Закон ''про газову трубу'' і можливі зміни

Газопровід з Росії в Боярці біля Києва
Image caption Опозиція каже, що уряд хоче скасувати заборону на приватизацію ГТС.

Цього тижня уряд Миколи Азарова може попросити Верховну Раду скасувати законодавчі обмеження на реорганізацію чи приватизацію української газотранспортної системи.

Упродовж минулого тижня низка українських видань повідомили про наміри уряду внести зміни до закону "Про трубопровідний транспорт".

І хоча офіційно відповідні документи поки що не оприлюднили, депутати та експерти очікують їх появи найближчими днями.

Питання про внесення змін до закону "Про трубопровідний транспорт" фігурувало у порядку денному останнього засідання уряду, проте офіційної інформації щодо результатів розгляду цього питання не було.

Прем’єр-міністр Микола Азаров під час візиту до Брюсселя ухилився від відповіді на запитання, чи розглядає уряд можливість внесення змін до законодавства, аби відкрити шлях до передачі газотранспортної системи у розпорядження консорціуму чи спільного підприємства із Росією.

"Давайте не будемо забігати наперед. Поживемо-побачимо," – сказав пан Азаров.

На сайті Верховної Ради є інформація про внесення урядом законопроекту про зміни до закону "Про трубопровідний транспорт", але вони стосуються лише можливості відчуження житлового фонду, що належить підприємствам магістрального трубопровідного транспорту та Нафтогазу.

У пояснювальній записці до законопроекту міністр енергетики Юрій Бойко пише, що житловий фонд української газової компанії входить до її основних фондів, які, згідно із чинним законом, не можуть змінювати форму власності в жоден спосіб.

А це, мовляв, порушує право на приватизацію житла працівників Нафтогазу, які користуються цим житловим фондом.

Член парламентського комітету з питань енергетики, депутат від БЮТ, Олександр Гудима каже, що за його інформацією, уряд, все ж таки, планує ініціювати інші зміни до закону "Про трубопровідний транспорт", і стосуватимуться вони саме скасування заборони на відчуження самих трубопроводів:

"Те, що пан Клюєв (віце-прем’єр з питань енергетики) говорив ще півроку тому, що уряд буде вносити такий законопроект, є правдою. Те, що вони весь час говорять, що будуть міняти законодавство, бо вони ніяк не можуть із Газпромом створити спільне підприємство, оскільки це заборонено діючим законом, також є правдою. Думаю, що у понеділок-вівторок буде офіційно зареєстрований у Верховній Раді від імені Кабінету міністрів України".

''Два погляди'' на майбутнє ГТС

Появу у Верховній Раді нових законодавчих ініціатив, спрямованих на створення можливості зміни власності на українську ГТС, не виключає і директор енергетичних програм центру “Номос” Михайло Гончар.

Він нагадує, що таку спробу вже було зроблено шляхом внесення відповідного законопроекту від депутатів-регіоналів, але тоді вона не знайшла достатньої підтримки голосів.

Зараз, каже експерт, у самому уряді є дві фракції, які дотримуються різних поглядів на майбутнє української ГТС.

Одна група виступає за зняття заборони і використання українських газогонів як аргумент у переговорах із Росією про ціну на імпортний газ чи про відмову від планів побудувати Південний потік. Інші вважають, що російський контроль над українською ГТС відкриє росіянам шлях до контролю за українською промисловістю.

"Я думаю, що такі зміни дійсно готуються – тут просто справа часу. Але, звичайно, ситуація не є такою однозначною. Очевидно, що має місце зіткнення різних позицій у цьому питанні. Одна чітко спрямована на те, щоб прибрати дію 7 статті і відкрити можливість для реалізації того чи іншого проекту, який, по суті, означатиме відчуження газотранспортної системи. Інший підхід базується на тому, щоби, все ж таки, зберегти контроль, оскільки встановлення контролю над українською ГТС з боку іноземного постачальника-монополіста стане лише проміжним етапом до оволодіння промисловими активами, які належать провідним українським олігархічним бізнес-угрупованням", - твердить Михайло Гончар.

Закон "Про трубопровідний транспорт" було ухвалено ще у 1996 році. Проте у 2007 році з ініціативи тодішнього прем’єра Юлії Тимошенко було ухвалено зміни до 7 статті цього закону, де йдеться про трубопровідний транспорт, як об’єкт власності.

У цих змінах міститься пряма заборона на будь-яку реорганізацію, поділ чи приватизацію основних фондів підприємств магістрального трубопровідного транспорту, компанії Нафтогаз та її дочірніх компаній, газосховищ.

Наміри ініціаторів ухвалення цієї заборони полягали у тому, аби законодавчо унеможливити втрату контролю України за власною трубопровідною системою, зокрема, і її передачі до складу газотранспортного консорціуму із Росією.

Раніше прем'єр Микола Азаров та міністр закордонних справ Грищенко твердили, що ГТС залишиться у власності України.

Новини на цю ж тему