Президент Азербайджану Ільхам Алієв у Києві

Президенти України і Азербайджану
Image caption Президенти України і Азербайджану на офіційній церемонії в Києві

Серед головних тем візиту президента Азербайджану до Києва - збільшення поставок каспійської нафти в Україну, можливості поставок газу, а також співпраця в космічній і військово-технічній сферах.

Український уряд сподівається на збільшення поставок пального, нагадуючи, що товарообіг з Азербайджаном у 2010 році збільшився у 2,5 рази - в основному, за рахунок зростання обсягів таких поставок.

Ільхам Алієв, між тим, в інтерв’ю низці українських ЗМІ нагадав, що Азербайджан уже реалізує свій експортний нафтовий потенціал за допомогою трьох трубопроводів до Джейхана, Супси і Новоросійська. А от щодо України, то, на думку президента, політична воля у Баку є, але потрібно все добре рахувати, адже Україна отримує нафту з далекого Джейхана танкерами, тоді як трубопроводу з Україною немає.

Разом із тим, член парламентського комітету з ПЕК Олександр Гудима досить песимістично оцінює перспективи заповнення каспійською нафтою трубопроводу Одеса-Броди, посилаючись як на експортні можливості Баку, так і на протидію Москви:

"Якщо йдеться по україно-європейський проект, де нафти має бути не менше 10 мільйонів тонн, то такої кількості нафти в Алієва немає. Немає наповнення для того, щоб Одеса-Броди-Гданськ запрацював як для інтересів України, так і ЄС. Не дозволить змінювати напрямок руху нафти і Росія. А сьогодні цей рух здійснюється з Бродів до Одеси, і Росія заблокувала рух нафти до Європи, бо це шкодить Москві. Колишній президент Ющенко по два-три раз на рік літав до Азербайджану, а Алієв прилітав до Києва. І що? Так само і зараз."

Ресурси і зброя

Щодо поставок азербайджанського газу до України, то Ільхам Алієв переконує, що його країна споживає всього третину газу, який видобуває, і тому готова співпрацювати з Україною у проблемі постачання пального. " Для цього потрібні контракти," - каже президент.

Водночас експерти твердять, що нині говорити про альтернативні газопроводи до України з Азербайджану не доводиться з огляду на газові домовленості Києва з Москвою.

Азербайджан також є одним із найбільших імпортерів українських озброєнь. Прикаспійська країна, яка має населення у 5 разів менше, ніж в Україні, витрачає на оборону у 2,5 рази більше, ніж Київ.

Директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак каже, що військова співпраця з Азербайджаном має серйозні перспективи.

"Вже виконано дуже серйозний проект. Наприклад, великий контракт щодо поставки 14 винищувачів Міг-29. Це можуть бути радарні системи. Азербайджан сьогодні потребує системи розвідки типу "Кольчуга", трикоординатні радари, а також високоточні засоби ураження, які традиційно купують в України."

Водночас експерт твердить, що Україна не порушує жодних міжнародних норм, поставляючи зброю до Азербайджану, який перебуває у конфлікті з Вірменією. Він нагадує, що і Росія активно озброює Єреван.