Байден телефонував Януковичу щодо чесних виборів

Джо Байден
Image caption Віце-президент Байден говорив із президентом Януковичем про вибори та конституційну реформу.

США закликають українську владу провести чесні та прозорі вибори. Подібні заклики лунають і з Брюсселя, але попри оприлюднені раніше анонси, Європарламент відклав розгляд питання про направлення на українські вибори своїх спостерігачів.

Віце-президент США Джо Байден зателефонував президенту Віктору Януковичу, як сказано у повідомленні прес-служби Білого дому - "напередодні місцевих виборів 31-го жовтня".

Пан Байден подякував українському президенту за те, що він назвав "складними економічними реформами, які той просунув на цей момент", а також за його підтримку політики нерозповсюдження зброї.

Віце-президент США наголосив на важливості чесних та вільних виборів 31-го жовтня, а також на свободі ЗМІ як на ознаках відданості України демократії та європейській інтеграції.

Пан Байден також засвідчив, що адміністрація президента Обами підтримує ці цілі України.

Віце-президент США також сказав президенту Януковичу, що конституційна реформа, старт якій дало рішення Конституційного суду 1-го жовтня, має включати в себе систему стримувань та противаг, а також призвести до генерування Конституції, яка би відповідала інтересам народу України.

Європа пильнує, але не поспішає

Заклики провести чесні та прозорі місцеві вибори лунають і з Європейського Союзу. Раніше президент Європарламенту Єжи Бузек твердив, що ця інституція, всупереч традиціям, надішле свою місію спостерігачів на місцеві вибори в Україні.

Рішення про це мали ухвалити 14-го жовтня, але, як повідомляють агенції із посиланням на прес-службу Європарламенту, обговорення цього питання відклали. Попередньо відомо, що його можуть розглянути 21-го жовтня.

Зазвичай Європарламент надсилає своїх спостерігачів лише на парламентські вибори. У самій інституції можливий інтерес до місцевих виборів в Україні пояснюють особливими відносинами з Києвом та особистим запрошення голови українського парламенту Володимира Литвина.

Натомість низка оглядачів припускають, що це може бути зумовлене занепокоєнням Євросоюзу політичною ситуацією в Україні.

Критичні заяви лунали в останні дні і з боку Європарламенту, і від ОБСЄ. Представниця ОБСЄ зі свободи слова у ЗМІ Дунья Міятович закликала Україну докласти зусиль, щоб не втратити досягнень у царині свободи слова, а також висловила надію, що усі заяви про тиск та переслідування журналістів будуть ретельно розслідувані.

Попри заяви опозиції про можливі фальсифікації, влада заявляє, що не втручається у виборчий процес і що волевиявлення пройде відкрито і прозоро.