Аудит уряду Тимошенко: безіменні цифри

Юлія Тимошенко
Image caption Уряд Тимошенко звинувачують у нецільовому використанні грошей та відмиванні їх.

Група іноземних юристів, що перевіряла діяльність попереднього уряду на замовлення нинішнього, заявляє, що знайшла докази нецільового використання бюджетних коштів Кабінетом міністрів Юлії Тимошенко та їх відмивання через офшорні компанії. Але конкретних імен не називає.

Екс-урядовці, які належать до політичної сили на чолі із пані Тимошенко, кажуть, що діяльність іноземних юристів є спробою тиску нинішньої влади на опозицію, а також звертають увагу та відсутність достатньої кваліфікації для ґрунтовного аудиту у фірм, які винайняв чинний український уряд.

Хоча перевірку діяльності українського уряду у період від 2008 року до першого кварталу поточного, тобто, уряду на чолі із Юлією Тимошенко, весь час називають аудитом, до цього аудиту не залучено жодної відомої аудиторської фірми.

Читати статтю в Файненшал Таймс

Самі представники кількох іноземних правничих і детективних компаній називають себе "командою юристів та судових слідчих на чолі із юридичною фірмою "Trout Catcheris".

Вони твердять, що виявили докази використання офшорних підставних компаній, фіктивних договорів та інших міжнародних механізмів відмивання коштів за участю приватних осіб та чиновників попереднього уряду, а також випадки нецільового використання бюджетних коштів.

Image caption Головний партнер "Trout Catcheris" Плато Качеріс

Головний партнер "Trout Catcheris" Плато Качеріс наголошує, що ця перевірка не має на меті переслідування опозиції, а є лише способом дізнатися, куди витрачалися бюджетні кошти за урядування попереднього українського уряду. Він також твердить, що інформація про те, куди пішли кошти, дасть змогу нинішньому українському уряду спробувати їх повернути.

Ґрунтовність самої перевірки та висновків, за словами пана Качеріса, підтверджується тим, що за її результатами до американського та британського суду вже подані два позови:

"На нашу адресу лунали звинувачення у тому, що це є "полюванням на відьом". Це не так. Це є глибокий, ґрунтовний аналіз фактів, які і дали нам можливість зробити ті висновки, що ми виклали у цьому звіті. Міцність наших аргументів і висновків, підтверджується і тим фактом, що чинний український уряд, грунтуючись на знайдених нами доказах, вже подав два позови у суди США та Великої Британії, які, за загальним визнанням, є найбільш прозорими та неупередженими у світі".

Як зазначив пан Качеріс, головним завданням цієї перевірки було сприяння прозорості в роботі уряду і ефективності бюджетних витрат у майбутньому.

Імен не названо, але "їх можна вгадати"

Водночас представники іноземних юридичних фірм, що перевіряють діяльність уряду Тимошенко, не називали жодних імен, мотивуючи це тим, що у своїх попередніх висновках називають міністерства та інші державні органи, причетні, на їхню думку, до зловживань, а тому, мовляв, встановити персоналії буде неважко.

Іноземні юристи не стали відповідати на запитання, діяльність яких ще урядів вони перевіряли раніше, зауваживши лише, що працюють "у багатьох країнах світу".

Водночас Том Хелсбі, виконавчий директор євразійського підрозділу детективної агенції "Kroll", що стала відомою в Україні після того, як довела непричетність президента Леоніда Кучми до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, заявив, що ця перевірка була, радше, "судовим аудитом":

"Загалом це була, так би мовити, судова експертиза, судовий аудит – ми аналізували документи, контракти, банківські рахунки, рух коштів. І я хотів би наголосити, що ніхто не вказував нам, куди дивитися, і що шукати".

Пан Хелсбі також сказав, що хоча увагу його агенції і звернули на кілька справ, які попросили дослідити, але сам процес їхнього вивчення та формулювання висновків відбувалися цілковито на їхній розсуд.

Опозиція закидає конфлікт інтересів

Іноземні юристи також не відповіли на запитання щодо можливого конфлікту інтересів під час перевірки українського уряду через те, що їх клієнтами могли бути інші українські політики чи бізнесмени.

Зокрема, представник юридичної фірми "Akin Gump Strauss Hauer and Feld" Марк МакДугалл, не підтвердив, але й не спростував інформацію про те, що клієнтом його фірми був український бізнесмен Дмитро Фірташ, співвласник газового посередника "РосУкрЕнерго", якого було усунуто від постачання російського газу до України за часів прем’єрства Тимошенко.

