Янукович: корупцію - "розпеченим залізом"

Президент у Кіровограді
Image caption Президент у Кіровограді оголосив бій корупції

Президент України Віктор Янукович вкотре заявив про свою рішучість побороти корупцію у державі, зокрема, у сфері охорони здоров’я.

Про це він заявив на розширеному засіданні робочої групи Комітету з економічних реформ з питань реформування сфери охорони здоров’я, що пройшла у Кіровограді.

"Ми розпочинаємо системну боротьбу з корупцією в Україні. Корупція – це ворог українського народу, це ворог бізнесу, це система, за рахунок якої живе купка людей, яка сидить на цьому ланцюгу: кому хочу дозволяю, кому хочу не дозволяю… І всі повинні платити хабарі".

Президент наголосив, що "треба припиняти цю систему і викорінювати корупцію "розпеченим залізом".

"Бізнес на бюджеті робити ніхто в державі не буде. І кишені, які вони пошили до п’ят, ми чикнемо. Як хірурги кажуть?", - запитав глава держави, звертаючись до учасників засідання. "Відріжемо, ампутуємо!", – відповіли медичні працівники.

Після цього Президент вкотре наголосив, що країна впевнено стала на шлях реформ і модернізації: "Зупинити цей рух уже неможливо".

Антикорупційні закони не знайшли підтримки ПРУ

Українська преса вказує, що у парламенті країни немає політичної волі боротися з корупцією. Набуття чинності пакету антикорупційних законів, яке було заплановане з першого січня 2010 року, було перенесене Верховною Радою, й зокрема, фракцією Партії регіонів на 1 січня 2011 року.

Зараз, за даними джерел "Дзеркала Тижня", існує велика вірогідність подальшого перенесення термінів ухвалення антикорупційних законів або їх вихолощення.

Блокування ухвалення пакету антикорупційних законів ставить під питання бажання України боротися з корупцією.

Про це в коментарі виданню "Дзеркало тижня" заявив голова Групи держав проти корупції (GRECO), яка функціонує при Раді Європи, Драго Кос.

Зокрема, на запитання журналіста про те, з якими країнами можна порівняти Україну в плані ефективності антикорупційного законодавства, пан Кос заявив: "Наразі, в порівнянні з іншим відомими мені країнами, Україна виявляє найменше зусиль у питаннях боротьби з корупцією".

При цьому, коментуючи факт блокування в Україні набуття чинності пакету антикорупційних законів, Драго Кос зазначив, що це блокування просто ставить під питання наявність бажання України боротися з корупцією. "Можливо, можуть бути знайдені кращі рішення (ніж ті, які представлені в пакеті), але в даний час має бути реалізований хоча б цей пакет", - вважає він.

Існуючі закони не працюють

Image caption Президент заявив, що корупцію буде подолано

Для того, щоб боротися з корупцією, недостатньо проводити точкові реформи – необхідно демонтувати всю корупційну машину.

Про це заявляла голова Комітету Верховної Ради України з питань промислової і регуляторної політики і підприємництва Наталія Королевська в ефірі українського телеканалу.

На думку голови парламентського комітету, заходи з дерегуляції, зменшення ролі держави в ринковій економіці – важлива, але недостатня умова для проведення успішних реформ:

"Справа не у відсутності гарних законів, а в тому, що вони не працюють. При цьому бюрократичний державний апарат не в змозі ефективно здійснювати реформи. Які б добрі наміри не були у Президента, без демонтажу корупційної машини ми не зможемо провести жодної успішної реформи".

91% громадян бачить корупцію в Україні

Працівники Державтоінспекції та лікарі найчастіше вимагають хабарі в українців.

Дані соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології у вересні засвідчили, що 37% громадян України дуже занепокоєні рівнем корупції в Україні.

Так, згідно з опитуванням, 91% українців вважають, що корупція дуже розповсюджена або швидше розповсюджена в Україні.

Відповідаючи на запитання щодо особистого досвіду корупційних ситуацій, респонденти наводили два найбільш розповсюджених випадки - вимагання додаткової неофіційної оплати у державних медичних закладах, щоб отримати краще лікування, та вимагання грошей співробітниками ДАІ замість сплати штрафів.

46% респондентів неофіційно платили у лікарнях більше одного разу, 12% вказали на те, що їм доводилося платити у лікарнях один раз. Працівникам ДАІ давали хабара більше одного разу 22% респондентів, 4% робили це один раз.

Корупція на владному Олімпі

Керівники сучасного і попереднього українського урядів обмінялися звинуваченнями у корупції і фінансових зловживаннях на багато мільярдів доларів. Микола Азаров вказав на результати замовленого ним аудиту проти уряду Тимошенко, яку робили американські компанії.

Як пише The Wall Street Journal , звіт аудиторів звинувачує Тимошенко у використанні бюджетних коштів на свою передвиборчу кампанію, нецільове використання бюджетних коштів для покриття недостачі у Пенсійному фонді та нецільову витрату коштів стабілізаційного фонду.

Також у публікації підкреслено, що ключовий радник Тимошенко, її колишній віце-прем’єр Григорій Немиря за суттю висунутих звинувачень розмовляти відмовився, обмежившись тим, що назвав результати незалежного міжнародного аудиту "елементом брехливої кампанії".

Самі міжнародні експерти з фірм Akin Gump Strauss Hauer & Feld, Trout Cacheris і Kroll Inc на проведеній у Києві прес-конференції неодноразово підкреслювали, що результати аудиту містять широку доказову базу, є абсолютно об’єктивними та не мають жодного стосунку до політики.

Зі свого боку, Юлія Тимошенко та опозиційні фракції парламенту вказують на ознаки корупційних дій у роботі уряду, що стосується газових контрактів для "РосУкрЕнерго". Мова також іде про мільярди доларів, які з українського бюджету має бути передано компанії-посереднику. Українські суди досі не спромоглися встановити корупційних дій у найвищих ешелонах влади.

Згідно рейтингу міжнародної організації Transparency International, Україна у 2008 році посідала 134 місце у світі за рівнем корупції, на одному щаблі з Нікарагуа та Пакистаном. У 2009 році Україна впала на 146 місце - на один рівень із Зімбабве.

Новини на цю ж тему