Кампанія на виборах мерів почалася з арештів

Алушта
Image caption Мера Алушти затримали за "перевищення повноважень"

Завершилася реєстрація кандидатів у депутати місцевих рад та на посади мерів міст на місцевих виборах 31 жовтня. Цьогорічна виборча кампанія відбувається на тлі арештів та затримань низки чинних голів у Криму, які змагаються за ті посади знову. Головне питання - земля при березі Чорного моря.

Політологи ділять великі українські міста на такі, де очікується боротьба місцевих лідерів з представниками Партії регіонів, та такі, де боротьби не буде, а результати будуть цілком прогнозованими, оскільки є явні лідери.

Третя група – це міста, де результат передбачити важко, оскільки є кілька кандидатів із однаковими можливостями.

Де Партії регіонів буде непросто

Image caption У Львові зареєстровано 21 кандидат

Боротьбу місцевих лідерів з представниками Партії регіонів, що сформувала центральну владу, оглядачі пророкують у Львові, де зареєстровано 21 кандидат на посаду мера. Серед знайомих облич – перший мер Львова Василь Шпіцер (Конгрес українських націоналістів). Одним із головних суперників чинного мера Андрія Садового (який нещодавно залишив лави Нашої України та балотується від Республіканської християнської партії) називають Петра Писарчука, який очолює обласну організацію Партії регіонів.

В Одесі за мерську булаву змагатимуться 8 кандидатів, однак фаворитами перегонів там називають чинного мера Едуарда Гурвіца (від партії "Фронт змін") та голову Антимонопольного комітету Олексія Костусєва, якого висунула Партія регіонів.

Сюрпризів не чекають, але...

Донецьк та Харків оглядачі відносять до міст, де виборчих сюрпризів чекати годі.

Серед трьох кандидатів на посаду мера Донецька – маловідомі широкому загалу представники "Батьківщини" (Сергій Анікушин) та "Єдиного Центру" (Андрій Амбросьонок) змагатимуться з чинним мером Олександром Лук‘янченком, який на тій посаді вже 8 років. Він – висуванець Партії регіонів.

Так само і в Харкові головним претендентом називають кандидата від Партії регіонів Геннадія Кернеса, якому протистоятиме колишній керівник Харківської області, а нині керівник обласного осередку "Батьківщини" Арсен Аваков. Нещодавно він нарікав, що влада тисне на опозицію, відтак, виборча кампанія, за словами Авакова, буде складною.

Image caption Кому буде важче - Авакову чи Кернесу?

За право правити Запоріжжям змагатимуться 20 кандидатів. Серед них зокрема – чинний секретар Запорізької міськради, в.о. мера Запоріжжя, колишній перший заступник голови Запорізької ОДА Володимир Кальцев, який балотується від Партії регіонів. Раніше він тричі брав участь у виборах мера і тричі їх програвав. Останній раз Євгену Карташову. Але той нещодавно (22 вересня) подав у відставку і участи у виборах не бере.

На посаду мера Дніпропетровська претендують 15 кандидатів, включно з чинним мером Іваном Куличенком від Партії регіонів. Серед кандидатів є депутат БЮТ, представниця партії "Батьківщина", а також представник "Нашої України", "Фронту змін" та інші.

Дехто йде на 5-й термін

На посаду мера Полтави претендують 12 кандидатів. Серед них – нещодавній (за президентства Ющенка) керівник області Валерій Асадчев (від Української народної партії), а також чинний мер Андрій Матковський (від Всеукраїнської партії трудящих).

У Чернівцях серед 7 кандидатів - чинний міський голова, позапартійний Микола Федорук, який балотується вже на п’ятий термін і якого висунула партія "Єдність" (її головою є колишній НУНСівець Олександр Омельченко).

За головний престол Івано-Франківська змагаються 19 кандидатів, Ужгорода – 7. Серед них також – чинні голови тих міст.

На посаду мера Сум претендують 8 кандидатів включно з чинним міським головою. У 2006 році бажаючих очолити місто було 28.

Загадкова блондинка

Одна з головних інтриг виборів у Сімферополі була закладена у вуличній рекламі, виконаній у біло-червоній гамі, яка сповіщала про те, що в мери йде блондинка. Багато хто припускав, що йдеться про Юлію Тимошенко.

Однак блондинкою виявилася 27-річна місцева журналістка Марія Кирпиченко, зареєстрована кандидатом у мери Сімферополя від партії "Реформи і порядок". Крім неї, у списку кандидатів, є ще одна жінка - вчителька німецької мови Марина Сухоребра (Партія промисловців і підприємців України). Серед їх конкурентів – 3 депутати Верховної Ради Криму: Лев Миримський (партія "Союз"), Віктор Агеєв (Партія регіонів) та Ремзі Ільясов від Народного Руху України.

"Макіївські проти кримських?"

Напередодні кримська міліція затримали мера Алушти Володимира Щербину, який знову змагається за ту посаду від партії "Союз". Офіційна причина – підозра у перевищенні службових повноважень.

Місцеві оглядачі називають це способом тиску, аби чинний мер балотувався від Партії регіонів.

Володимир Щербина прогнозував, що його заарештують, бо, як він сказав в одному з інтерв‘ю, "регіонали не звикли до того, що їм відмовляють".

8 жовтня суд у Сімферополі видав санкцію на арешт мера іншого кримського міста Алупки. Андрія Харитонова (теж партія "Союз") міліція затримала раніше. Його запідозрили у незаконному порядкуванні землями дитячого протитуберкульозного санаторію на Південному березі Криму.

3 жовтня кримська міліція за підозрою у незаконному порядкуванні землями Ялтинського заповідника затримала селищного голову Лівадії Анатолія Мамикіна.

Однак лідер кримських комуністів Леонід Грач назвав ті арешти способом перерозподілу влади в Криму на користь Партії регіонів і зокрема команди "макіївських" (Грач має на увазі чинного керівника автономії Василь Джарти, який представляє Партію регіонів і ще донедавна мешкав у Макіївці Донецької області).

"Ви завезли до Криму все, що пригробило Макіївку!, - такими словами кримський комуніст останнім часом звертається з телеекранів до своїх опонентів.

"Це ваш такий набрід... Ви вирішили провести вибори з бітою в руках. Вдарити бітою по голові кримського народу. А кримський народ не такий"...

Через часті згадування Грачем Макіївки оглядачі головну інтригу виборів на півострові окреслили як "Макіївські проти кримських".