Алієв обіцяє більше нафти для Одеса-Броди

Президент Азербайджану Ільхам Алієв після переговорів у Києві зі своїм колегою Віктором Януковичем заявив, що його країна планує збільшити обсяги поставок нафти до України.

За словами пана Алієва, вже нинішнього року в Україну надійшло більше мільйона тонн палива. Разом з тим експерти стверджують, що Азербайджан не має необхідних обсягів нафти, аби повністю завантажити трубопровід Одеса-Броди, який поки працює в реверсному режимі в інтересах Росії.

Каспійська нафта для Європи

Ільхам Алієв запевняє, що саме співпраця в галузі нафтопостачання може дати імпульс розвитку всього комплексу взаємин між Азербайджаном і Україною.

Ці дві країни - є членами ГУАМ - міжнародної організації, однією з цілей якої було створення потужних трансенергетичних коридорів від Каспію до Європи. Після президентства Віктора Ющенка, який лобіював розбудову ГУАМ, створеної для зменшення впливу Росії на пострадянському просторі, останнім часом ця організація не згадувалася, не говорили про її роль і на нинішній зустрічі двох президентів.Та й про домовленості щодо розширення нафтових контактів, принаймні, українська сторона говорила, не забуваючи про інтереси Росії.

Президент Віктор Янукович зокрема сказав, що це дуже важливо, що Україна отримує нафту на свої нафтопереробні заводи і завантажує їх роботою. Всі наступні кроки будуть спрямовані на те, аби наповнити нафтопровід Одеса-Броди і запустити його в аверсному режимі, - запевнив Янукович, однак не виключив, що ця співпраця поширюватиметься і на треті країни, в тому числі і Росію.

У свою чергу Ільхам Алієв пообіцяв збільшити обсяги поставок нафти в Україну і назвав конкретні цифри.

"Цього року - ще рік не закінчився - більше мільйона тонн азербайджанської нафти було поставлено на ринки України. І ми плануємо в майбутньому збільшувати обсяги таких поставок, оскільки ми плануємо нарощувати видобуток азербайджанської нафти. І цей проект буде також сприяти більш повній інтеграції країн Чорноморського і Каспійського регіонів. І тим самим ми створимо ще один дуже надійний енергетичний коридор", - сказав Алієв у Києві.

Клубок нерозплутаних проблем

Про політичну волю до таких кроків Баку заявляв уже протягом багатьох років, але процес, на думку експерів, йшов повільно.

Нафтове питання у трикутнику Україна, Азербайджан, Росія оглядачі називають цілим клубком нерозплутаних проблем і інтересів. Хоча Москва тримається за нафтопровід Одеса- Броди в сенсі вигідної для себе його експлуатації в реверсному режимі, експерти згоджуються, що він дещо втрачає значення для Москви з огляду на спорудження трубопроводу Балтійським морем в обхід України.

Між тим, різняться оцінки щодо можливостей самого Азербайджану заповнити трубу Одеса - Броди каспійською нафтою і постачати її у аверсному режимі через Броди до Польщі і далі до інших європейських країн.

Image caption Янукович наказав "розвернути" нафтопровід на Європу

Ільхам Алієв каже, що вже створена компанія Сарматія, і азербайджанська нафта постачається на українські заводи.

Дехто з українських експертів твердить, що Баку для аверсної роботи Одеса-Броди може знайти 6-7 мільйонів тонн нафти.

Водночас опозиційні політики переконані, що Азербайджан не має таких обсягів нафти - а саме 10 мільйонів тонн, аби заповнити Одеса-Броди. До того ж, на їх думку, Росія, попри нові перспективи на Балтії, не зацікавлена, аби НПЗ України були завантажені саме азербайджанською нафтою.

Газова та військова співпраця

Іншою проблемою є азербайджанський газ.

Попри попередні заяви Ільхама Алієва про можливості розгляду питання експорту скрапленого газу в Україну, про це, принаймні прилюдно, сторони після нинішніх переговорів не заявляли.

Разом з тим член парламентського комітету з ПЕК Олександр Гудима сказав Бі-Бі-Сі про безперспективність газової труби з Азербайджану.

"Президенти займаються дружніми рукостисканнями, роблять заяви. Але дальше заяв не йде. Євросоюз, на превеликий жаль, у питаннях постачань туди нафти та газу з використанням можливостей України займає дуже пасивну позицію. З такою позицією ЄС Україні нема чого мріяти, щоб через її територію пройшли додаткові газові та нафтові потоки. Де там вже говорити про свій газопровід, який би став альтернативою російському. Це – немислимо для таких лідерів, як Янукович. При цій владі цього не буде".

Ще одна тема, про яку було заявлено перед візитом Ільхама Алієва, але про яку не згадали на підсумковій прес-конференції, - це військово-технічна співпраця. Україна є одним з головних партнерів Азербайджану в оборонній сфері. Азербайджан нині посідає провідне місце в регіоні щодо посилення своєї військової потуги, зокрема, з огляду на конфлікт з Вірменією.

Українські військові експерти стверджують, що Азербайджан зацікавлений в українських радарах, системах розвідки типу Кольчуга, а також високоточної зброї ураження.

Військовий експерт з Центру Разумкова Олексій Мельник сказав Бі-Бі-Сі про один з контрактів з Азербайджаном.

"Рівень військової співпраці України з Азербайджаном досить високий. На відміну від України, Азербайджан знає, для чого потрібні збройні сили. Україна тут виступає як один із найбільш перспективних партнерів з багатьох причин. Є амбітний проект створення спільного центру з підготовки льотного і льотно-технічного складу. Під це була продана одна ескадрилья літаків МІГ-29".

На думку експертів, якщо не Україна, то нішу збройного експорту до Азербайджану можуть в будь який момент захопити інші держави, що не вигідно для України, адже лише наступного року витрати на оборону прикаспійської країни складуть понад три мільярди доларів.

Новини на цю ж тему