Пенсійний вік для жінок не підвищать

Український уряд вирішив відмовитися від підвищення пенсійного віку для жінок і таким чином скасувати одне із зобов‘язань перед Міжнародним валютним фондом.

Image caption Жінкам пенсійний вік не підвищать. Поки

За словами віце-прем‘єра Сергія Тігіпка, таке рішення Кабінет міністрів ухвалив 2 листопада – напередодні приїзду до України місії МВФ, яка, перевіривши виконання урядом Азарова умов співпраці, має вирішити долю наступного траншу кредиту для України.

Тігіпко каже, що Кабмін не просто скасував свої зобов‘язання, а знайшов інші джерела фінансування бюджету замість підвищення пенсійного віку для жінок.

"Ми знайшли компенсатори, які допоможуть фінансово зняти це питання, щоб ми не підвищували пенсійний вік для жінок. Ми остаточно вже прийняли рішення ", - запевнив віце-прем‘єр, щоправда не уточнивши суть урядових пропозицій для МВФ щодо альтернативних джерел наповнення дохідної частини державного бюджету.

Пенсійний вік - лише частина реформи

МВФ розглядає підвищення пенсійного віку в Україні як складову частину пенсійної реформи.

Як свідчать демографи, українська нація стрімко старішає, і в країні вже зараз бракує грошей на виплату пенсій. Нині єдиними доходами Пенсійного фонду є внески на пенсійне страхування від працюючих і роботодавців, а тому він з кожним роком потребує все більше дотацій із бюджету. Цього року та сума сягнула 30 мільярдів гривень, перевищивши у кілька разів річні видатки на медицину, освіту чи оборону.

Команда президента Януковича, лише заявивши про плани збільшити пенсійний вік для жінок як один із елементів пенсійної реформи, одразу почала виправдовуватися за цей вкрай непопулярний крок.

Деякі представники Партії регіонів раніше запевняли, що заяви про плани збільшити пенсійний вік були потрібні українському уряду лише для того, аби отримати черговий кредит від МВФ. А віце-прем’єр з економічних питань Сергій Тігіпко кілька місяців тому пообіцяв, що до підвищення пенсійного віку уряд вдасться лише у крайньому разі. Серед перших заходів він назвав обмеження розміру максимальних пенсій, збільшення трудового стажу та легалізацію зарплат.

"І тільки якщо у нас після всього цього не вистачатиме коштів, то тоді ми підійдемо і до найбільш непопулярного – збільшення пенсійного віку. Ми розуміємо, скільки негативу це принесе, але якщо треба буде, ми на це підемо", - запевняв раніше віце-прем‘єр.

Уряд вагається

Однак перед тим, як МВФ мав ухвалити рішення про виділення Україні кредиту на загальну суму понад 15 мільярдів доларів, уряд Азарова запропонував підвищити пенсійний вік для жінок, оскільки вони йдуть на пенсію на 5 років раніше, ніж чоловіки, тривалість життя яких в Україні менша на 10 років.

Команда Януковича пообіцяла, що зміни пенсійного віку будуть поступовими – щороку його підвищуватимуть на 6 місяців і впродовж 10 років досягнуть бажаного результату.

Відповідно до Меморандуму з МВФ, підписаного цього літа, Україна мала би почати вже 2010 року підвищувати пенсійний вік для жінок.

Планувалося до кінця вересня внести законопроект до парламенту, аби встигнути ухвалити його і почати застосовувати ще до кінця року. Однак Верховна Рада ще закон не ухвалила.

Уряд планував збільшувати поступово (додаючи щорічно по 6 місяців) пенсійний вік для жінок до рівня чоловіків - з 55 до 60 років.

Той крок мав би збільшити надходження до Пенсійного фонду наступного року на 2 мільярди гривень.

Що переважить - кодекс чи вік?

3 листопада чергова місія МВФ починає роботу в Україні. Серед тем дискусій з українським урядом називають дефіцит державного бюджету, інфляцію, податки. Втім, за попередніми планами, саме підвищення пенсійного віку мало стати головним питанням переговорів про виконання Україною меморандуму з МВФ.

Однак та тема відійшла на другий план на тлі дискусій в Україні довкола підготовленого урядом і вже ухваленого парламентом у першому читанні проекту Податкового кодексу.

Image caption Протести підприємців проти нового Податкового кодексу

Заплановані командою Януковича податкові новації вже викликали масові акції протесту підприємців по всій Україні. Учасників цих акцій непокоять, перш за все, наміри уряду скасувати єдиний податок, який дозволяв дрібним бізнесменам вести спрощену документацію і сплачувати сталу суму до бюджету.

Саме на це звернули увагу і експерти МВФ. У фонді пропонують українському урядові переглянути на користь дрібних підприємців низку норм, що містяться у проекті кодексу. Зокрема, МВФ радить залишити можливість для юридичних осіб працювати на єдиному податку, і водночас встановити граничний розмір річного виторгу підприємців-фізичних осіб на рівні у 500 тисяч гривень замість нинішніх для спрощеної системи оподаткування.

Рішення відмовитися від заявлених раніше намірів підвищити пенсійний вік для жінок уряд Азарова ухвалив на другий день по тому, як Партія регіонів, за попередніми підрахунками, здобула перемогу на місцевих виборах.

Оскільки питання пенсійного віку в Україні залишається політичним, то експерти припускають, що рішення уряду відмовитися від його підвищення може означати, що влада під проводом Партії регіонів вирішила не зволікати з парламентськими виборами і вже таким чином почала підготовку до них. Залишається дочекатися, коли Конституційний Суд назве дату виборів.

Новини на цю ж тему