Суд скасував політреформу 2004 року

Конституційний Суд України
Підпис до фото,

Історичне засідання суду транслювали в прямому ефірі

Конституційний Cуд України скасував політреформу 2004 року, визнавши її нелегітимною, і повернув у дію Конституцію 1996 року. Рішення є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржено.

Суд зобов‘язав органи державної влади привести нормативно-правові акти у відповідність до Конституції України від 28 червня 1996 року.

КС каже про порушення процедури

Саме рішення ухвалено напередодні, але було оприлюднене у п'ятницю.

Судді КС цим рішенням дали відповідь на подання 252 народних депутатів, переважно прибічників президента Януковича.

Автори подання наполягали на нелегітимності закону 2222, який у 2004 році змінив Конституцію, через порушення, на їхню думку, процедури при його ухваленні.

КС погодився з цим і визнав "таким, що не відповідає Конституції (є неконституційним), закон України "Про внесення змін до Конституції України" від 8 грудня 2004 року № 2222-IV" у зв'язку з порушенням конституційної процедури його розгляду та прийняття".

Янукович обіцяє "конституційний транзит"

Попри те, що багато хто в Україні називає рішення Конституційного Суду прогнозованим, в адміністрації президента в перші години після проголошення відмовлялися його коментувати.

"Ми не бачили рішення і не можемо нічого коментувати. Дочекаємося, поки Лукаш (представник президента в КС) передасть офіційний документ, тоді будемо коментувати", - сказав голова адміністрації Сергій Льовочкін у п'ятницю в Ялті.

Сам президент Янукович, промовляючи на засіданні Сьомого саміту Ялтинської європейської стратегії (YES) запевнив, що у процесі конституційної реформи Україна рухатиметься шляхом легітимних рішень.

"Україна була й залишається складовою єдиного європейського демократичного простору. Враховуючи сумні уроки минулого, ми йтимемо шляхом широкого суспільного діалогу та легітимних рішень. Хочу запевнити, що подальший конституційний транзит України буде пов‘язаний тільки з посиленням представницької демократії та зміцнення місцевого самоврядування, гарантіями захисту прав та свобод людини".

Янукович сказав ці слова ще до того, як Конституційний Суд оприлюднив своє рішення, яким скасував політреформу 2004 року і по суті повернув Україну до президентсько-парламентської форми правління.

Тимошенко згадує про ГКЧП

Юлія Тимошенко на прес-конференції у п’ятницю закликала до проведення позачергових президентських і парламентських виборів.

Лідер БЮТ назвала "українським ГКЧП" рішення Конституційного Суду про повернення країни до редакції Конституції 1996 року.

"Голова Конституційного Суду, макіївський маріонетка сьогодні зачитав рішення про початок українського ГКЧП", - заявила вона, маючи на увазі голову КС Головіна, який є вихідцем з Макіївки Донецької області.

"З цієї хвилини Україна дійсно стала новою, а точніше - іншою", - сказала Тимошенко, натякнувши на рекламне гасло Партії регіонів про побудову "нової країни".

У 2004 році Юлія Тимошенко була категорично проти внесення змін до Конституції, які б обмежували повноваження президента. А після того неодноразово висловлювалася за скасування політичної реформи 2004 року.

Політолог Михайло Басараб сказав в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі, що його не здивувало рішення Конституційного Суду, оскільки, за його словами, воно абсолютно вписується в логіку дій чинної влади.

"Це є черговим свідченням рейдерського захоплення влади в Україні. Інакше це охарактеризувати не можна, оскільки наівть яскраві противники попередньої (помаранчевої) влади, такі, як Леонід Кучма, засуджують подібні кроки владної команди під проводом Януковича і зокрема те, що влада нині намагається зробити з Конституцією".

Конституційні зміни: за і проти

Експерти і політики неодноразово зазначали - в разі, коли конституційні зміни 2004 буде скасовано, Віктор Янукович отримує широкі президентські повноваження – подібні до тих, що мав свого часу Леонід Кучма.

Зокрема президент пропонуватиме парламенту кандидатуру прем'єр-міністра, а звільняти його та міністрів, а також генерального прокурора зможе сам. Президент отримає також право самостійно призначати всіх голів районних та обласних адміністрацій.

Голова Верховної Ради Володимир Литвин, коментуючи рішення КС, сказав, що скасування конституційної реформи 2004 року зменшує мотивацію для роботи коаліції і опозиції.

Минулого тижня екс-президент Віктор Ющенко заявляв, що таке рішення Конституційного Суду може відновити в країні авторитаризм.

Пан Ющенко закликав президента і Верховну Раду не робити такого кроку: "Скасування політреформи - це прихід авторитарного режиму. Потім не питайте, по кому дзвонить дзвін".

Однак ще кілька років тому за свого президентства пан Ющенко неодноразово нарікав на брак повноважень і сам намагався повернути собі повноваження Леоніда Кучми.

Віктор Янукович тоді, навпаки, намагався захистити політреформу 2004 року.

Після того,як Конституційний Суд розпочав слухання щодо скасування конституційних змін, представник президента у суді Олена Лукаш визнала, що Партія регіонів зробила помилку, підтримавши політичну реформу шість років тому.

29 вересня Віктор Янукович заявив, що виконає будь-яке рішення Конституційного Суду щодо політреформи.