Останнє поновлення: П'ятниця, 24 вересень, 2010 p., 07:03 GMT 10:03 за Києвом

Посол у Британії Хандогій: пріоритет - економіка

Новий посол України в Лондоні Володимир Хандогій, який незабаром має вручити вірчі грамоти Королеві Єлизаветі Другій, у першому ексклюзивному інтерв’ю Українській службі Бі-Бі-Сі розповів про сподівання Києва на Лондон в євроінтеграції, боротьбу з піратством, Євро-2012 і лондонську Олімпіаду.

Володимир Хандогій і Ростислав Хотин

Володимир Хандогій і Ростислав Хотин

Редактор Української служби Бі-Бі-Сі Ростислав Хотин запитав про те, в чому новий посол бачить свою головну місії на посаді в Лондоні?

В. Хандогій: Ми досягли значного рівня політичних відносин, у нас непогано розвиваються економічні стосунки, тобто ми задоволені рівнем відносин з Великою Британією. Хоча, як завжди, є можливості для їх покращення.

Стосовно пріоритетів, то ми будемо більшої уваги надавати економічній складовій відносин. Особливо це має значення у кризовий період, коли обсяги зовнішньої торгівлі значно знизились (з усіма країнами), і нам потрібно відновлювати те, що було втрачено під час кризи. Велика Британія завжди була у першій п’ятірці найважливіших торгівельних партнерів України, зараз вона повертає собі це місце, і ми будемо над цим працювати.

Ми зараз виходимо на угоду, яка стане основою наших взаємовідносин з ЄС на багато років вперед. І звичайно ми б хотіли, щоб в цій угоді знайшли відображення принципові положення: про перспективу членства, про зону вільної торгівлі...

В. Хандогій

Також ми чекатимемо від Великої Британії продовження політики підтримки України щодо наших євроінтеграційних намірів. Зараз ми вступаємо у важливу фазу – завершальний етап підготовки Угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Ми виходимо на фінішну пряму і хотіли б підтримки тих держав, які ставлять в основу своєї політики розширення Європейського Союзу і розуміють важливість приходу нових членів.

Мова йде про те, щоб у політичній частині Угоди про асоціацію чітко прозвучав так званий сигнал щодо перспектив членства, і ми розраховуємо на підтримку Великої Британії.

Бі-Бі-Сі: Тобто Британія може бути своєрідним лобістом України в Євросоюзі, щоб дати цей сигнал щодо членства України у ЄС?

В. Хандогій: Саме так, Велика Британія та інші країни-члени ЄС виступають саме лобістами таких підходів. Ми не говоримо про часові рамки, ми говоримо про можливість для європейської держави, яка відповідає відповідним критеріям, набути членства згідно зі статтею 49 Угоди про Європейський Союз.

Бі-Бі-Сі: Чому Україні так важливо саме зафіксувати перспективу членства, навіть якщо вона віддалена?

В. Хандогій: Тому що ми зараз виходимо на угоду, яка стане основою наших взаємовідносин з ЄС на багато років вперед. І звичайно ми б хотіли, щоб в цій угоді знайшли відображення принципові положення: про перспективу членства, про зону вільної торгівлі, вже інтеграційного характеру, яка буде інтегрувати Україну в європейський ринок. Ми зараз виходимо на підписання, тому хочемо, щоб ці положення були відображені.

Бі-Бі-Сі: Британія є також одним з ключових гравців у НАТО і має серйозний вплив на Сполучені Штати. Хоча Україна зараз не ставить питання про членство, як ви бачите, чи може йтися про співпрацю у військовій галузі?

В. Хандогій: Безумовно, ми завжди відчували підтримку Великої Британії у питанні євроатлантичної співпраці. Скажімо, сьогодні Україна дійсно не ставить за мету вступ до НАТО, засадами зовнішньої політики визначений позаблоковий статус держави, але це не знімає з порядку денного питання практичного співробітництва.Україна продовжує брати участь у миротворчих операціях, які здійснюються під проводом НАТО.

Стосовно Великої Британії, то у нас є важливий напрям співпраці – вертольотна ініціатива. Це була британсько-французька ініціатива щодо залучення потенціалу і вертольотного парку держав Східної Європи до проведення миротворчих акцій у світі. Для цього потрібні інвестиції щодо модернізації цього вертольотного парку. Днями відбудеться засідання керівного комітету ініціативи, де ми будемо обговорювати конкретні напрями співпраці: скільки, які вертольоти будемо модернізувати для потреб миротворчих акцій.

Інший важливий елемент співпраці – це участь в операції “Атланта” щодо боротьби з піратством. Як ви знаєте, штаб-квартира знаходиться у Великій Британії, Британія відіграє провідну роль у цій операції. Досягнуто рішення про те, що у штабі операції працюватиме український офіцер, і ми очікуємо найближчим часом його прибуття.

Бі-Бі-Сі: Тобто фактично вперше український представник буде у штабі сил боротьби з піратством?

В. Хандогій: Так, це вперше, планується робота військового фахівця України у штабі операції “Аталанта”.

Бі-Бі-Сі: У 2012 році будуть дві великі спортивні події –це футбольний Чемпіонат Європи і потім Олімпіада у Лондоні. Чи може бути тут співпраця, можливо, допомога порадами у підготовці?

В. Хандогій: На мій погляд, це два самодостатні проекти. З точки зору організації змагань ми зможемо обмінятися досвідом, наприклад, у плані забезпечення безпеки. Але і у нас, і у Великій Британії ще непочатий край роботи: будівництво об’єктів, приведення до належного стану інфраструктури тощо. Ми зайняті кожен своїм ділом, але з точки зору обміну досвідом, скажімо, як Великобританія вирішує проблему “ікс”, то тут можливі наші контакти. І думаю, що така співпраця буде.

Бі-Бі-Сі: Не так давно Англія провела в себе Чемпіонат Європи, всі говорили, що це був дуже економний чемпіонат, який пройшов гладко, без проблем. Тому англійці могли б і по Євро дати поради?

В. Хандогій: Звичайно, але треба брати до уваги, що рівень розвитку футбольної чи спортивної інфраструктури у Великій Британії на порядок вищий, ніж в Україні. І якщо Великій Британії не треба було будувати нові стадіони, то у нас це якраз головний пріоритет – побудова стадіонів європейського класу.

Бі-Бі-Сі: Коли ви будете вручати вірчі грамоти Королеві Єлизаветі Другій, що ви скажете їй про країну, яку ви представляєте?

В. Хандогій: Це питання протокольного характеру, що посол може говорити, а що ні у таких випадках. Але про те, що я скажу Королеві, ми поговоримо пізніше.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS