''Криворіжсталь'' - лакмус для інвесторів

Президент Янукович зустрівся з головою правління "АрселорМіттал" Лакшмі Мітталом
Image caption Президент Янукович зустрівся з головою правління "АрселорМіттал" Лакшмі Мітталом

Президент Віктор Янукович зустрівся у четвер з головою правління компанії "АрселорМіттал" Лакшмі Мітталом і сказав, що вони шукатимуть "компромісу" довкола ситуації, пов'язаної з виконанням інвестиційних зобов'язань власника "Криворіжсталі".

"Вважаю, у нас є можливість обговорити ці питання і знайти компроміс", - сказав президент Янукович.

Пан Міттал, який приїхав в Україну, аби обговорити проблеми компанії, наразі не коментував ситуацію.

Британська газета "Файшеншнл Таймс" пише, що за цією справою пильно спостерігають в ділових колах і вважають її "лакмусовим папірцем" інвестиційного клімату в Україні за президентства пана Януковича.

"АрселорМіттал" вважається найбільшим закордонним інвестором в Україні і власником найбільшого у країні металургійного комбінату.

"Криворіжсталь" продали 2005 року за 4,8 млрд. доларів у результаті реприватизації після помаранчевої революції.

Відтоді, як зауважує "Файненшнл Таймс", "АрселорМіттал" має головний біль і проблеми з інвестиціями.

У вересні представники компанії заявили про потенційну загрозу для їхніх інвестицій, коли Генпрокуратура подала позов до суду, твердячи, що власник не виконує своїх зобов’язань.

Водночас, промовляючи у Парижі на початку жовтня, президент Янукович заявив, що реприватизації "Криворіжсталі", про можливість якої почали писати у пресі, не буде.

"Я сказав це президенту Саркозі, що, скоріш за все, це питання не дійде до суду, і ніякого питання про реприватизацію стояти не буде. А уряд розгляне питання разом з власниками заводу "Криворіжсталь", - сказав пан Янукович у Парижі.

І вже через кілька днів Генеральна прокуратура відкликала свій судовий позов, як пише "Файненшл Таймс", "без пояснень".

Читати подробиці

Влада мала претензії до додаткової угоди до договору купівлі-продажу акцій "Криворіжсталі", які були прийняті влітку 2009 року.

Image caption Ціни на метал впали в результаті кризи

За словами президента Януковича, "цей конфлікт виник тому, що не було дотримано процедуру, оскільки Фонд держмайна минулого року уклав додаткову угоду з "Арселор Міттал" без погодження уряду".

За повідомленнями, "АрселорМіттал" також нарікає, що українська влада розслідує імпорт компанією вугілля в Україну.

Влада твердить, що "АрселорМіттал" ввозить вугілля за цінами, нижчими від ринкових. Компанія це заперечує.

"Файненшл Таймс" пише, що джерела, наближені до компанії, твердять, що імпорт вугілля необхідний, бо місцеві індустріальні групи, буцімто, вимагають за українське вугілля штучно завищені ціни.

Раніше керівництво "Криворіжсталі" твердило, що інвестиційні зобов'язання з урахуванням економічної кризи компанією виконуються.

Новини на цю ж тему