Генетики: Аналіз ДНК ризики для здоров'я не виявить

ДНК
Image caption Генетики закликають не вестися на рекламні кампанії

Австралійські медики дійшли висновку, що аналіз ДНК, який має виявляти схильності до тих чи інших захворювань, не має практичного значення.

Генетики з Клівлендського університету закликали не переоцінювати значення генетичних тестів, які вкрай рідко можуть повідомити пацієнтам корисну інформацію.

Вони опублікували свій заклик у журналі PLoS Medicine.

Автори дослідження стверджують, що широко відомі фактори ризику: куріння, малорухливий спосіб життя, вік, гіпертонія, а також історія сім'ї дають значно більш точний і надійний прогноз схильності пацієнта до тих чи інших хвороб, аніж аналіз його генома.

У сучасній медицині проводяться довгострокові дослідження, в ході яких медики відстежують великі групи пацієнтів з тим чи іншим геном, який видозмінився (мутував), намагаючися зрозуміти механізми їх активізації, які призводять до розвитку захворювань.

"Вивчення діабету, серцевих захворювань і різних видів раку виявили велику кількість генів, пов'язаних з ризиком розвитку цих хвороб. Але відповідальність будь-якого із цих генів за підвищення ризику частіше за все дуже невелика. Це не та інформація, виходячи з якої можна вдаватися до якихось дій", - заявив керівник групи вчених Вейн Холл.

"Особисто я не платив би за жодний із цих аналізів. Вони практично не дають жодної користі".

Причиною того, що авcтралійські медики звернулися із такою рекомендацією до населення, стала нав'язлива рекламна кампанія в інтернеті одразу кількох фірм, які пропонують клієнтам виявити схильність до тих чи інших захворювань за допомогою аналіза ДНК.