Зернотрейдери скорочують закупки в Україні

Через запроваджені урядом обмеження на експорт зерна, один із лідерів українського зернового ринку, компанія Нібулон, призупинила закупки зернових.

На офіційному сайті Нібулону повідомляється, що від 22 жовтня у всіх 14 філіях компанії закупівлі зернових призупинені. Напередодні компанія виступила із заявою про те, що від 16 жовтня у власному терміналі компанії в Миколаївському порту через затягування оформлення митних документів простоюють кілька суден із експортним вантажем ячменю та кукурудзи для Єгипту, Саудівської Аравії та Грузії.

Раніше Українська зернова асоціація заявила, що саме від 16 жовтня через дії Державної митної служби відбувається блокування всіх експортних поставок зерна з України. Тоді Державна митна служба спростувала цю заяву, проте згодом стало відомо про рішення уряду запровадити обмеження на зерновий експорт. Хоча саме рішення було ухвалене ще на початку жовтня, його було оприлюднено лише минулого тижня. Урядовці заявили, що обмеження запроваджуються для того, аби надати можливість Аграрному фонду та Державному резерву закупити достатньо зерна для забезпечення харчової безпеки держави за умов зниження врожаю після спекотного літа.

В Українській зерновій асоціації вважають, що, запроваджуючи подібне рішення, уряд мав би дати експортерам більше часу, аби виконати хоча б вже укладені контракти. Крім того, оглядачі ринку вважають, що експортні обмеження призведуть до падіння цін на зерно і на внутрішньому ринку, адже найбільшими покупцями на ньому тривалий час є саме експортери, бо Україна виробляє набагато більше зерна, ніж потрібно для внутрішніх потреб країни.

Рішення українського уряду про квотування зернового експорту вже скритикували у Міжнародній асоціації торгівлі зерном, яка звернулася до президента Януковича та прем’єра Азарова із закликом відновити роботу зернового ринку в Україні "згідно із міжнародними стандартами вільної торгівлі," і висловила розчарування тим, що ситуація на українському зерновому ринку залишається "непрогнозованою та непрозорою," попри те, що Україна є серед провідних експортерів зерна у світі. За інформацією Міжнародної зернової асоціації, в український портах заблоковано і судна із зерном, законтрактованим такими відомими фірмами, як Луі Дрейфус та Каргілл.

Тим часом екс-прем’єр Юлія Тимошенко вважає, що навіть попри неврожай, цього року Україна зібрала достатньо зерна, аби не обмежувати експорт та не порушувати зобов’язання щодо створення умов для вільної торгівлі. Вона також нагадала, що запроваджені урядом Віктора Януковича квоти на експорт зерна у 2007-2008 році завдали мільйонних збитків зернотрейдерам:

"У 2008 році, коли я прийшла до уряду, попереднім урядом Януковича було закрито експорт. Ми його відкривали, і ми вийшли у 2008-2009 роках на третє місце у світі за обсягами експорту зерна, випередивши країни, які традиційно лідирують на цьому ринку."

Пані Тимошенко також повідомила, що фракція БЮТ у парламенті порушуватиме питання виправданості обмежень зернового експорту, бо це напряму впливає і на внутрішній ринок:

"Обмеження експорту є дуже важливим питанням, бо воно призводить до зниження цін на вітчизняну сільгосппродукцію для всіх фермерів, для виробників зерна. Як тільки закривається експорт, ціни на внутрішньому ринку падають," - заявила екс-прем’єр.

Суперечки щодо законності та виправданості запровадження обмежень на експорт зерна відбуваються на тлі інтенсифікації переговорів України із ЄС про створення зони вільної торгівлі. Прем’єр-міністр Микола Азаров вже заявив, що вимоги ЄС є дуже жорсткими:

"Ви знаєте, як вони воюють? За кожну квоту. Абсолютно за все. Дуже жорсткі умови - не пролізеш," - заявив керівник українського уряду.