"Національне питання" Криму і вища освіта

Кримськотатарська і російськомовна молодь Криму здобуває вищу освіту у різних університетах. Найпопулярніші освітні програми для кримчан пов’язані із Росією та Туреччиною.

Image caption Із необлаштованого Криму молодь вирушає на Північ та на Південь

В Криму ще з початку 90-х діють два великих іноземних освітніх проекти. Перший – навчання представників російської діаспори у вишах Росії, який тепер здійснюється під егідою федеральної програми підтримки співвітчизників. Другий – надання квот кримськотатарським абітурієнтам на здобуття вищої освіти в університетах Туреччини.

Наразі найбільшою організацією, яка здійснює в Криму першу програму, є Російська громада Криму, котру називають найвпливовішою проросійською організацією автономії.

Другий проект реалізує Меджліс кримськотатарського народу, який ще називають "національним урядом татарів".

Керівник освітніх програм Російської громади Криму Наталя Лантух розповіла Бі-Бі-Сі, що Росія забезпечує всі умови для здобуття освіти своїм співвітчизникам:

"Програма чудова! По-перше надається гуртожиток, обов’язково. Навчання на бюджеті, є соціальна стипендія, тобто вона виплачується не дивлячись на успіхи. Наші студенти користуються усіма профспілковими можливостями, отримують повний об’єм медичного обслуговування. В принципі, всі права російських студентів належать і нам, співвітчизникам із Криму."

Image caption Завдяки російській федеральній програмі російськомовні кримчани можуть навчатися і у Московському університеті

Проте назвати точну кількість абітурієнтів, яких російська громада відправила в Росію, пані Лантух не змогла, як і не змогла назвати кількість випускників, що повернулись після отримання диплому. Вона пояснила це відсутністю відповідного моніторингу, хоча й зауважила, що через безробіття у Криму дехто лишається в Росії:

"Єдине, що я можу відзначити, що є тенденція до розширення цієї програми. Наприклад в 2007-му році відправили 25 людей, в 2008-му – 35, 2009-му – 42 і в 2010-му 81 людина пройшла по нашій програмі. Що стосується аспірантів, нам дають квоту 5 місць."

Схожа ситуація і в кримських татарів. Їхні студенти та аспіранти також безкоштовно навчаються у вишах Туреччини, а з минулого року й у Турецький Республіці Північного Кіпру. Їм також надають гуртожиток та стипендію. Як повідомила в інтерв’ю Бі-Бі-Сі керівник управління освіти та культури Меджлісу Сафуре Каджаметова, більшість кримськотатарських студентів повертаються у Крим та знаходять собі роботу:

"З 1992 року у вишах Туреччини для навчання кримськотатарської молоді було виділено 964 квоти. Не затребуванні – 214 квот. Тобто через якісь причини, ті, хто пройшов відбір, не виїхали. Всього за цей період у вишах Туреччини навчалось 750 студентів. Закінчили – 192 випускники. Зараз у вишах Туреччини – це аспіранти, магістранти, студенти – всього навчається 170 осіб."

Image caption У кримськотатарськмоу Меджлісі переконують, що із турецьких університетів українські студенти не привозять до Криму радикальних ісламістських ідей

За словами пані Каджаметової, в різні роки кримськотатарській молоді допомагали здобути освіту Азербайджан, Татарстан та інші країни. А з минулого року Північний Кіпр надає Меджлісу 3 квоти у свої університети. Також, за її словами, немає жодної проблем із визнанням Україною турецьких дипломів, бо є домовленість про їх нострифікацію.

Однак навчання кримських татарів у Туреччині непокоїть багатьох проросійських політиків, які заявляють, що там із них готують ісламських екстремістів. Зокрема, такі заяви лунали від лідера кримського відділення партії «Руський блок» Олега Родівілова та голови кримських комуністів Леоніда Грача. Проте кримські татари такі закиди спростовують. Сафура Каджаметова каже, що випускники турецьких університетів привозять до Криму лише традиційний Іслам:

"Абсурд! Ми самі тут у Криму боремось з радикальними течіями у Ісламі. І як ми при цьому можемо засилати своїх студентів, щоб вони там ставали якимись ярими ісламістами?! Ми дотримуємось традиційного Ісламу."