Медведєв атакує Лукашенка -відеоблогом

Президент Росії Дмітрій Медведєв знову використав свій відеоблог для жорсткої критики президента сусідньої країни. Якщо минулого року об’єктом його блогової атаки був Віктор Ющенко, то тепер – незмінний лідер Білорусі Аляксандр Лукашенка.

Image caption Відео звернення президента Росії - знайомий прийом

Обидва звернення пана Медведєва прозвучали напередодні президентських виборів, за півроку – в Україні, за 3 місяці – в Білорусі. В обох випадках була помітна криза у взаєминах Росії з Україною тоді та Білоруссю – тепер.

11 серпня 2009 року Дмітрій Медведєв звинуватив Київ у відповідальності за напруженість у відносинах, за антиросійську позицію під час грузинської війни, в перешкоді діяльності ЧФ, утиску російської мови, антиросійському трактуванні Голодомору та інших сторінок історії.

Цього року Дмітрій Медведєв звинуватив президента Білорусі у непартнерській позиції щодо визнання незалежності Абхазії та Південної Осетії, образах на адресу російського керівництва, антиросійській риториці, яку обрав Лукашенка для ведення своєї передвиборчої кампанії тощо. Медведєв також уперше в історії двосторонніх взаємин закликав Лукашенка дорозслідувати справи його опонентів, зниклих при загадкових обставинах наприкінці 90-их років.

При цьому минулого року Медведєв казав про те, що народи Росії та Україні братні. Цю ж фразеологію він вживає тепер і стосовно білоруського народу. Свій виступ у 2009 році Медведєв завершив так.

"Я впевнений, що багатосторонні зв’язки Росії та України повернуться на якісно новий рівень, на рівень стратегічного партнерства. І такий час не за горами. Я маю надію, що нове українське керівництво буде до цього готове".

Завершення блогу Медведєва зразка жовтня 2010-року: "Хотів би прямо сказати: Росія готова до розвитку союзницьких відносин з Білоруссю. Більш того, хто б не керував Росією і Білорусією – наші народи назавжди залишаться братніми. Ми хочемо, щоб наші громадяни жили не у страху, а в атмосфері свободи, демократії і справедливості".

У другому випадку впевненості у тому, що буде нове керівництво сусідньої держави, у пана Медведєва немає.

У цьому блозі російський лідер сам згадує про аналогічне звернення на адресу колишнього президента України Віктора Ющенка, який урешті решт втратив посаду не без допомоги Москви.

Питання в тому, як далеко готова Москва піти на цей раз? Відповідає директор московського Інституту СНД, депутат Держдуми Росії Костянтин Затулін:

"Я не передбачаю таких результатів для Лукашенка, які були у випадку з Ющенком. Ситуація в Білорусі та Україні істотно різна, істотно інший політичний режим і авторитет верховної влади. Безумовно, ускладнення з Росією не додають популярності А. Лукашенко напередодні виборів."

На думку пана Затуліна, тепер, на відміну від української виборчої ситуації, Росія зовсім не готова робити якусь ставку на білоруських виборах. Затулін вважає, що Медведєв перш за все хоче ясно відмежувати своє ставлення до Білорусі від ставлення до Лукашенка.

Російський президент, фактично, своїм блогом відповів на ряд звинувачень у "нерозумній безголовій політиці" на свою адресу з боку Лукашенка, озвучених минулої п’ятниці:

"Це команда Медведєва, яка натякала Шаймієву і той спокійно пішов, Муртазу Рахімова нахиляла, пам’ятаєте, потім до Ілюмжинова добралися, потім мене прихватили, потім Лужкова".

При цьому Лукашенко заявив, що міг би за півроку відновити колишні дружні взаємини, якщо на це буде воля Москви. Але у Кремлі кажуть, що колишнього ставлення до пана Лукашенка вже не буде.

Білоруська опозиція має чималу надію, що Кремль суттєво ослабить Лукашенка. Потенційний кандидат на виборах президента Білорусі 19 грудня Уладзімір Някляев головне положення звернення Медведєва визначив наступним чином:

"Цей месидж полягає в тому, що Росії відома причетність білоруської влади до зникнення відомих білоруських політиків. Це саме серйозне попередження, яке мав Лукашенка за весь останній час. З цього випливає, що Росія має серйозні наміри брати участь у президентських виборах в Білорусі. Якщо вона не буде в них брати участь 19 грудня, то пролонгує такі відносини до Лукашенка далі і дає йому зрозуміти, що по суті він обирається в нікуди".

Мінський політолог Аляксєй Король звертає увагу на те, що Медведєв висловив незгоду не лише з позицією Лукашенка в міжособистісних відносинах, а й щодо політичного курсу, який проводить його режим:

"Я не думаю, що це свідчить про готовність до безпосереднього втручання у хід виборчої кампанії в Білорусі, але вплив на кампанію цим конкретним чином робить. Вважаю, що розвиток подій буде після виборів. Вони будуть характеризуватися тиском на Лукашенка через економіку і політичні дії. І розслідування справ зниклих може стати основною політичною зброєю в руках російської сторони ".

Пан Кароль вважає, що тиск Росії на Лукашенка корисний демократам Білорусі, тому що може сприяти змінам – від ворогування двох авторитарних режимів може виграти демократія, але при цьому ще потрібно мати на увазі і загрози імперської політики Росії.

Новини на цю ж тему