В Донецьку - намети, в Ясинуватій - мітинг

З наближенням дня голосування на місцевих виборах посилюється критика влади з боку опонентів. А на Донеччині, яка вважається головним форпостом владної Партії регіонів, її конкуренти вийшли на вулиці з протестами проти дій, які опозиція вважає політичним тиском.

Image caption Активісти "ЄЦ" протестують біля стін СІЗО СБУ

У Донецьку останній передвиборчий тиждень почався із протестів партії "Єдиний центр" проти затримання лідера обласної організації Андрія Амбросьонка, який є одним із кандидатів на посаду мера Донецька. У понеділок зранку близько 200 місцевих активістів "ЄЦ", встановшивши близько 20 наметів поблизу слідчого ізолятора СБУ, вимагали звільнити їхнього кандидата в мери та зняти з нього всі звинувачення.

Затримання за тиждень до виборів

Андрія Амбросьонка затримали у п’ятницю нібито за підозрою у скоєнні економічного злочину – заволодіння чужими грошовими коштами. Однопартійці Амбросьонка назвали затримання "політичним кілерством".

Натомість, в управлінні СБУ в області розповсюдили заяву, в якій пояснили, що політична партія "Єдиний центр" не має стосунку до комерційних структур, які задіяні у цій схемі. А Андрій Амбросьонок затриманий як директор одного з підприємств. Відтак, мовляв, та справа носить економічний, а не політичний характер.

У заяві, яку поширюють в Донецьку активісти "Єдиного центру", ті пояснення названо непереконливими.

"По-перше, до компетенції спецслужби не належить розслідування справ за статтею, яку "прив‘язують" до Андрія Амбросьонка. По-друге, затримання відбулося за тиждень до виборів. По-третє, спецслужба застосувала крайній метод – утримання під вартою – саме для того, щоб ізолювати його, скувати його можливість провадити активну виборчу кампанію на заключному етапі, за тиждень до виборів", - ідеться у партійній заяві.

А однопартійці Амбросьонка обіцяють, що вони також пікетуватимуть і центральну будівлю СБУ в Києві, і невідомо, скільки це триватиме.

Image caption Затриманий в Донецьку кандидат у мери Андрій Амбросьонок

Протести в Ясинуватій

У неділю, 24 жовтня, в Ясинуватій люди вийшли на протести, захищаючи право чинного мера міста змагатися за ту посаду ще раз. Висуванця Соціалістичної партії Євгена Іщенка-Гіллера - єдиного в області мера, який не є членом Партії регіонів, - територіальна виборча комісія зняла з реєстрації 22 жовтня. На спеціально скликаному позачерговому засіданні.

Формально Іщенко-Гіллер був знятий з реєстрації за те, що раніше одержав два попередження від виборчої комісії за порушення під час агітаційної компанії. І хоч команда кандидата заперечує ті порушення, за тиждень до голосування чинний мер опинився поза списком кандидатів. Його головним конкурентом називають кандидата на посаду міського голови від Партії регіонів Олександра Русаченка.

На мітинг на підтримку чинного мера зібралося близько тисячі людей (і не лише прихильників СПУ).

У резолюції того зібрання – заклик до справедливих та чесних виборів до місцевих органів влади й осуд незаконних, на думку мітингувальників, дій виборчих комісій стосовно кандидатів, які балотуються не від Партії регіонів.

"У демократичній країні є нормою плюралізм думок і чесна політична конкуренція, але аналізуючи те, що відбувається в країні в цілому і в Ясинуватій зокрема, можна зробити висновок, що відкрите і чесне голосування стає недоступним; виборчі комісії формуються виключно з представників Партії регіонів та її сателітів; популярних серед населення кандидатів у депутати на пост міського голови масово знімають або не допускають до реєстрації".

Резолюцію мітингу пообіцяли надіслати президентові Януковичу та губернатору області Близнюку.

Реакція влади

На попередні звинувачення в політичному тискові з боку Партії регіонів, які лунали з боку донецьких комуністів минулого тижня та й від інших партій, офіційної відповіді не пролунало. Щоправда, голова обласної державної адміністрації Анатолій Близнюк перед тим, як розпочати свою передвиборчу відпустку (а він же є заступником голови обласної організації Партії регіонів), заявив, що Партія регіонів не тисне на кандидатів від інших сил. Всі ті випадки, про які повідомляють партії, на думку Близнюка, не варто пов’язувати з політикою.

Чимало претензій опозиції до влади на Донеччині зводяться до нерівноцінного представництва в комісіях. Наприклад, представники Компартії заявляли, що їхніх членів комісії не допускають до роботи під різними приводами. Хоча серед уже затверджених членів комісій можна побачити 18-19-річних громадян без досвіду роботи на виборах. Аналогічні претензії висловлювали також активісти "Фронту змін", "Єдиного центру".

За даними ж спостерігачів, які моніторять перебіг виборчих кампаній в Донецькій області, на початку створення комісій партії правлячої парламентської коаліції – Партія регіонів, Комуністична партія України і Народна партія – контролювали 73% посад голів виборчих комісій і близько 70% посад заступників голів і секретарів виборчих комісій. Потім Комуністична партія заявила, що їхніх членів комісій стали виводити і перестали реєструвати.

Цьогорічна передвиборча агітація в Донецьку не відрізняється оригінальністю. Рекламних матеріалів достатньо. Але це, як правило, бігборди, безкоштовні газети, листівки. Очікується, що саме цього тижня перед голосуванням буде ще кілька масових акцій. Можливо, ще інші партії вийдуть на вулиці для того, щоб заявити про себе виборцям.

Новини на цю ж тему