М.Гонгадзе хоче суду над Кучмою і Литвиним

7 жовтня Печерський райсуд Києва має розглянути скарги дружини загиблого журналіста Георгія Гонгадзе на відмову прокуратури порушувати проти них кримінальні справи.

Мирослава Гонгадзе оскаржує в суді рішення Генпрокуратури про відмову в порушенні кримінальних справ проти кількох осіб, що на час зникнення журналіста обіймали високі державні посади. Прокуратура мотивувала відмову відсутністю в діях низки тодішніх високопосадовців складу злочину.

Аргументи адвоката

У скаргах до Печерського районного суду Києва представниця потерпілих у тій справі Валентина Теличенко називає передусім екс-президента України Леоніда Кучму та голову його адміністрації, а нині голову Верховної Ради Володимира Литвина.

Адвокат каже, що вона не має сумнівів у тому, що в записах колишнього президентського охоронця Миколи Мельниченка є справжні розмови, які відбувалися в кабінеті Леоніда Кучми, оскільки деякі учасники розмов свого часу "впізнали себе і підтвердили факт, що такі розмови були".

Водночас Теличенко дивується з того, що "слідство вірить показам Пукача про те, що він отримав замовлення вбити журналіста Гонгадзе від тодішнього міністра внутрішніх справ Кравченка. Однак слідство чомусь не довіряє його показам, в яких вказується, що Кравченко нібито узгоджував свої дії з тодішнім вищим керівництвом держави".

Раніше Леонід Кучма та Володмир Литвин заявляли про свою непричетність до вбивства журналіста і запевняли, що справа Гонгадзе була організована іноземними спецслужбами.

Адвокат потерпілих Валентина Теличенко оскаржує в суді також рішення прокурорів не порушувати кримінальні справи проти колишнього голови СБУ Деркача, колишнього заступника міністра внутрішніх справ Фере (нині покійного), а також екс-охоронця Кучми Мельниченка.

Хто судді?

За словами адвоката, скарги розглядатиме суддя Лариса Цоколь. Зі справою Гонгадзе вона стикається не вперше. Під її головуванням на початку 2004 року Печерський райсуд скасував прокурорську постанову про відкриття кримінальної справи проти Пукача. Після цього він втік, і це, на думку тодішнього генерального прокурора Васильєва, заблокувало подальше розслідування справи.

Через рік Верховний суд скасував те рішення, однак Пукача вдалося впіймати лише через 5 років. Тепер він є головним обвинуваченим у справі Гонгадзе. Його звинувачують в організації вбивства. За версією досудового слідства, наказ убити Георгія Гонгадзе Пукач отримав від тодішнього міністра внутрішніх справ нині покійного Юрія Кравченка.

Тоді сторона потерпілих заявила, що не вірить у те, що замовником злочину проти журналіста був Кравченко, оскільки, за словами Теличенко, у екс-міністра не було особистих мотивів для убивства Гонгадзе. Дружина Кравченка зажадала відкритого суду, аби довести невинуватість її чоловіка.

Про завершення досудового слідства Генеральна прокуратура заявила 14 вересня. Проте 17 вересня заступник генпрокурора Ринат Кузьмін подовжив термін слідства у справі Пукача до середини грудня 2010 року.

Наприкінці вересня помер ще один свідок у справі Гонгадзе колишній міліцейський генерал Петро Опанасенко, який перший у 2000 році намагався з‘ясувати, хто стежить за журналістом. І вийшов на Пукача.

Новини на цю ж тему