Грач критикує вибори і союз з регіоналами

Лідер кримського осередку КПУ, знакова фігура серед українських комуністів, Леонід Грач, який також є депутатом парламенту, заявив про свої наміри залишити коаліцію на чолі із Партією регіонів.

Image caption Лідер кримських комуністів Леонід Грач розчарований партнерами в коаліції

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі Леонід Грач також розповів, чому він вважає, що саме через дії партії влади місцеві вибори, що мають відбутися цієї неділі, не будуть чесними та прозорими.

Л. Грач: Настрої найпохмуріші та найнебезпечніші. Ба більше – передчуття трагічності, до якого фактично підведене українське суспільство, оскільки після перемоги Віктора Януковича на виборах, він не лише зруйнував політико-правову систему, скасувавши політичну реформу, він створив систему авторитаризму, до якої можна додати відродження неонацизму як такого. Заволодівши Україною в цілому, він наступним завданням визначив захоплення місцевих чи, як кажуть в Європі, муніципальних органів влади. Для Януковича, який репрезентує донецький олігархічний клан, завдання полягає у тому, щоб перетворити землю на предмет купівлі-продажу. Задля цього задіяні усі механізми фальсифікацій. І вже за 3 дні до голосування існують підписані протоколи виборчих комісій без дат, що вибори відбулись з конкретними результатами.

Бі-Бі-Сі: Пане Грач, ви бачили такі протоколи? Ви їх бачили на свої очі?

Л. Грач: Я не лише бачив. До мене особисто звертаються члени територіальних виборчих комісій, у тому числі, від нашої політичної сили, і кажуть, що їх примушують, погрожують чи намагаються підкупити, щоб вони поставили свої підписи під такими протоколами ще до 31 жовтня.

Бі-Бі-Сі: В Україні також багато говорять про ці, буцімто, зайві бюлетені, які надруковані. Були повідомлення з Харкова, з Івано-Франківська, були повідомлення з Одеси. Чи, на вашу думку, ті так звані "зайві" бюлетені - це дійсно серйозна проблема?

Л. Грач: Це не просто серйозна проблема. Це карний злочин. І, на превеликий жаль, це відбувається не лише у згаданих вами регіонах, а повсюди. Процес друку залишився практично безконтрольним. Мало того, що папери друкуються навіть у непристосованих приватних типографіях, офіційні особи часто не мають туди доступу. Наприклад, член територіальної кримської комісії Титов, якому доручено контролювати друк. Так от, він не був фізично допущений на друкарню «Таврида» у Сімферополі. Його туди не пустили керівники підприємства і міліція. Ці порушення плюс недопущення чи зняття з реєстрації багатьох кандидатів – чітка тактика Партії регіонів для забезпечення перемоги у будь-яку ціну. Я пам’ятаю, як на першому і другому турі президентських виборів 2004 року Європа виступала проти фальсифікацій. Мене зараз дивує і обурює, що тепер вони бачать, як Віктор Янукович іде до авторитаризму, але мовчать. Повторюю: усе це просто боротьба за контроль над землею! Заздалегідь можна сказати, що ці вибори не лише нечесні, брудні та фальсифіковані. Результати цих виборів будуть просто злочинними.

Бі-Бі-Сі: Ми розмовляли з Арсенієм Яценюком, і він казав, що його партія і інші партії будуть протидіяти можливим порушенням. Він сказав, що спостерігачі й представники інших партій можуть не допустити порушення. Що ви думаєте з цього приводу?

Л. Грач: Я добре знаю Арсенія Яценюка, і він навіть має мені бути вдячним, що завдяки саме мені він прийшов у політику, але у цьому випадку не можу з ним погодитись, бо це вже занадто наївно. Ми теж у Криму звернулись до усіх політичних сил, з якими ходимо по різні боки політичної барикади, щоби об’єднати наших представників у дільничних та територіальних виборчих комісіях, спостерігачів тощо у справі контролю, бо єдине, чого ми прагнемо, - забезпечити чесні вибори. І подібні заклики до співпраці були у багатьох регіонах, але чи достатньо це для протидії фальсифікаціям? Є таке російське прислів’я: проти лому нема прийому. От ми зараз усі в такій ситуації.

Бі-Бі-Сі: Я мушу вас також запитати таке: оці дуже серйозні звинувачення, які ви щойно виголосили, і критика, яка пролунала щойно і на адресу президента Януковича, і на адресу його партії – Партії регіонів, - це ж ваші партнери, це ж партнери Комуністичної партії по коаліції, ваші партнери!

Л. Грач: Це для мене найболючіше питання. І ви праві, що ставите його саме так. Я вважаю нашою найприкрішою політичною ідеологічною помилкою, що ми з такими партнерами створили після президентських виборів коаліцію, а зараз – більшість. Ви ж уявляєте, що коли президент Янукович і його людина в Криму Василь Джарти ставлять завдання Партії регіонів взяти 70% голосів, це ж лише шляхом фальсифікації, забираючи голоси, в тому числі, у нас! За таких обставин це болюче питання можна вирішити лише одним шляхом – шляхом виходу з коаліції з такими партнерами.

Бі-Бі-Сі: Ви говорите зараз як чільний представник Комуністичної партії України чи як дисидент у Комуністичній партії України? Тобто, керівництво КПУ і, зокрема, лідер Петро Симоненко вас підтримують?

Л. Грач: Я кажу як людина, як громадянин, як людина, яка не терпить зради, але із ідеологічних позицій, як комуніст, як перший секретар, як лідер комуністів Криму. Я вважаю, що ціла КПУ має вийти з коаліції, з більшості, бо політика влади у соціальній, економічній сфері, національна політика суперечить нашій ідеології, нашим поглядам і нашим зобов’язанням перед виборцями України.