У західних областях перемагає 'Свобода'

Надходять перші попередні результати виборів до місцевих рад у мажоритарних округах. Згідно з ними, по мажоритарних округах до Львівської обласної ради проходить найбільше представників від партії "Свобода".

За партійними списками у трьох західних областях – Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській - перемогу на виборах до обласних рад також здобуває партія "Свобода", яку називають хто - праворадикальною, хто – ультранаціоналістичною, хто – націонал-патріотичною.

Три "кити" перемоги "Свободи"

Оглядачі пояснюють феномен перемоги передусім особливістю інформаційної кампанії "Свободи", під час якої вона позиціонувала себе як єдина політична сила в усій Україні, а не лише в її західних регіонах, спроможна протистояти антиукраїнській діяльності команди Віктора Януковича.

"Умовно кажучи, це як своєрідна галицька відповідь Януковичу за Крим, за Бандеру, за УПА, за Голодомор, за Табачника. І цей ряд можна продовжувати", - каже політичний експерт і викладач Львівського національного університету імені Івана Франка Ігор Балинський.

На його думку, опозиційність "Свободи" виявилась для виборців найбільш дієвою і переконливою на тлі ілюзорної опозиційності "Нашої України", "Батьківщини" та "Фронту змін".

Третя причина – в умінні політичної сили під проводом Олега Тягнибока враховувати особливості поточного моменту у роботі з виборцями.

""Свобода" дуже вміло організувала власний електорат і скористалася розгубленістю електорату партій націонал-демократичного спрямування. Партія регіонів не врахувала того аспекту, що "Свобода!" зуміла через свої інформаційні меседжі відмобілізувати галицький чи західноукраїнський патріотизм", - каже він.

Тимошенко багато обіцяла

Чому ж програла "Батьківщина" в західноукраїнських регіонах? Більшість експертів одностайні в тому, що головна причина поразки партії, яка позиціонує себе як ключова загальноукраїнська опозиційна сила, – не у партіях-клонах чи знятті кандидатів від "Батьківщини" з реєстрації. Ігор Балинський каже передусім про втрату довіри великої частини західноукраїнських виборців до політичної сили Юлії Тимошенко.

Image caption У Тягнибокові виборці побачили більш правдивого опозиціонера

"Виборець одного, другого, третього разу робив вибір на її користь, віддаючи перевагу Тимошенко, починаючи з 2004 року. Якщо сьогодні поставити на важелі голосування за "Свободу" і Тимошенко, то Тимошенко програла через те, що вона: а) не дотримала дуже багатьох обіцянок; б) була одним з каталізаторів конфліктів у "помаранчевому" таборі. І найголовніше – Тимошенко як людина, яка формувала власну партію за принципом вождистського типу, ніколи не займалася реальною розбудовою низових партійних структур".

Влада, на думку експерта, не дуже й доклала зусиль до послаблення опонентів, а лише скористалася тією ситуацією, яка виникла в середовищі БЮТу.

"Це означає, що ми на сьогодні маємо кризу не лише структурну. Якщо говорити про партію "Батьківщина", то цілком очевидно, що ми на сьогодні маємо кризу вождистського типу лідера, яким є Тимошенко, ми є свідками заходу зірки на ім’я Тимошенко".

"Перемога ПР на заході - це ілюзія"

Але чи можна говорити про сходження зірки на ім’я Партія регіонів у деяких областях і містах Західної України і зокрема у Галичині? Адже Партія регіонів отримує близько 8% у Тернополі, де раніше просто не сприймали цю політичну силу і голосували за кого завгодно, але не за них.

Ігор Балицький вважає, що 7-8%, здобуті на заході України, важливі лише для звіту місцевих лідерів Партії регіонів перед головними провідниками у Києві. Однак перемогою це назвати не можна.

"Оцих 8% у Тернополі, 7% – у Львові і 7% у Івано-Франківську є насправді ілюзією перемоги. Якщо говорити про те, наскільки укоріненою є та чи інша партійна організація в тому чи іншому регіоні, цифри, про які ми говоримо, - Тернопіль – 7,5 тисяч виборців, Івано-Франківськ – 7 тисяч виборців, і Львів – 20 тисяч виборців, - насправді говорять про те, що Партія регіонів не має власного електорату в жодному з трьох галицьких міст. Цими цифрами можна грати як завгодно, але ці цифри засвідчили про те, що Партія регіонів у галицьких областях як ніколи не була своєю, так і нею не є зараз".

На думку експерта, результати місцевих виборів на західній Україні для партії влади варто розцінювати радше як провал тих керівників, які забезпечували голосування від Партії регіонів у цих трьох областях. Особливо зважаючи на той адміністративний, фінансовий і інший ресурс, яким володіє сьогоднішня вертикаль Віктора Януковича.