від російського диктату і таким чином, як каже лідер правих, Ярослав Качинські, "зберегти зони впливів з часів Радянського Союзу". Натомість уряд нагадує, що пан Качинський у 2006 році сам підписав таку угоду, коли перебував на посаді прем’єр-міністра. Проте праві переконані, що відтоді ситуація сильно змінилася.

Ярослав Качинський: Вважаю, що ми не повинні підписувати цього договору. Ми повинні чинити цьому опір. Становище інше ніж у 2006 році. Різні компанії підписують угоди на набагато вигідніших умовах якщо йдеться про ціну на сировину.

На думку оглядачів, цікавим є той факт, що позицію "Закону і Справедливості", - фракції, яку визнавали досі євроскептичною, - підтримує також Європейська Комісія. Брюссель каже, що угода з Газпромом порушує європейський закон. Європейська Комісія хоче, щоб управління ямальським газопроводом здійснював незалежний оператор. Він матиме прозоро отримувати плату за транзит, а можливість користуватися трубою повинні мати всі фірми, які цього бажають, а не лише Газпром. Речниця європейськї комісії Марлен Гольнцер вірить у позитивне вирішення проблем.

Марлен Гольнцер: Ми не будемо говорити про перебіг переговорів. Натомість можу сказати що атмосфера попередніх зустрічей була позитивною та приязною, а самі переговори - конструктивними.

Речниця не додала, однак, що коли вимоги Брюсселя і польської опозиції не будуть враховані у новій угоді, проти Польщі може бути спрямовано позов до Європейського суду.

Тому лідер правих Ярослав Качинський говорить не лише про політичні, але також економічні аспекти нового контракту.

Ярослав Качинський: Ми втратимо також прибутки, які ми отримували від фірми EuroPolGas, втрачаємо також, податок ЦІТ від фірм, а ще й ми мали право на отримання дивідендів, хоча ми ним не скористалися. Ну і звичайно є дуже широкий політичний контекст, тому ми повинні дуже серйозно задуматися над цією угодою.

Тим часом Валдемар Павляк, який відповідає в кабінеті Дональда Туска за економіку і переговори з росіянами, переконаний у доцільності підписання угоди.

Валдемар Павляк: Енергетична безпека - це надійні поставки за прийнятними цінами. Якщо ми підпишемо ці угоди, перед нами відкривається можливість вести переговори на тему ціни ямальського контракту. Досі вдалося досягнути десятивідсоткової знижки з одного боку, а з іншого - йдеться про можливість додаткових поставок палива у разі потреби.

Чимало оглядачів та політиків застерігають уряд про можливі негативні політичні наслідки контракту. Але пан Павляк такої небезпеки не бачить.

Валдемар Павляк: Ми не у стані облоги, Польща член НАТО, ЄС. Польща має нині міцну позицію в регіоні. Ми найбезпечніші в Європі, бо найменше імпортуємо енергії ззовні. Нам не загрожує нестача газу, і якщо хтось у Європі і мерзнутиме, то Польщі це загрожує найменше.

Тим часом експерти нагадують, що у зовнішньополітичній стратегії Російської Федерації з початку двотисячних років записано, що саме енергоносії мають стати найбільш ефективним методом розбудови зони впливів в Європі.

Новини на цю ж тему