Всесвітня служба Бі-Бі-Сі - реквієм чи ренесанс?

Буш Хаус - штаб-квартира Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі
Image caption Буш Хаус - штаб-квартира Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі у центрі Лондона

Передача фінансування Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі від британського уряду до самої корпорації є несподіваним кроком у той час, коли багато інших урядів намагаються збільшити їхній вплив на мовлення та інтернет.

Міністерство закордонних справ втратило контроль над Всесвітньою службою - над її бюджетом (наразі це 428 мільйонів доларів) та власне над мовними службами (тобто, над тим, на які країни ведеться мовлення і в якому форматі).

Деталі угоди ще не оприлюднювали, втім, як очікують, МЗС залишить за собою право вето у питаннях щодо закриття мовних служб.

Однак навряд чи саме Міністерство закордонних справ хотіло саме таких змін. Це стало частиною скорочень бюджетних видатків.

Лише в липні цього року міністр закордонних справ Вільям Хейґ наголошував на важливості Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі та її місця на світовій арені.

Питання незалежності

Звичайно, Бі-Бі-Сі і надалі не змінюватиме своїх засадничих принципів, і навіть будуть ті, хто вітатиме втрату зв'язку з МЗС. Це завжди було цікавою британською угодою, що МЗС платитиме, а Бі-Бі-Сі робитиме програми, але не всі розуміли це чи не вважали доцільним.

Тепер Всесвітня служба Бі-Бі-Сі може твердити, що стане незалежнішою, ніж раніше. Але це не зовсім так, оскільки британський уряд визначає рівень загального фінансування Бі-Бі-Сі через абонентну плату за використання телевізорів.

Критики і надалі закидатимуть Бі-Бі-Сі, що корпорація є "державним мовником".

Втім беручи до уваги, що Бі-Бі-Сі не отримає жодних додаткових коштів на фінансування Всесвітньої служби, постає серйозне запитання щодо її майбутнього.

Все частіше Бі-Бі-Сі відмовляється від радіомовлення, особливо на коротких хвилях, і віддає перевагу вебсайтам та телебаченню, на кшталт Бі-Бі-Сі арабською мовою.

А яке майбутнє у служби Моніторингу Бі-Бі-Cі, яка стежить, перевіряє та перекладає новини іноземних ЗМІ, і яку фінансує Всесвітня служба та уряд.

Було легко, а зараз?

Як виглядає, МЗС втратить важливий дипломатичний важіль. Воно більше не зможе сказати, що хоче, для прикладу, розширити мовлення на Бірму і зменшити на Африку. Можливо, це й непогано.

Тепер Бі-Бі-Сі зможе ухвалювати рішення залежно від попиту, а не від ситуації у світі.

В часи Холодної війни це було легко. Бі-Бі-Сі, Голос Америки та Радіо Вільна Європа знали, що вони робили і чому їх слухали. Зараз ситуація змінилась.

Новини та інформація - це товар, на який є значний попит. Сучасному, більш відкритому простору мовлення потрібне нове мислення.

Втім, я впевнений, що більшість погодиться зі мною, що великим соромом буде, якщо Всесвітній службі дозволять померти. Я просто втратив рахунок, скільки разів люди в багатьох частинах світу підходили до мене, щоб висловити подяку, - і у Східній Європі, і Росії, і Африці, і на Близькому Сході.

Світ ще не є настільки вільним, аби обійтися без доступу до вільної інформації.