Експерт: ЧФ гальмує розвиток Севастополя і України

Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко запевнив депутатів Європарламенту в тому, що Чорноморський флот Російської Федерації, який базується у Севастополі, нікому не загрожує. Експерти ж в Україні кажуть, що російський флот у Севастополі стоїть на перешкоді великих інвестицій у весь Крим.

Image caption ФОТО нашого кореспондента О.Шталтовного. Замість військових кораблів могли б бути яхти?

Промовляючи на засіданні Комітету з питань закордонних справ Європарламенту, український міністр Грищенко аргуменутував свою думку про відсутність будь-якої загрози з боку ЧФ передусім віком бойових російських кораблів.

Аргументи міністра

“Я думаю, що Чорноморський флот не є реальною загрозою ні для кого, тому що більшість суден мають 40 років чи більше. Передбачається, що вони будуть замінені, однак насправді вони не можуть загрожувати НАТО”, – сказав Грищенко, назвавши Чорноморський флот "місцевим флотом для місцевих цілей".

Заява українського міністра у Брюсселі пролунала кілька днів по тому, як українська й російська влада узгодили план модернізації ЧФ. Раніше Росія неодноразово заявляла про свої плани модернізувати та збільшити потужність свого флоту у Севастополі, але українська сторона не давала на це згоди. Відповідно до міждержавних угод, така згода офіційного Києва є обов’язковою. Чи відкриває погоджений нещодавно двосторонній план дорогу до модернізації ЧФ та подальшої мілітаризації Севастополя?

Експерти рахують збитки

Фахівець з питань безпеки у Чорноморському регіоні, керівник центру "Номос" Сергій Кулик сказав в інтерв'ю Українській Службі Бі-Бі-Сі, що насправді навіть оголошені додаткові кораблі не стануть оновленням для російського Чорноморського флоту, а, на його думку, є радше намаганням підтримати його в теперішньому стані, бо багато теперішніх російських кораблів надто старі, і в наступні 20-25 років вони просто втратять значення як бойові одиниці.

Бі-Бі-Сі: Як би ви оцінили взагалі значення теперішніх напрямків розвитку Чорноморського флоту Росії, а насамперед, звичайно ж, баз на українській території? Яке це має значення взагалі для України, на вашу думку, і для міста Севастополя як головної бази?

Image caption ФОТО нашого кореспондента О.Шталтовного

С. Кулик: Я б сказав, що скоріше, не для розвитку Севастополя і України, а скоріше для того, щоб гальмувати розвиток і Севастополя, і України, тому що Чорноморський флот Російської Федерації, вже про це неодноразово говорили, займає певні території і створює ситуацію упущеної вигоди, як кажуть. Це з однієї сторони. З другої сторони, звичайно, перебування Чорноморського флоту гальмує інвестиційні процеси в Севастополі, в Криму і, мабуть, в Україні в цілому. Тому для розвитку Севастополя і України розташування там російського флоту, на мою думку, ніякої позитивної ролі не грає.

Бі-Бі-Сі: А хіба розвиток і нові вкладення, скажімо, у Севастопольську базу не додасть робочих місць?

С. Кулик: Ну, поки що практика говорить про те, що йде, навпаки, скорочення робочих місць на Чорноморському флоті, росте заборгованість по заробітній платі, заборгованість по виплатах у Пенсійний фонд організацій і закладів Чорноморського флоту. Це з одного боку. А з іншого боку, та упущена вигода, яку мала б Україна і Севастополь, якби флоту не було. Вона мала б набагато більше, ніж те, що зараз називають "позитивом" від перебування Чорноморського флоту в цьому регіоні.

Бі-Бі-Сі: Чи є якісь підрахунки, чи можете ви нам конкретно сказати, що є підрахована вигода, скажімо, цивільного використання тих територій, тих портів, баз, які зараз займає російський флот, якби вони використовувалися, напевно, ви маєте на увазі для туристичної галузі, так?

С. Кулик: Не тільки. Я можу вам привести декілька прикладів з цифрами, правда, вони актуальні на перше півріччя цього року, але я думаю, вони не сильно змінилися і на сьогодні. Наприклад, довжина причального фронту, тобто, довжина причалів, які орендовані Чорноморським флотом Російської Федерації, становить 9 928 метрів. Майже 10 кілометрів. Чистий дохід від експлуатації 1 погонного метру причального фронту в Севастополі складає 62 711 гривень. Це досить теоретичні підрахунки, але тим не менше множимо вартість 1 погонного метру на кількість метрів, які займає Чорноморський флот, і ми отримаємо 616 356 298 гривень в рік того, що втрачає Севастополь. І це при тому, що компенсація за перебування Чорноморського флоту на сьогодні з боку держави – 134 мільйони. Я думаю, цифри неспівмірні. Можу назвати ще одну цифру. Площа земельних ділянок, які займає Чорноморський флот, - 3312,49 гектара. Якраз ця вартість тих ділянок, яка порахована, сьогодні становить 8 600 367 842 гривні і 80 копійок. Я думаю, що ці дві цифри досить наочно показують, що ми маємо в Чорноморському флоті і що ми втрачаємо тільки по цих двох показниках. І є те, що ми втрачаємо, яке на сьогодні не підраховано, або його дуже важко підрахувати, - це те, скільки ми втрачаємо тут інвестицій, тих же курортників, туристів і так далі.

Новини на цю ж тему