Сусіди Угорщини моніторять Дунай після аварії

Угорщина
Image caption Береги притоки Дунаю ріки Раба - вкриті червоним шламом

Після масштабної аварії на глиноземному заводі в Угорщині президент Янукович доручив урядові посилити моніторинг Дунаю на його українській ділянці та, в разі виявлення відхилень, вжити заходів із захисту населення та життєзабезпечувальних об'єктів.

Прем'єр-міністру Миколі Азарову, міністерствам із надзвичайних ситуацій, захисту довкілля, а також властям Закарпатської області доручено надати Угорщині допомогу у зв'язку із надзвичайною ситуацією, запровадженою довкола міста Айка.

Ідеться про забезпечення безперешкодного перетину кордону особам, вантажам та спеціальній техніці, наданій для подолання наслідків досі небаченої в Угорщині техногенної катастрофи.

Напередодні міністерство із надзвичайних ситуацій України заявило, що ризику потрапляння токсичних відходів у річку Тиса на території України немає.

Речник міністерства Петро Коротинський повідомив про формування мобільної оперативної групи та створення резерву інженерної техніки у Закарпатській області.

У разі запиту з Угорщини, сказав пан Коротинський, Україна готова надати допомогу у подоланні наслідків аварії.

Сербія готується до можливих неприємностей

У Сербії 8 жовтня вже провели перше тестування води Дунаю у Бездані на кордоні Угорщини, Хорватії та Сербії. Дунай є природним кордоном, який після розпаду колишньої Югославії розділяє територію Сербії та Хорватії.

Як повідомляє кореспондент Бі-Бі-Сі Борис Варга, поки що жодних відхилень від норми в аналізах води не знайшли.

Image caption Маршрут, яким токсичний шлам виливався з резервуару на глиноземному заводі в угорській Айці

Очікується, що хвиля забруднення з угорської частини Дунаю може опинитися у Сербії наприкінці вихідних.

Як пояснив заступник сербського міністра навколишнього середовища Небоїша Покіміца, уряд Сербії готується до трьох сценаріїв.

"Забруднення води буде незначним нижче по течії, і на нього не потрібно буде реагувати. Другий варіант - рівень забруднення буде таким, що почне гинути риба. І третій - міста, розташовані вздовж Дунаю, можуть залишитися без питної води, оскільки її беруть неподалік річки".

Відстань від місця, де токсичні речовини влилися у Дунай, до сербської частини - 340 км, а отже маса води може розбавити токсини.

Іванна Груїчич із природничої організації "Воєводина ліси" у Новому Саді каже, що все залежить від кількості токсичних речовин, які вилилися Дунай.

"Природа є непередбачуваною, і важко говорити про можливі наслідки", - каже вона.

Дунай протікає Сербією майже 600 кілометрів і проходить через її два найбільші міста - Новий Сад та столицю Белград.

Євросоюз готовий допомогти

Угорський уряд досі не звертався з проханням по допомогу до сусідів та країн-членів Європейського Союзу, хоча і визнав, що для подолання наслідків знадобиться рік-півтора, багато грошей і техніки.

Речники ЄС уже заявили, що в подібних ситуаціях фінансова допомога надається зі спеціального фонду, однак говорити про це можна буде лише в разі запиту угорського уряду.

Фахівці вважають, що на даному етапі особлива загроза полягає в тому, що важкі метали потрапляють у підземні води, а також можуть рознестися мережею річок по сусідніх з Угорщиною країнах.

Угорські фахівці через добу після аварії виявили, що лужність підземних вод у забрудненій зоні є в 12 разів вищою за допустиму.

Угорські рятувальники готуються долати наслідки аварії в три етапи.

По-перше, потрібно зібрати отруйне багно механічно. По-друге, знайти кислоту, яка може знешкодити токсичний шлам. По-третє, після проведення двох попередніх заходів доведеться зняти три сантиметри забрудненого ґрунту.

Новини на цю ж тему