Алієв обіцяє збільшити поставки нафти в Україну

Алієв у Києві: нафти буде більше
Image caption Алієв у Києві: нафти буде більше

Під час візиту президента Азербайджану до Києва український президент Віктор Янукович закликав у першу чергу наповнити каспійською нафтою трубопровід Одеса-Броди і використовувати його у європейськмоу напрямку.

Азербайджан планує збільшити обсяги постачання каспійської нафти до України - заявив під час візиту до Києва президент Ільхам Алієв.

Здійсненню таких планів, за словами президента Азербайджану, сприятиме і попит на українському ринку, і зростання видобутку нафти у самому Азербайджані.

"Ми вже збільшили поставки нафти в Україну цього року. Ще рік не завершився, а вже понад 1 мільйон тонн азербайджанської нафти поставлено на ринки України. І в майбутньому ми розраховуємо нарощувати обсяги поставок."

Крім того, як твердить пан Алієв, у перспективі через Азербайджан на український ринок можуть відбуватися поставки нафти із країн, що розташовані на східному березі Каспійського моря:

"Цей проект сприятиме тіснішій інтеграції країн Чорноморського та Каспійського регіонів. Так ми створимо ще один дуже надійний енергетичний коридор, який пов’яже багате на вуглеводні ресурси Каспійського моря із Чорноморським регіоном."

Водночас український президент Віктор Янукович наголосив на важливості досягнення результатів у вже існуючих проектах, зокрема, заповненні каспійською нафтою українського трубопроводу Одеса-Броди, аби його можна було використовувати для постачання енергоресурсів у європейському напрямку:

"Усі наші подальші кроки будуть спрямовані на те, аби наповнити нафтопровід Одеса-Броди і запустити його в аверсному режимі," - заявив Віктор Янукович.

Крім того, український та азербайджанський президенти домовилися про підготовку стратегічної угоди про співпрацю в енергетиці. Але при цьому президент Янукович не виключив, що ця співпраця поширюватиметься і на треті країни, зокрема, і на Росію, хоча, за оцінками експертів, у багатьох енергетичних проектах Росія та Азербайджан є конкурентами.

Разом із тим, в Україні досить стримано оцінюють перспективи заповнення каспійською нафтою трубопроводу Одеса Броди навіть прихильники пошуку альтернативних до російських шляхів постачання енергоносіїв до України. Зокрема, член парламентського комітету з питань енергетики Олександр Гудима каже, що на заваді таким планам стоять і ресурсні можливості Баку, і позиція Росії:

"Якщо йдеться по україно-європейський проект, де нафти має бути не менше 10 мільйонів тонн, то такої кількості нафти в Алієва не має. Не має наповнення для того, щоб Одеса-Броди-Гданськ запрацював як для інтересів України, так і ЄС. Не дозволить і Росія змінювати напрямок руху нафти. А сьогодні цей рух здійснюється від Бродів до Одеси, і Росія заблокувала рух нафти до Європи, бо це шкодить Москві. Колишній президент Ющенко по два-три раз на рік літав до Азербайджану, а Алієв прилітав до Києва. І що? Так само і зараз."