Затуліна непокоїть статус Криму та Севастополя

Севастополь
Image caption Вплив Росії у Севастополі відчувається не лише в частинах, де стоїть її Чорноморський флот

Російський депутат Константін Затулін заявив у Севастополі, що Москва стурбована спробами офіційної влади України перетворити автономний статус Криму у "звичайний регіон" та зволіканням із остаточним визначенням спеціального статусу Севастополя.

Пан Затулін, з якого нова влада в Україні минулої весни зняла статус "персони нон-грата", промовляв під час конференції у севастопольському "Домі Москви".

Водночас кілька тижнів тому Голова Верховної ради Криму, представник Партії регіонів Володимир Константинов, назвав необґрунтованими припущення у пресі про можливе скасування автономного статусу Криму, чого, нібито, хочуть у ПР. Ідею про зміну статусу АР Крим на звичайну область раніше висловлював лідер націоналістичної партії "Свобода" Олег Тягнибок.

Затулін - за старе?

Image caption Константін Затулін - частий гість у Криму

В’їзд до України пану Затуліну було заборонено за президентства Віктора Ющенка, який низвав "гучні" заяви російського політика про історично російський статус Севастополя провокаційними та втручанням у внутрішні справи України.

Цього разу у Севастополі російський депутат знову не втримався від критики Віктора Ющенка за те, що той, "посилаючись на присутність Чорноморського флоту, тричі накладав вето на підготовлений та прийнятий у Верховній Раді України у 2005 та 2006 роках "Закон про статус Севастополя", що врешті-решт не давало змогу обирати голову міської держадміністрації.

Однак на думку пана Затуліна, перебування ЧФ у Севастополі не є підставою для подальшого позбавлення мешканців міста права обирати його голову.

При цьому російський депутат наголосив, що не хоче "пропонувати власні пояснення, чому після обрання президентом Віктора Януковича, питання про вибори мера Севастополя навіть не внесено до плану законотворчої діяльності України".

Росія хоче збереження автономії Криму

Оглядачі відзначають, що після зміни офіційної влади України, заяви Костянтина Затуліна, попри штучну зовнішню коректність, по суті стали ще більш радикальними. Більш того, перебуваючи цього разу у Криму, пан Затулін вперше, нехай і "акуратно", але відкрито скритикував політику Партії регіонів, яка уособлює владу в Україні.

"Коли справа стосується Автономної Республіки Крим, нас, звичайно, більш за все турбує те, що в Україні статус автономії часто критикують, мовляв, досвід автономії, апріорі, є невдалим. Це недобра тенденція, яка спрямована на фактичне, а може і на формальне припинення кримської автономії і перетворення її в звичайний регіон України. Але нагадаю, що перебування Криму та Севастополя у складі України є формою та результатом історичного компромісу між двома країнами. І якщо сьогодні, в ім'я якихось тактичних цілей, а саме, для посилення владної вертикалі, все це стає під загрозою, то це не може залишитись поза увагою Росії", - сказав Константін Затулін.

Image caption З приїздом Затуліна до Криму проросійські акції почастішали

Яскравою відповіддю на, за оцінками спостерігачів, "м’яку" російську критику дій ПР стало несподіване для багатьох ігнорування головою СМДА Валерієм Саратовим та головою міськради Юрієм Дойніковим офіційного запрошення на конференцію.

На форумі у "Домі Москви" їхні місця за круглим столом так і залишились порожніми, на що учасники політологічного диспуту не раз, засуджуючи, звертали увагу.

Натомість аналітики класифікували "демарш" місцевої влади як демонстрацію владою України межі, яка ніби розділяє позитивну тональність вже окресленого українсько-російського співробітництва та внутрішньодержавні інтереси керівництва Партії регіонів.

За оцінками спостерігачів, після поступок у харківській угоді про ЧФ, ПР вже не хоче корегувати статус Севастополя задля збільшення російського впливу та водночас форсує зміцнення владних позицій у Криму.

"ЧФ - не гість у Севастополі…"

Image caption "Чорноморський Флот - не гість у Криму"

На конференції у Севастополі депутат Затулін очікувано торкнувся статусу Чорноморського флоту Росії та поточних проблем, які, на думку пана Затуліна, заважають його всебічному розвитку.

"Чорноморський флот Росії – не гість у Севастополі, і не просто орендатор причалів. Чорноморський флот – це засновник Севастополя 227 років тому. Переконаний, двостороння комісія по ЧФ має оперативно вирішити проблеми, які вже довго не вирішуються. Наприклад, перешкоджання модернізації флоту, що мало місце за попередньої української влади. Також горезвісне питання про навігаційне обладнання, зокрема, приналежність гідрографічних маяків і таке інше", – заявив Константін Затулін.

Розгляд перерахованих вище та багатьох інших питань базування ЧФ в Україні відчутно припинився під час залучення кількох кораблів російського флоту у війні із Грузією у серпні 2008 року.

Вказівки українській владі?

Місцеві спостерігачі відзначають, що відверта риторика депутата Держдуми Росії має на меті "остаточно дотиснути" бажані для російської сторони питання, спроби вирішення яких не мали успіху за президентства Віктора Ющенка.

Відтак, на думку аналітиків, останні заяви пана Затуліна у "Домі Москви" були спрямовані не стільки учасникам політологічного форуму та севастопольцям, скільки офіційній українській владі.

Новини на цю ж тему