Оцінки дня виборів: заяви діаметрально протилежні

Вибори
Image caption Прем'єр-міністр Микола Азаров пропонує переходити на електронне голосування.

Протягом дня голосування від чиновників, політиків та спостерігачів лунали заяви із діаметрально протилежними оцінками виборів.

Опозиція звинувачувала владу в незадовільній організації дня голосування, натомість, уряд і пропрезидентські політичні сили запевняли у дотриманні міжнародних стандартів.

Опозиція: Влада провалила вибори

Опозиція заявляє про те, що влада на місцях "провалила" нормальну організацію підготовки до проведення голосування. Один із лідерів партії "Батьківщина" Олександр Турчинов сказав, що бачить усі підстави для того, щоб визнавати недійсними результати виборів у низці регіонів через значні порушення.

Його колега, заступник голови парламенту Микола Томенко вважає, що ці вибори були найгірше організовані у порівнянні із усіма попередніми.

"Голови обласних адміністрацій та представники місцевої влади так захопилися фальсифікацією виборів і так захопилися забезпеченням високих результатів для Партії регіонів, що повністю провалили організацію підготовки виборчої кампанії", - заявив Микола Томенко.

За його словами, загалом по Україні вчасно не відкрилися 20-30% дільниць.

Ситуацію із масовим передруком бюлетенів депутат назвав "ненормальною". "Передруковували через своє нехлюйство", - вважає пан Томенко.

За його словами, імена близько тисячі кандидатів у депутати були надруковані з неправильними прізвищами.

Також на дільницях були великі черги, а урни для голосування не пристосовані для великої кількості бюлетенів.

В інтерв'ю "5 каналу" заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна, яка працює у комісії за квотою БЮТ, сказала, що останні місцеві вибори "подекуди дуже важко назвати виборами" і що вони були більші схожі на імітацію.

Спостерігачі: Організація виборів не відмінна

Натомість спостерігачі, як міжнародні так і українські, вказують на погану підготовку до виборів, проте не вважають, що встановлені порушення впливають на результати волевиявлення громадян.

Представники Комітету виборців України вказують, що на час закриття дільниць вони не виявили серйозних порушень. Там кажуть, що навряд чи виникнуть підстави для відміни результатів виборів.

Заступник голови правління Комітету виборців України Віталій Тесленко сказав, що загалом вибори „відбуваються у вільній і демократичній атмосфері".

Експерт зауважив, що протягом дня були різноманітні повідомлення щодо порушень виборчого законодавства у різних регіонах. Водночас, Віталій Тесленко каже, що лише 10 відсотків із них є правдивими, а інші – „плітки, запущені різними політичними силами”.

Також заступник голови правління КВУ Віталій Тесленко зауважив, що спостерігачі не зафіксували масових фактів тиску на виборців чи спроб їх підкупити.

Відповідаючи на запитання журналістів, заступник глави КВУ заявив, що на даний момент немає підстав для скасування результатів виборів в окремих регіонах. Хоча й припустив, що результати виборів можуть бути оскаржені на певних дільницях, але це не означатиме скасування їх в усьому регіоні чи населеному пункті.

Спостерігачі місії CIS-EMO, до якої входять 65 представників 10 країн, які працювали в 15 областях України, назвали головною проблемою низький рівень підготовки членів виборчих комісій, зокрема знання виборчого законодавства.

«Міжнародним спостерігачам довелося пояснювати членам виборчих комісій основи українського виборчого законодавства», - йдеться у повідомленні цієї організації.

Докладніше про заяви місії читайте тут

Серед проблем було також названо брак або взагалі відсутність бюлетенів для голосування на деяких дільницях.

У відповідь на це повідомлення Бі-Бі-Сі місія CIS-EMO висловила здивування тим, що, як було сказано у поширеній нею заяві, Бі-Бі-Сі поквапилася із висновками, і що остаточний висновок про якість виборів та про системність чи випадковість порушень місія оприлюднить 1 листопада після аналізу повідомлень спостерігачів.

"Усі повідомлення про помилки в організації процесу волевиявлення, передані впродовж дня спостерігачами CIS-EMO мали характер звіту про те, що відбувається на місцях (епізодах), і не можуть бути використані для формулювання висновків загального характеру", - мовиться далі в заяві місії.

За даними агентства Франс Прес, за перебігом виборів стежили 2400 спостерігачів, 500 із них - міжнародні спостерігачі.

Уже через три години після початку голосування спостерігачі, партії та міліція повідомляли про десятки не грубих порушень, повідомляє кореспондент агентства в Україні.

Оцінка уряду

Кабінет міністрів заявив, що вибори до місцевих органів влади пройшли організовано та спокійно.

Прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що хоча істотних порушень не спостерігається, в окремих регіонах є ситуації, які вимагають розгляду. "Головна сенсація полягає в тому, що ніяких сенсацій на сьогоднішній день немає. Може це й добре", - вважає Микола Азаров. Коментуючи критику про погану підготовку влади до проведення голосування, прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україні треба переходити на електронне голосування.

"Ці вибори повинні показати нашим законотворцям, що треба вдосконалювати виборчий закон. Не повинно бути метрових бюлетенів, великої кількості бюлетенів, бо це створює черги на виборчих дільницях і ускладнює підрахунок голосів. Тому треба вносити такі зміни, які дозволили б переходити на електронну форму голосування", - заявив Микола Азаров.

Він припустив, що електронне голосування може бути запроваджене вже на наступних виборах в Україні.

Новини на цю ж тему