Україна веде перед у Європейському суді

Судді Європейського суду з прав людини
Image caption Найбільше позовів до Європейського суду з прав людини подає Росія. Україна - четверта

Україна посідає четверте місце серед країн-членів Ради Європи за кількістю позовів проти неї до Європейського суду з прав людини в Страсбурзі. Найбільше скарг до Європейського суду подають громадяни Росії, Туреччини та Румунії.

Такі цифри навів Голова Верховної Ради Володимир Литвин, який сказав у п'ятницю в парламенті, що за кількістю звернень на 10 тис. населення Україна "випередила і Росію і Туреччину".

Найбільше українці подають позовів за статтею 13, яка передбачає право на ефективний юридичний захист та статтею 3 про заборону катувань.

За даними пана Литвина, 39% рішень Європейського суду щодо України стосуються порушення права на справедливий суд, 28% - порушення права власності і 12% - пов´язано з тривалими судовими розглядами.

Дані з’явилися у той час, як у Європі святкують 60-річчя ухвалення Конвенції про захист прав людини й основних свобод, яку було підписано 4 листопада 1950 року в Римі. Сьогодні Конвенція діє у 47 країнах Європи, де мешкають 800 мільйонів європейців.

Президент України Віктор Янукович у своєму зверненні з нагоди 60-річчя Конвенції сказав, що ювілей – не привід для святкувань, а нагода замислитися щодо "незахищеності основних прав людини в Україні".

Президент Янукович закликав парламент й уряд завершити процес уніфікації законодавства з європейськими стандартами і висловив сподівання, що Україна за рік-два "істотно покращить ситуацію" з дотриманням стандартів, передбачених Конвенцією про захист прав людини.

Українці виграли 3 справи

Image caption Європейський суд з прав людини у Стразбурзі

21 жовтня Європейський суд з прав людини ухвалив три рішення на користь позивачів – громадян України, присудивши їм загальну компенсацію на понад 20 тисяч євро.

Зокрема, суд зобов'язав Україну виплатити 10 тисяч євро компенсації моральних збитків 33-річному громадянину України, колишньому міліціонеру, нині ув’язненому Валентину Білому за жорстоке поводження при його затриманні.

37-річному Володимиру Пєтухову присуджено 8 тис. євро компенсації, зокрема, за неадекватний медичний догляд у в’язниці, де він відбуває довічне ув’язнення за вбивство й пограбування.

800 євро компенсації Україна має виплатити 26-річному жителю Харкова Денису Корнєву за порушення в ході судового розгляду справи проти нього і відшкодувати 2 тис. євро панові Корнєву та його матері за видатки.

Ще кілька позовів від громадян України суд має розглянути наступного тижня.

Заборгованість росте

Тим часом посадовці визнають, що Україна не виконує рішення Європейського суду з прав людини.

Міністр юстиції Олександр Лавринович визнав, що за роки незалежності заборгованість України по виконанню судових рішень у сфері порушень прав людини становить 130 млрд. грн.

За його словами, цей борг буде рости й далі, якщо не буде знайдений механізм вирішення цієї проблеми.

"Ми повинні знаходити вирішення, щоб далі не заганяти себе в глухий кут неможливістю виконання рішень Європейського суду з прав людини", — сказав пан Лавринович.

Україна - "лідер за кількістю арештів"

Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова, яка у п’ятницю подала у парламенті доповідь про дотримання Україною прав людини, зауважила, що Україна залишається лідером Європи за кількістю арештів. Пані Карпачова закликала суддів до ширшого застосування запобіжних заходів, не пов'язаних із взяттям під варту.

Вона також висловилася за створення спеціального органу влади із запобігання катуванням, сказавши, що в Україні й надалі застосовують тортури, особливо під час затримання громадян співробітниками правоохоронних органів. Пан Карпачова також закликала до створення нормальних умов утримання ув’язнених у місцях позбавлення волі.

Новини на цю ж тему