НАТО: "Двері для України відкриті"

Генеральний секретар НАТО запрошує Україну на саміт у Лісабоні, повторює, що двері альянсу відкриті та запрошує до участі у створенні системи протиракетної оборони.

Image caption Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен разом українським президентом Віктором Януковичем

Інтерв'ю з генсеком альянсу подають два інформаційних агентства - "Інтерфакс-Україна" та "Укрінформ".

Андерс Фог Расмуссен підтвердив, що рішення ухвалені на саміті у Бухаресті стосовно України та Грузії залишаються в силі: "Ми знову підтвердимо, що в Бухаресті ми вирішили, що Грузія і України будуть членами НАТО, якщо вони цього захочуть і якщо досягнуть необхідних критеріїв. Таким чином, це залишається позицією НАТО, але на додаток до цього ми також визнаємо, що Грузія і Україна можуть мати інші євроатлантичні прагнення. Звичайно, ми взяли до уваги прагматичну політику, представлену новим українським керівництвом, і ми повністю поважаємо це. НАТО - добровільна організація, наші двері залишається відкритими, це можливість, але, звичайно, кожна країна сама вирішує, як буде розвивати свої відносини з НАТО."

Генеральний секретар альянсу також заявив, що на майбутній саміт у Лісабоні, який відбуватиметься у листопаді, запросять українське керівництво. На його думку, ця зустріч підтвердить політику відкритих дверей Альянсу.

НАТО готове залучити Україну, Росію та інші європейські країни до створення протиракетної оборони, заявляє пан Расмуссен.

Image caption Україну запросять на саміт до Лісабону

"Ми запросимо інших європейських партнерів, включаючи Україну, взяти в цьому участь, але ми будемо фокусуватися на Росії, тому що у нас вже існує співпраця у цій сфері, навіть були спільні навчання з Росією", — сказав генсек альянсу.

У липні 2010-го, напередодні візиту до Києва Держсекретаря США, Верховна Рада ухвалила закон "Про засади зовнішньої та внутрішньої політики", який передбачає дотримання позаблокового статусу України. Тоді законопроект, поданий президентом Віктором Януковичем, підтримали 259 депутатів.

Минулого тижня Віктор Янукович, виступаючи перед представниками Атлантичної Ради США, назвав співпрацю України з НАТО прагматичною: "Вважаємо, що принцип неучасті нашої держави у будь-яких військово-політичних союзах найбільше відповідає сучасним геополітичним реаліям. Прийняття цього рішення сприяло зняттю напруги як всередині країни, так і на всьому європейському континенті. Проте це рішення в жодному разі не означає самоусунення нашої держави від актуальних проблем безпеки. Його слід розглядати у контексті нашої активної миротворчої діяльності, курсу на прагматичне співробітництво з НАТО, а також стратегічне партнерство з США."

Газета "День" у середу пише про пожвавлення стосунків України та НАТО. Видання посилається на коментарі представника штаб-квартири НАТО, який на умовах анонімності розповів про деталі зустрічі президента Януковича та генсека Расмуссена у Нью-Йорку тиждень тому: "Янукович запевнив, що Україна продовжить співпрацю з Альянсом у всіх галузях. Він підтвердив, що Україна зацікавлена в продовженні співпраці з НАТО та політичному діалозі з цією військово-політичною організацією." Журналіст газети робить висновок: "Схоже, що співпраця між Україною та НАТО повертається у звичне робоче русло".