Лондон і Париж домовился про спільну оборону

Британія і Франція на саміті в Лондоні підписали низку угод про співпрацю в оборонній галузі і в сфері ядерної безпеки.

Image caption Entente Cordiale? Президент Саркозі і прем'єр Камерон

Британський прем'єр-міністр Дейвід Камерон назвав документи "новим розділом" у тривалій історії оборонної співпраці між двома країнами. Промовляючи спільно з президентом Франції Ніколя Саркозі, пан Камерон зазначив, що нові домовленості поглиблять безпеку громадян обох країн і заощадять значні кошти.

Обидва лідери домовилися відкрити в Британії центр розробки ядерних озброєнь і подібний центр у Франції для організації ядерних випробувань. Вони також підтвердили наміри створити спільний військовий експедиційний корпус.

Дейвід Камерон заявив, що мова не йде про створення європейської армії чи спільного використання ядерних потужностей: "Тут ідеться про захист наших національних інтересів - про практичну, виважену співпрацю між двома суверенними державами."

Військо на менший гаманець?

За словами пана Камерона, переважну більшість військових операцій останніх десятиліть Британія здійснює спільно із союзниками, а співпраця з Францією у випробуванні ядерних боєголовок заощадить мільйони фунтів з державного бюджету.

Британсько-французький саміт проведено через два тижні після того, як уряд Сполученого Королівства оголосив скорочення видатків на оборону в межах програми скорочень дефіциту державного бюджету.

Уряд планує, зокрема, у найближчі чотири роки заощадити 750 млн фунтів на ядерній програмі Trident, скоротивши кількість боєголовок.

Як повідомив оглядач Бі-Бі-Сі Пол Рейнолдс, підписані в Лондоні угоди про військову співпрацю свідчать про наміри обох країн і надалі відігравати військову роль у світі, незважаючи на брак фінансових можливостей робити це в односторонньому порядку.

Спільні виклики - спільні зусилля

Спільні "експедиційні сили" будуть розміщуватися на основі політичного рішення, ухваленого спільно Парижем і Лондоном, і підпорядковуватимуться одному командувачу, якого обиратимуть з однієї чи іншої країни на час планованої військової операції. Орієнтовна чисельність цього корпусу - по 5000 вояків від кожної країни.

Image caption Французький авіаносець "Шарль де Ґолль" у майбутньому будуть використовувати спільно з британцями

Угода зі співпраці в питанні ядерної безпеки, згідно з повідомленнями, не означатиме, що Британія і Франція ділитимуться ядерними секретами.

Сполучене Королівство і Франція домовилися також, що постійно підтримуватимуть на плаву принаймні один авіаносець якоїсь із країн. Обидві країни зможуть у якійсь формі використовувати авіаносці одна одної - як для тренування, так і, можливо, для військових операцій.

Серед пропозицій - поширити військову співпрацю на спільне використання "безпілотників", спільні операції з розміновування і спільне використання супутникових комунікацій.

Водночас опозиційна партія лейбористів, привітавшши загалом ідею поглиблення оборонної співпраці з Францією, застерегла проти небезпеки того, що британські союзники будуть заповнювати прогалини в оборонному бюджеті Сполученого Королівства.