В Україні лише 10% хворих на СНІД отримують ліки

За даними нової доповіді провідних міжнародних організацій, лише близько 10% з числа жителів України, хворих на СНІД, отримують потрібну їм терапію.

Всесвітня організація охорони здоров'я, програма ООН по боротьбі зі Снідом, а також ЮНІСЕФ оприлюднили доповідь, згідно з якою в Україні може бути від 160 тис. до 190 тис. людей, яким потрібні антиретровірусні ліки – тобто препарати, що дають хворим можливість вести нормальне життя.

Ці дані основані на нових стандартах ВООЗ, що були запроваджені 2010 року – згідно з ними, лікування має починатися на більш ранньому етапі захворювання. Якщо рахувати кількість хворих за старими принципами, які існували з 2006 року, показники України виглядають трохи краще.

За останніми даними українського уряду, які також цитуються в новому докладі, антиретровірусні ліки в Україні отримують близько 16 тис. людей.

Щоправда, навесні цього року український Кабмін повідомив, що кількість хворих на СНІД, яки отримують ліки, за останній рік збільшилася на 43%. При цьому урядовці визнали, що лише в п’яти областях країни рівень охоплення відповідної диспансерної групи досягає планових 20%.

"Подальше розширення антиретровірусної терапії буде вимагати збільшення фінансування закупівлі антиретровірусних препаратів у повному обсязі, як це передбачено законом", - було сказано в повідомлені українського міністерства охорони здоров'я.

Підпис до фото,

Ретровірусні ліки

За даними докладу, середній рівень охоплення лікуванням хворих на СНІД в Україні – нижче, ніж у багатьох країнах Африки. Скажімо, в Пакистані цей показних становить 4%, в Судані – 5%, в Сомалі – 6%, а в Монголії – 8%.

В Росії, згідно з експертними даними, антиретровірусну терапію отримують від 16% до 24% хворих, які її потребують. Встановити більш точну цифру стосовно східного сусіда України неможливо через нестачу даних.

Тим часом, як вказують автори докладу, в усьому світі лише третина паціентіів, хворих на СНІД, отримують ліки для покращення якості життя. Це означає, що світові не вдалося виконати наміри лідерів багатьох країн, які нещодавно пообіцяли забезпечити повний доступ до терапії до кінця цього року.

За підрахунками експертів, у країнах третього світу антиретровірусні препарати отримують загалом 5,25 млн. людей. За останній рік це число виросло на 1,2 млн., проте загалом медичної допомоги потребують 14,6 млн. людей.

Організація ООН по боротьбі з ВІЛ/СНІД рекомендує країнам, що найбільше постраждали від вірусу, витрачати для вирішення цієї проблеми від 0,5% до 3% державного бюджету.

Експерти також кажуть, що усі оцінки масштабів захворювання на ВІЛ/СНІД є приблизними через те, що значна кількість хворих та інфікованих не звертаються по медичну допомогу.

Для вирахування реального числа хворих, фахівці зазвичай помножують на 10 кількість офіційно зареєстрованих пацієнтів.

Станом на початок 2009 року (за даними Міжнародного Альянсу ВІЛ/СНІД в Україні) під диспансерним наглядом в Україні перебуває 91 717 ВІЛ-інфікованих, зокрема 10 410 хворих на СНІД.

Проте за прогнозами деяких експертів, в 2010 році кількість ВІЛ-інфікованих може сягнути майже 1,5 млн. осіб.