У Варшаві переглядають "Східну політику"

Image caption Алєксандр Кваснєвський виступає на саміті у Ялті в присутності Броніслава Коморовського та президента Януковича.

Президент Польщі Броніслав Коморовський в інтерв’ю польському виданню "Жечпосполіта" переконує про "незмінну підтримку" Варшавою проєвропейських прагнень України, але водночас, за його словами, "менше значення матимуть заяви, а набагато більше факти у вигляді реальних досягнень української сторони в дотриманні стандартів ЄС".

Тим часом найбільша опозиційна фракція "Право і Справедливість" твердить, що уряд Дональда Туска та президент Броніслав Коморовський не хочуть чинити опору процесові відродження "російського неоіпмеріалізму".

Президент Броніслав Коморовський переконаний, що Україна після змін на верхах влади не хоче вибирати, чи бути з Росією, чи з Заходом. За його словами: "Настане час, що Україна муситиме зробити вибір, але я згідний, що наближення до ЄС не мусить означати поганих відносин з Росією". Він додав: "Ми не повинні навіть справляти враження, що хочемо, щоб Україна мусила вибирати між прямуванням до ЄС та добрими відносинами з Росією".

Пан Коморовський відповів також на зауваження про проросійсько налаштованого президента Януковича: "Я вважаю, що ми не повинні оцінювати українських політиків на основі того, чи вони більш, чи менш зацікавлені співробітництвом з Росією. Це шлях у нікуди. Президент Янукович однозначно заявив у Ялті, що його країна хоче бути в ЄС, але водночас зберегти якнайліпші відносини з Росією".

Оглядачі звертають увагу, що погляди президента Коморовського збігаються з поглядами уряду, а деякі з них, попри запевнення нового президента про незмінну активність Варшави задля поширення сприятливих обставин для вступу України до ЄС, добачають зміну у векторах східної політики у порівнянні з діями президента Лєха Качинського, який загинув 10 квітня в Смоленську.

Його брат Ярослав Качинський у статті "Союзники і вартості" застерігає проти відродження "російського неоімперілізму" і водночас заявляє про пошану до тих росіян, які щиро співчували полякам після подій 10 квітня:

"Це люди, до яких у найвищому ступені маю пошану, і хоча їх особисто не знаю, можу сказати, що їх люблю, отже моє звернення до росіян було щире. Я ніколи не мав неохоти до росіян як до росіян. Я вважаю, що треба чинити опір поверненню Росії до імперіалістичної політики і що теперішня польська влада виразно сприяє такому поверненню".

Деякі політологи звертають увагу, що покійний президент Лєх Качинський дуже велику увагу приділяв поглибленню солідарного співробітництва між такими країнами як Польща, Україна, Грузія та країни Прибалтики. Це саме він у момент вторгнення російської армії на територію Грузії зорганізував президентів країн Балтики та президента України Віктора Ющенка до спільної поїздки до Тбілісі.

Тоді Лєх Качинський разом з Міхаїлом Саакашвілі подалися вночі на кордон неподалік воєнних дій, саме тоді по них стріляли, деякі твердили, що це був замах російських спецслужб або російське попередження для Лєха Качинського з приводу його активності в Грузії та Україні.

Броніслав Коморовський, тоді спікер парламенту, цю подію прокоментував словами "який президент- такий замах". Після 10 квітня журналісти часто нагадували йому ці слова. Однак пан Коморовський переконаний, що існує шанс задля поліпшення відносин з Росією і цьому служитиме візит до Польщі президента Дмітрія Медвєдєва:

Image caption Ярослав Качинський та Броніслав Коморовський мають різні погляди щодо "Східної політики" Польщі.

"Факт візиту президента Медвєдєва підтверджений. Сама дата встановлюється, а потім подається до загального відома, коли все відомо офіційно на письмі. Як я домовився у травні під час мого візиту до Москви, все відбудеться цього року".

Тим часом лідер опозиції Ярослав Качинський у згаданій уже аналітичній статті "Союзники і вартості" висловив стурбованість обмеженням заангажованості США в Європі, оскільки, на його думку, це становить загрозу безпеці Центрально-Східної Європи. У тексті лідера польських правих читаємо:

"Не відбулося розташування на території Польщі та Чехії системи протиракетної оборони. Зате заявляється дедалі більше сигналів меншої заангажованості США в Європі. Це погано для обох сторін. На жаль, це відбувається у момент, коли неоімперська політика Москви не зустрічає опору з боку найбільших гравців в Америці та Європі".

Свою статтю Ярослав Качинський вислав до послів і чільних установ світу. Уряд обурений поглядами Ярослава Качинського та формою їх висвітлення, оскільки Польща - це "демократична країна і не має потреби" звертатися до амбасадорів чужих країн та міжнародних установ. Найбільш гострий у критиці був керівник польської дипломатії Радослав Сікорський:

"Звісно, опозиції завжди можна більше сказати, ніж урядові, але якщо йдеться про чергові виступи пана Качинського, то, вибачте, я ставлю собі запитання, чи тим разом пан Качинський споживав ліки, чи ні".

Однак колишній заступник міністра закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський, який був звільнений з відомства міністром Сікорським за послідовне прямування до розташування системи ПРО в Польщі, наголошує, що Росія користується проблемами в ЄС для зміцнення своїх впливів, а нинішній польський уряд не ангажується в зміцнення проєвропейських сил в Україні та Грузії:

"Прошу подивитися, що відбувається в ЄС: протести на вулицях; Бельгії загрожує розподіл; маємо фінансову кризу... Прошу подивитися, що відбувається в НАТО, яке має проблему, як гарантувати рівну безпеку старим і новим членам у Центрально-Східній Європі, все це в контексті наступальної політики Росії. Отже лист пана Качинського - це нормальна форма, яку застосовує опозиція".

Експерти кажуть, що останнім часом між урядом й президентом від Громадянської Платформи та найбільшою опозиційною фракцією "Право і Справедливість" відчутна дедалі більша розбіжність у пріоритетах східної політики.

Центристи хочуть меншої заангажованості Варшави в таких країнах як Білорусь, Україна, Грузія, зате праві переконані, що пасивність Польщі означатиме, як висловився їх лідер Ярослав Качинський, "відсутність опору неоімперським бажанням Росії".

Новини на цю ж тему