FT: Газовий мир України з Росією під загрозою

Британська газета Financial Times вмістила у четвер статтю з аналізом газових суперечностей, які знову випливли на поверхню між Києвом та Москвою.

Попри те, що швидкість поступок президента Януковича Москві здивувала західні столиці, з наближенням зими газовий мир несподівано опинився під загрозою - пише газета.

Попри отримання Києвом 30% знижки на газ в обмін на 25-річний термін розміщення російського флоту в Криму, Москва не знизила суттєво реальної ціни газу.

"З наближенням зими, знайомі фактори ускладнюють переговори між Києвом і Києвом: нові вимоги України щодо нижчих цін, давнє бажання Москви отримати контроль над газотранспортною системою, яка пролягає Україною, і повернути на сцену РосУкрЕнерго", - йдеться у статті.

Газета цитує політолога Олега Рибучука, який прогнозує, щзо "зіткнення виглядає неминучим".

ФТ пише, що речник Газпрому заперечив можливість нової газової кризи, але додає, що Україна здивувала всіх у серпні, сказавши, що домагатиметься зниження ціни на газ.

Український уряд вважає, що річний рахунок у 10 мільярдів доларів є надто обтяжливим для бюджету і вимагає зниження ціни на російський газ.

Зі свого боку уряд Путіна вимагає від України вступу до економічного союзу з Москвою в обмін на нижчі ціни на газ. Така економічна інтеграція передбачає також злиття таких українських та російських індустрій як авіація та ядерна енергетика.

На додаток, український бюджет може бути обтяженим ще на 5 мільярдів доларів, якщо віддасть газ суперечливому посереднику РосУкрЕнерго.

Часопис цитує колишнього прем’єр-міністра Юлію Тимошенко, яка твердить, що український уряд навмисно відмовився відстоювати свої інтереси у міжнародному арбітражі, щоби підіграти компанії РосУкрЕнерго, яка буцімто тісно пов’язана інтересами з оточенням президента Януковича через міністра Бойка та керівника президентської адміністрації Льовочкіна.

Половина прибутків РосУкрЕнерго піде також російському Газпрому, який контролює 50% акцій компанії.

Власники РосУкрЕнерго Дмитро Фірташ, Іван Чурсін та міністр Юрій Бойко відмовилися прокоментувати ФТ запитання з цього приводу.

ФТ доходить висновку, що уряд Путіна намагається використати економічну скруту Києва і заволодіти транзитним трубопроводом України, яким транспортується 80% газового експорту Росії до Європи.