Ю.Бойко:Тепер до України прислухаються

Міністр палива та енергетики України Юрій Бойко підписав протокол приєднання України до Енергетичного Співтовариства.

Підписання відбулося в столиці Республіки Македонія, яка зараз головує в співтоваристві.

Читати аналіз наслідків вступу України до Енергетичного співтовариства.

Присутній на підписанні віце-президент Енергетичного співтовариства Фабріціо Барбазо сказав, що в транзитному газовому питанні Україна є ключовою країною, а тому важливим є її приєднання до співтовариства. В розмові з кореспондентом Бі-Бі-Сі міністр Юрій Бойко так оцінив значення вступу до Енергетичного співтовариства.

Юрій Бойко: Перш за все, для нас це те, що ми отримуємо доступ до дешевих кредитних ресурсів. Це черговий крок для того, щоб Європа приймала нас як прогнозовану країну і давала нам дешеві кредитні кошти, які підуть на модернізацію обладнання, а це, в свою чергу, підвищить безпеку і зменшить витрати, тобто зменшить вартість енергоносіїв для наших внутрішніх споживачів. Друге, це ми отримаємо можливість доходити, скажімо так, з нашими енергетичними ресурсами до конкретного споживача в Європі, тому що якщо ми є членом Європейського Енергетичного Співтовариства, тоді ми маємо право відпускати нашу електричну енергію кінцевим споживачам, а не перепродавати її на кордоні, як це було раніше. І третє, це підвищує вартість наших енергетичних компаній, що в хорошому розумінні штовхає фондовий ринок і дає можливість нашим компаніям отримати додаткові кошти, відповідно і розвиватись нашим компаніям.

Бі-Бі-Сі: Чи може приєднання до Енергетичного Співтовариства вплинути на ситуацію з "Південним потоком"?

Юрій Бойко: Безумовно. Ми отримаємо право голосу в європейських комісіях як партнери енергетичних компаній Європи, і вони, скажімо так, тепер зобов’язані нас чути, тому що ми тепер - повноправний член Енергетичного Співтовариства, тому ми маємо всі права, і до нас прислуховуватись будуть не так, як раніше – партнер, сусід, але сьогодні ми повноправний член співтовариства. Офіційна позиція Європейського Союзу, Європейської Комісії, і ми вдячні за це, що вони підтримують проект «Набукко», а проект «Південний потік» не є для них стратегічною ініціативою. Але країни – члени ЄС підписують договори з Російською Федерацією, і ми намагаємося переконати наших партнерів і в Європі, і в Росії в тому, що наша ГТС – економічно вигідніша і є безпечнішим шляхом для транспортування російського газу в Європу, ніж прокладання нового маршруту через Чорне море. Я вважаю, що сьогоднішня подія буде підтримкою для цього проекту.

Бі-Бі-Сі: Як Росія відреагувала на вступ України до Енергетичного співтовариства?

Юрій Бойко: Росія, як і ми, зацікавлена у налагодженні партнерських відносин з Європейським Союзом, тому я впевнений, що з боку наших російських партнерів не буде ніяких недружніх актів. Всі ми знаходимося в єдиній системі, ми всі хочемо, щоб транзит енергоносіїв був безпечнішим та надійнішим, а це черговий шлях до цього. Президент запросив усіх учасників, які мають інтерес до нашої ГТС - це і Європа, і Росія - оскільки без одної ланки неможливі всі ці процеси. Якщо когось немає у цьому процесі модернізації, неможливо буде все реалізувати. Це показало на прикладі, коли не запросили Росію і підписали на двох з Європейським Союзом без власника ресурсів, що викликало обурення наших російських колег, тому всі ці процеси ми розглядаємо тільки у форматі трьох: ми, Європа і Росія.

Бі-Бі-Сі: Те, що Україна стала членом Енергетичного співтовариства, якось вплине на ціноутворення, чи ми маємо у себе запровадити якусь європейську систему ціноутворення?

Юрій Бойко: Ви знаєте, що попередній уряд запровадив у нас "надєвропейську" систему формування газових тарифів, тому що ми закупили газ дорожчий, ніж отримувала його Європа. Насправді це є наш внутрішній ринок і там є наші внутрішні ціни, які сьогодні працюють. Якщо якась європейська компанія запропонує ціни, нижчі, ніж вони сьогодні є, то ми залюбки це приймемо, і вона буде постачати газ. Якщо ж ні, то у нас є сформована ціна. Ми можемо купувати газ не тільки у Газпрому, а у того, у кого вигідніше. На жаль, сьогодні немає інших пропозицій, це правда. Але сподіваюся, що всі процеси, які ми проходимо, вони дають можливість лібералізувати газовий ринок, в тому числі в частині альтернативного постачання.

Новини на цю ж тему