Пан МакДугалл лише заявив, що не має права обговорювати інших клієнтів його компанії без їхньої згоди: "Akin Gump має клієнтів і в Європі, і у Сполучених Штатах. І ми завжди дуже уважно стежимо за тим, щоб не відбувалося "конфлікту інтересів". У цьому випадку конфлікту інтересів не було".

Закордонні правники не конкретизували свої висновки, порадивши журналістам спочатку ознайомитися із 176 сторінками доповіді англійською мовою, підготовленою перевіряльниками, а також слідкувати за судовими позовами.

Утім, найкричущим прикладом неправомірної поведінки попереднього українського уряду іноземні юристи назвали використання 200 мільйонів євро, отриманих від продажу квот на промислові викиди відповідно до Кіотського протоколу.

За даними аудиторів, ці гроші пішли на виплату пенсій напередодні президентських виборів замість інвестування у природоохоронні проекти, як цього вимагає законодавство. Були досліджені також випадки нецільового використання коштів на придбання авто, закупівлю ліків та цукру для державного резерву.

Іноземні юристи також не сказали, скільки коштували українським платникам податків їх послуги з перевірки діяльності попереднього уряду, фінансовані з бюджету, заявивши, що "це набагато менше, аніж попередній уряд вкрав із державного бюджету України", і порадили поцікавитися цим у нинішніх урядовців, які й замовляли перевірку.

Тим часом член парламентського комітету з питань правосуддя, депутат від БЮТ Сергій Власенко каже, що також цікавився цим питанням, подавши до уряду офіційний депутатський запит, на який отримав відповідь: оплата праці іноземних юристів є комерційною таємницею, і підлягає розголошенню тільки зі згоди самих юристів.

Він також піддав сумніву фаховість перевірки, і заявив, що має інформацію про те, що в одному із позовів, який вже поданий до американського суду і стосується закупівлі ліків за бюджетні кошти, представляти інтереси українського уряду буде, за збігом обставин, компанія "Akin Gump":

"Нам відповів міністр охорони здоров’я Зиновій Митник. І ця відповідь стосується якраз справи представництва інтересів "Укрвакцини" у Федеральному суді Портленда. По-перше, коштує це 1 мільйон 900 тисяч гривень".

Пан Власенко також має низку запитань щодо того, яким чином обирали цю компанію, адже, зазначає він, відповідно до законів України необхідно проводити тендер, щоби обрати тих, хто представлятиме інтереси держави:

"Ніхто нічого не проводив, а відбулася процедура закупівлі у одного учасника. І цим одним учасником виявилася компанія "Akin Gump Strauss Hauer and Feld", яка разом із юридичною фірмою "Trout Catcheris" зобов’язується представляти інтереси державного підприємства "Укрвакцина".

БЮТ готує відповідь

Один із соратників Юлії Тимошенко, Григорій Немиря вважає, що перевірка діяльності уряду, у якому він сам був віце-прем’єром, має на меті дискредитувати і залякати опозицію, а також відволікти увагу населення України від справжніх проблем в економіці та громадському житті.

Він також твердить, що, перевіряючи діяльність екс-урядовців, іноземні юристи навіть не зробили спроби отримати їх пояснення щодо тих чи інших фактів, які вони поклали в основу своїх звинувачень.

Image caption Екс-віце-прем'єр Немиря: Опозицію залякують

Пан Немиря каже, що за його даними, принаймні одна із фірм, залучених до перевірки діяльності попереднього уряду, вже мала клієнтів-українців, а відтак, можна говорити про "конфлікт інтересів":

"Akin Gump" серед своїх клієнтів мав і має таких людей, як Дмитро Фірташ, співзасновник компанії "РосУкрЕнерго". Та ж компанія представляла інтереси члена парламенту Рената Ахметова, який у лондонському суді відстоював свою честь і гідність проти української журналістки Тетяни Чорновіл. Ця ж сама компанія була ключовим радником щодо позбавлення стратегічних активів російської компанії "ЮКОС", компанії Ходорковського. Зараз "Akin Gump" є офіційним лобістом російської монополії "Роснєфть".

Представники БЮТ кажуть, що вже наступного тижня нададуть свою відповідь на ті звинувачення, що містяться у звіті, підготовленому закордонними аудиторами, а задля перевірки об’єктивності іноземних перевіряльників нададуть їм інформацію, яка на думку опозиціонерів, свідчить про корупцію серед чільних представників нинішньої влади.

Вони також твердять, що вивчать питання законності допуску іноземних громадян до державних документів фінансового та іншого характеру, зокрема, і тих, що не призначені до оприлюднення чи таємних. Факт надання такого доступу представники іноземних юридичних фірм не заперечували.

Новини на цю ж тему