Литвин: потрібно ліквідувати двовладдя

Конституційний суд має підстави вважати, що парламент України порушив процедуру, коли вніс зміни до Конституції в 2004 році. Так вважає голова Верховної Ради Володимир Литвин.

"Якщо б мене питали, як я бачу розв'язання цієї колізії, я б сказав наступне: Конституційний суд має, очевидно, підстави констатувати, що Верховна Рада порушила процедуру. Я підкреслюю, процедуру. Отже, Конституційної суд, виходячи з цього, міг би зобов'язати Верховну Раду привести все у відповідність, керуючись 13-м розділом Конституції та відповідним рішенням Конституційного суду 1998 року ", - сказав пан Литвин на прес-конференції в Харкові в п'ятницю.

На думку спікера, це дало б підстави "по-перше, припинити нагнітання пристрастей в Україні, друге - дозволило б президентові вимагати від Верховної Ради відповідним чином відреагувати, і, нарешті, Верховна Рада відчула б відповідальність, тому що рішення Конституційного суду підлягають виконанню".

Також, за словами Литвина, Конституції необхідні системні зміни. Слід ліквідувати двовладдя - дуалізм у виконавчій владі, ґарантувати розвиток місцевого самоврядування та реформувати територіально-адміністративний устрій.

За словами голови Верховної Ради, зміни до Конституції України вважає необхідними і моніторингова група Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Вона підготувала пакет рекомендацій, який Верховна Рада розгляне на сесії на початку жовтня.

Ющенко передбачає "авторитарний режим"

Колишній президент Віктор Ющенко, чий прихід до влади супроводжувався політреформою, сподівається, що Конституційний Суд визнає конституційними зміни до Конституції, внесені в 2004 році.

Image caption Розгляд оскарження політичної реформи 2004 року Конституційний суд почав з прямою телетрансляцією.

Про це він сказав журналістам по завершенні з'їзду партії "Наша Україна", почесним головою якої він є.

Ющенко закликав суддів КС визнати такі зміни конституційними і висловив надію, що людська гідність та думки про державу спонукають їх прийняти саме таке рішення.

Екс-президент також вважає можливе скасування політреформи-2004 свідченням настання авторитарного режиму.

Водночас він припустив, що можливе рішення КС про неконституційність змін до Основного Закону може бути обумовлено позицією президента Віктора Януковича та парламентської більшості у цьому питанні.

"Немає сумніву, що все підготовлено, що підготовлено відповідне рішення КС", - сказав він.

23 вересня КС почав розгляд справи про конституційність закону №2222-IV "Про внесення змін до Конституції" від 8 грудня 2004 року.

Фракція Партії регіонів у Раді виступає за відновлення дії Конституції в редакції 1996 року.

Новини на цю ж тему