Що хоче сказати російське ТБ пародією на Януковича?

Наймасовіший російський телевізійний канал - "Пєрвий" - показав сюжет про Віктора Януковича у гумористичній програмі.

Image caption Зовсім недавно говорили про дружбу...

Відео з’явилося у популярній сатиричній програмі "Большая разніца", в якій зазвичай більше пародіюють російських зірок шоу-бізнесу та артистів.

Дивитися фрагмент з YouTube

У пародії є фрагменти, які цілком можна вважати образливими, хоча й цьому ролику далеко до гострої критики, якою російські канали нещодавно частували президента Білорусі Аляксандра Лукашенка.

"Слушай, Витя, побудь за меня президентом, а? - А шо, я смогу?! - А я шо, смог?!" (Слухай, Вітю, побудь за мене президентом, га? - А шо, я зможу? - А я шо, зміг?")

Це уривок з пародії на президента Януковича, яка цієї неділі з'явилася у програмі "Большая разніца" на російському "Пєрвом" каналі. У семихвилинному ролику, за аналогією з американською кінострічкою "Брюс Всемогутній" показують, як спародійований Віктор Ющенко передає практично необмежені повноваження своєму наступнику:

"Ты только выборы выиграй, а дальше лафа, Витя, все можно! ВСЁ!" ("Ти тільки вибори виграй, а далі лафа, Вітю, все можна! Все!")

Екс-президент дає наступному голові держави лише одну пораду - не визнавати самопроголошену незалежність Південної Осетії, яку найпершою, до речі, підтримала Росія.

Жодної прив'язки до конкретної дати появи ролика, а це день, коли в Україні проходили місцеві вибори, немає. З конкретних подій там згадали лише епізод кількамісячної давнини, коли під час покладання квітів до пам'ятника Слави президентами України та Росії, на пана Януковича впав вінок. В пародії - вінок падає на президента з неба після того, як він заявив, що всемогутній:

"Понял, извиняюсь, чересчур, да? Все," - реагує український президент на вінок з неба.

Геннадій Гребницький, шеф-редактор сатиричного публічного сайту "Сюржик", назвав російську пародію хоча і якісною, але не дуже гострою:

"Я одне можу сказати: це розраховано на широкі верстви населення, яке може навіть і не розумітися на політичній сатирі, тому що зроблено дуже прямо та в лоба. Не для особливих інтелектуалів, але якісно. Я би, чесно кажучи, зробив би гостріше".

Пан Гребницький також звернув увагу на те, що пародія вийшла не дуже злободенною, бо апелює до подій, які відбулися давно. Політолог Євген Жеребецький переконаний, що для появи пародії саме зараз є серйозна причина - це нафтова домовленість України з Білоруссю та Венесуелою:

"Як тільки хтось, якийсь президент в Україні, намагається виправити ситуацію: економічну, політичну, моральну, щоб народ не чубився, то це одразу викликає різку реакцію росіян, тому що основне завдання Російської Федерації тут - чим гірше, тим ліпше. Як тільки Янукович сказав, що я зараз пущу нафту в аверсі, у зворотньому напрямку, і нафта ця буде венесуельська, то одразу ж він став поганий".

Політолог каже, що чекав такого, як він сказав, "дзвіночка" від Росії, навіть раніше, і наголосив, що подібні матеріали в російському телеефірі не з'являються без відома та згоди російського керівництва, навівши приклад Білорусі: тоді політичне напруження між Москвою та Мінськом збіглося в часі із появою критичних телесюжетів.

Image caption У всьому винна нафта від Чавеса?

"Хіба ви сумніваєтеся в тому, що вся ця кампанія на НТВ спланована, потім там ще перший канал щодо Лукашенка, що це є ініціатива журналістів? Та ніхто не сумнівається, що це ініціатива товариша Путіна та Луб'янки. Зрештою Кремля. А тут - так, дзвіночок перший почався", - каже він.

Натомість, в Партії регіонів у пародії не вбачають нічого надзвичайного. Депутат парламенту від цієї сили Владислав Лук'янов каже, що поява таких гумористичних матеріалів свідчить про демократію та свободу слова в Росії:

"Росія - це демократична країна, і можуть бути різні думки у людей, і чому потрібно на це звертати увагу, і робити якісь акценти? В мене самого виникає запитання. Це є ознакою демократії, це є ознакою політичної толерантності".

Пан Лук'янов також відкинув як помилкові будь-які аналогії з російсько-білоруськими відносинами.

У пародії на "Пєрвом" каналі згадали також оплату Україною російського газу. Відповідаючи на запитання, коли Київ розрахується за нього, спародійований Янукович намагається показати два роки, але в нього виходить дуля. Завершується пародія тим, що президент вдягає на вуха рожеві навушники, аби не чути голоси народу, який жаліється на високі ціни та невиконані обіцянки.

"Не слышу, не слышу ни одной претензии!" ("Не чую, не чую жодної претензії!")

Утім, найгострішим жартами на "Пєрвом" каналі відома не "Большая разница", а проект "ПрожекторПерисХилтон". Ця тижнева програма так само виходить у вечірній прайм-тайм, але в суботу. У ній, окрім ведучих "Большой разницы" Івана Урганта та Олександра Цекала, беруть участь колишні гравці КВК Гарік Мартиросян та Сергій Світлаков. Ця четвірка не пропускає резонансних подій в українській політиці ані за президентства Ющенка, ані Януковича.

Попри злободенні жарти, "ПрожекторуПерисХилтон" неодноразово закидали беззубий або й взагалі відсутній гумор на адресу перших осіб Росії - президента Медвєдєва та прем’єра Путіна. Це навіть обігрував український "Вечірній квартал": в їхній пародії на "Прожектор" ведучі смертельно налякані приходом на ефір пана Путіна, а один з учасників навіть з'їдає папірець із заготовленими жартами.

На брак у Росії сатири на своїх політиків звертає увагу і український сатирик Геннадій Гребницький:

"Я вважаю, що було б нормально, по-чоловічому: хлопці, якщо Ви дозволяєте собі опускати Лукашенка, опускати інших колег - українських, азербайджанських - не важливо яких… то дозволяйте і на себе сатиру. Це - справедливо, принаймні".

Взимку в "Большой разнице" на "Пєрвом" каналі з'явилася пародія на президента Білорусі Аляксандра Лукашенка. За сценарієм він вирішив зіграти у "Хто хоче стати мільйонером?" і виграв три мільйони рублів.

Утім, білоруські глядачі на своєму телебаченні ролик не побачили: відповідну програму "Большая разница" показали, - але без нього. Така ж ситуація цього разу склалася і в Україні. Український телеканал, що транслював останній випуск російської "Большой разницы", вирізав з випуску пародію на Віктора Януковича.