Доній: бійка на фестивалі - іспит для влади

Олесь Доній – депутат, організатор фестивалю “Гайдамака”, натхненник студентського голодування на граніті розповів у інтерв’ю Бі-Бі-Сі про подробиці вчиненого групою молодиків нападу на учасників фестивалю патріотичної та повстанської пісні в Ірпені.

Захід відбувався у Київській області з 24 по 26 вересня.

Бійка сталася в останній вечір фестивалю, який за словами голови оргкомітету та головного режисера Олеся Донія, відбувався спокійно.

Олесь Доній: Це був фактично родинний фестиваль, ми навіть заборонили продаж алкогольних напоїв, а на вході висів великий транспарант, що заборонено вживання будь-якої нацистської, українофобської та комуністичної лексики. Тобто, була дружня атмосфера, яка тривала протягом трьох днів, було багато родин з маленькими дітьми і навіть немовлятами, вагітні жінки – всі почували себе убезпечено.

Очевидно, що комусь не сподобалась така ситуація, і на третій день, десь о дев’ятій годині вечора близько 20 осіб спортивного вигляду, з бритими черепами, з бітами і металевими прутами намагалися прорватися на територію фестивалю і дійти до фестивальних майданчиків. На щастя, у нас добре спрацювала охорона. Окрім кількох десятків волонтерів, безпеку людей на фестивалі пильнували ще й працівники охоронної фірми "Вулкан", з якою в нас була підписана угода. Вони зуміли відбити напад. Прикро, що кілька наших охоронців постраждали: один у лікарні зі струсом мозку, в кількох інших синці або поламана рука. Але своє завдання охоронці виконали, відвідувачі фестивалю навіть не помітили, що щось відбувається. Міліціонери поводили себе досить дивно. Хоча з ними також була підписана угода, але було всього двоє-троє міліціонерів, які взяли участь у відбитті атаки, але нічого не зробили для затримання нападників.

Бі-Бі-Сі: У міліції кажуть, що вони, навпаки, прибули на місце події дуже швидко, спрацювали професійно і вже знають, хто були ці нападники. Чи знаєте ви, хто були ті люди?

Image caption Олесь Доній - організатор фестивалю "Гайдамака".

Олесь Доній: Я думаю, це буде якраз іспит для влади, якщо міліція затримає нападників, бо є заяви з нашого боку та з боку постраждалих. Якщо вона затримає, і ця справа про побиття буде доведена до суду, то, безперечно, це буде великим позитивом. Тим не менш, хоча кілька чоловік з міліції приїхали через хвилин п’ятнадцять (для того, щоб записати свідчення), така структура як “Беркут” не приїхала на бійку. Натомість через кілька годин прибули на закриття фестивалю з вимогою, щоб, не дай Боже, фестиваль не затримався на жодну пісню. Мене це здивувало, що “Беркут”, спеціалізована частина МВС, не приїхала на бійку навіть постфактум, зате приїхали наприкінці фестивалю, щоб у жорсткій формі сказати організаторам, що не повинно бути жодної пісні зайвої. І зараз іспит для міліції: якщо вона знає - нехай затримує, нехай доводить справу до суду, а не лише говорить.

Бі-Бі-Сі: Останніми тижнями люди, які брали участь у політичних протестах раніше, закликають знову виходити на демонстрації. Цей фестиваль патріотичної пісні “Гайдамаки”, який ви присвятили річниці студентського голодування на граніті, викликав контроверсію ще перед своїм початком. Все частіше лунають звинувачення у придушенні свободи слова в Україні, хоча це заперечують уряд і президент. Це частина одного процесу чи окремі явища?

Олесь Доній: Що стосується ситуації, то ми можемо говорити про наявність фактів побиття медійників, літераторів… Було два напади у Донецьку. Наш представник в Донецьку Олександр Демченко – поет, журналіст - двічі зазнав фізичних ушкоджень і один раз він втратив свідомість за метрів 20 до свого будинку. Побито фотокора у Львові, зараз напад на фестиваль… Можливо, це все координується з одного центру: не будемо забувати, що під час, наприклад, “України без Кучми” перевдягнені курсанти-міліціонери робили з себе буцімто анархістів, а потім виявилося, що це силова структура. Також Георгій Гонгадзе, якого вбили, як виявилося, міліціонери за вказівкою свого керівництва. Одне з двох – або це координується з одного центру за аналогією, або влада просто створює таку атмосферу, що все, що пов’язано з українською культурою і вільною пресою, є ненормальним та неприйнятним. І тому бити їх – це, навпаки, буде заохочуватися з боку влади, принаймні, на це будуть дивитися крізь пальці.