Податковий кодекс (оновлений) у Раді

Уряд розраховує, що депутати розглянуть новий проект Податкового кодексу до кінця жовтня, а бюджет наступного року формувався на нових податках.

Image caption Український прем’єр Микола Азаров хоче, щоб бюджет 2011 року формувався на нових податках

Про це прем’єр-міністр Микола Азаров заявив в інтерв’ю Першому національному телеканалу, коментуючи документ, який міністри внесли на розгляд парламентарів.

"Ми маємо максимум до кінця жовтня ухвалити Податковий кодекс, аби у листопаді ми могли розробити бюджет на новій податковій базі," - заявив прем’єр.

Разом із тим, згідно із Бюджетним кодексом, розгляд проекту бюджету на кожен наступний рік має розпочинатися у парламенті з 15 вересня, коли уряд мусить подавати проект бюджету.

Микола Азаров також наголосив, що ідеологія проекту Податкового кодексу грунтується на президентській програмі реформ і полягає у створенні ліберальної системи оподаткування, зниження податкового тиску та спрощення адміністрування.

Раніше прем’єр давав подібну оцінку і попередньому проекту Податкового кодексу, поданого урядом на розгляд парламенту у червні цього року. Проте згодом, попри те, що депутати вже проголосували за цей законопроект у першому читанні, його жорстко скртикували і безнесмени, і експерти, а пізніше і президент.

Напередодні британська Financial Times написала, що новий проект Податкового кодексу, розроблений українським урядом, дає підстави для "обережного оптимізму."

Водночас перші відгуки представників української бізнесової та юридичної спільноти про щойно оприлюднений новий проект Податкового кодексу говорять про те, що і цей проект залишає великий простір для критики. Зокрема, замість обіцяних урядом податкових канікул для малого та середнього бізнесу на 5 років, широко прорекламованих під час офіційної презентації нового проекту, звільнення від податку на прибуток отримають лише новостворені підприємства малого та середнього бізнесу.

Керівник Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко твердить, що це свідчить про те, що черговий варіант розробленого урядом проекту Податкового кодексу враховує інтереси великого бізнесу, нехтуючи розвитком малого та середнього бізнесу. "Він (проект) фактично залишає поза рамками опопдаткування супервеликий та великий бізнес, і робить спробу перекласти весь тягар наповнення бюджету на малий та середній бізнес," - вважає експерт.

Новий проект Податкового кодексу, який, зокрема, передбачає запровадження оподаткування доходів від банківських депозитів (у попередньому варіанті передбачалося оподаткування доходів від депозитів, що перевищують 200 тисяч) скритикували і представники банківських кіл. Асоціація українських банків заявила, що втрати держави від запровадження нового податку можуть перевищити реальні надходження до бюджету від цього податку, оскільки обмежить можливості банків із залучення вкладів населення, які на сьогодні є чи не єдиним джерелом внутрішніх інвестицій в Україні. Крім того, на думку банкірів, оподаткування доходів від депозитів дещо суперечить принципу банківської таємниці, оскільки вкладник чи банк будуть змушені інформувати податкову інспекцію про обсяги всіх банківських вкладів.

Тим часом близько 400 підприємців узяли участь в акції протесту біля Верховної Ради, вимагаючи від депутатів не ухвалювати проект Податкового кодексу. Серед гасел, що тримають учасники акції, "Новий Податковий кодекс - це зашморг на шиї малого та середнього бізнесу!" та "Ні - податковому рабству!"

Вже багато років поспіль Україна посідає останні місця у різноманітних рейтингах легкості ведення бізнесу у країнах світу. Зокрема, в останньому рейтингу Світового банку Україна посіла 124 місце серед 155 країн, поступившись не тільки розвиненим країнам, але й більшості держав СНД.

За даними Світового банку, умови ведення бізнесу, що існують в Україні, такі ж складні, як і в африканських країнах. А основними проблемами для розвитку бізнесу, на думку експертів банку, залишаються високий податковий тиск і незахищеність прав інвесторів.

Експерти підрахували, що українські підприємці сплачують чи не найбільшу кількість податкових платежів у світі – 147. Для порівняння, у Росії підприємці сплачують 11 податків, у Польщі – 40, США – 10, Білорусі – 107, Франції та Китаї – лише 7 податків.

Новини на цю ж тему