Янукович не квапиться із змінами в уряді

У Кабінеті міністрів України цього тижня мають статися кадрові зміни. Передусім ідеться про відставку двох віце-прем’єр-міністрів. Причиною цих звільнень є вимога Конституції, дію якої відновив Конституційний суд.

Image caption Український уряд - хто на вихід?

Оголошення про те, хто піде із Кабінету міністрів, очікували ще минулого тижня, однак цього не сталося. Експерти називають головною причиною таких зволікань боротьбу різних політико-бізнесових угруповань в оточенні президента.

Відновлена Конституція 1996 року передбачає, що у голови уряду має бути чотири заступники, а не шість, як є зараз. Ще минулого тижня експерти, а також неофіційні джерела в адміністрації президента вказували на те, що головними претендентами на відставку із уряду є віце-прем’єр з питань діяльності правоохоронних органів Володимир Сівкович, з питань агропромислового комплексу - Віктор Слаута та з питань регіональної політики Віктор Тихонов. Причому, за оцінками аналітиків, саме посада, яку обіймає Володимир Сівкович, є найбільш імовірною для скорочення. Вікторові Слауті пророкують хоч і скорочення посади аграрного віце-прем’єра, але переміщення його у крісло міністра сільського господарства.

Чому зволікають?

Однак коли з'явилася інформація про те, що Віктор Янукович доручив голові уряду Миколі Азарову подати пропозиції про оптимізацію структури Кабінету Міністрів, експерти почали говорити про імовірність більш значних змін, аніж скорочення двох посад віце-прем’єрів.

Директор Інституту проблем управління імені Горшеніна Володимир Фесенко вважає, що зволікання із оголошенням про нову структуру уряду пояснюється боротьбою інтересів бізнес-груп в оточенні президента.

"Це пов’язано із зіткненням інтересів різних угруповань в оточенні президента. Адже кожен віце-прем’єр представляє інтереси тієї чи іншої бізнес-групи. Тому зараз треба не просто провести суто механічну операцію скорочення, а зберегти баланс інтересів. І думаю, що тут простого рішення апріорі немає. І те, що рішення немає, свідчить, що триває досить жорстка боротьба, і президент остаточного рішення ще не ухвалив", - сказав Бі-Бі-Сі Володимир Фесенко.

Image caption Аграрний віце-прем‘єр стане міністром АПК?

Можливі звільнення і переміщення

Політолог припускає, що може йтися, приміром, про відновлення посади віце-прем'єр-міністра з гуманітарної політики, якою до останнього часу опікувався Володимир Семиноженко і діяльністю якого у Партії регіонів були задоволені далеко не всі.

Якщо справді із посад підуть Сівкович, Слаута і Тихонов, то заступниками голови уряду залишаться найбільш явні представники кількох політико-бізнесових угруповань, а саме, Андрій Клюєв, Борис Колесников та Сергій Тігіпко. Їх вихід із уряду виглядає найменш вірогідним.

Останній, хоч і очолив виборчий список "Сильної України" на виборах у Дніпропетровську облраду і час від часу не виключає переходу в опозицію, все ж досить впевнено почувається у кріслі віце-прем’єра.

"По-перше, я думаю, що задля порядку всі мають написати заяви про відставку. По-друге, це рішення ухвалюватиме президент в рамках діючої Конституції, це буде його рішення. Але я можу сказати, що особливо нервувати не варто, бо я почуваюся достатньо впевнено і компетентно. З іншого боку, якщо не відбудеться це перепризначення, то я маю партію, політичну силу, і тоді я продовжу робити те ж саме, що і зараз, тільки на іншому місці", - заявив Сергій Тігіпко.

Ймовірність заміни Азарова

У всіх цих перемовинах багато хто із експертів згадав, що осінь називали як час можливого усунення з посади самого Миколи Азарова. Мовляв, він виконає свою місію, взявши на себе увесь негатив першої фази непопулярних реформ, і піде.

Директор центру досліджень "Берта Комюнікейшенс" Тарас Березовець у цьому не сумнівається: "Питання зміни прем’єр-міністра по суті вже вирішене, тому що потрібно шукати відповідальних за ті непопулярні рішення, які були ухвалені останнім часом. Це і збільшення пенсійного віку для жінок, підняття тарифів на газ, на комунальні платежі, ухвалення Податкового кодексу. Зрозуміло, що зміна прем’єр-міністра не може відбутися до місцевих виборів, тому що тут "на кону" престиж Партії регіонів. Микола Азаров є діючим головою партії і, зрозуміло, що така рокіровка мала би негативні наслідки для рейтингу. Але питання насправді вже вирішене і кандидатури вже підібрані".

Однак йому заперечує директор Інституту проблем управління імені Горшеніна Володимир Фесенко, який вважає, що цей час – заміни Азарова – поки що не настав.

"Азаров цілком влаштовує президента як фігура, що не належить до конкуруючих впливових угруповань біля Януковича і в Партії регіонів. І за віком, і за психологією він не претендує на щось більше, ніж посада прем’єра. Будь-хто інший – Колесников, Клюєв, Тігіпко, Бойко – це люди, які можуть бути у перспективі потенційними конкурентами президента. Навіщо йому вирощувати такого конкурента? Окрім того, призначення людини із будь-якого угруповання означатиме розбалансування нинішньої системи стримувань і противаг в оточенні президента. А таке розбалансування Януковичу не потрібне. Бо призначити Бориса Колесникова – це посилити угруповання Рината Ахметова, призначити Юрія Бойка – посилити вплив групи Сергія Льовочкіна. Тому з такої точки зору краще, ніж Азаров, для Януковича нікого не може бути", - каже політолог Володимир Фесенко.

На посади в уряді мають бути перепризначені усі урядовці, включно із прем’єр-міністром. Поки що жодного із членів Кабінету Міністрів президент Янукович своїм указом на посади не затвердив. Що ще раз доводить, що ця процедура не буде формальним приведенням складу уряду у відповідність до норм відновленої Конституції.