Журналісти вимагають доступу до інформації

Українські журналісти та громадські організації розпочали збір підписів під зверненням до президента Європейської Ради Германа ван Ромпея. Напередодні саміту ЄС - Україна, який має відбутися 22 листопада в Брюсселі, вони акцентують увагу на зобов’язаннях української влади ухвалити Закон "Про доступ до публічної інформації". Попри численні обіцянки, цього досі не сталося.

Image caption Українські журналісти написали листа Германові ван Ромпею

У зверненні зазначено, що у Верховній Раді є однойменний законопроект, зареєстрований 11 липня 2008 року та проголосований у першому читанні.

Автори звернення наголошують, що, за їх словами, під різними приводами українська влада відмовляється ухвалювати цей документ попри численні обіцянки на міжнародному рівні.

21 жовтня депутати від Партії Регіонів наполягли на тому, аби перенести розгляд на початок листопада, а по тому його знову відклали.

"Зокрема, представники влади пояснюють своє небажання приймати законопроект внесенням ними 02 листопада 2010 року "альтернативного" законопроекту", - йдеться у зверненні. Медіа-експерти та журналісти розкритикували цей законопроект, авторами якого є кілька депутатів, двоє з яких від Партії Регіонів. За оцінкою директора Інституту Медіа Права Тараса Шевченка, "альтернативний" законопроект у багатьох питаннях не покращує, а погіршує ситуацію як щодо доступу до інформації, так і щодо свободи слова в цілому.

Востаннє, у п’ятницю 5 листопада розгляд перенесли уже з ініціативи опозиції, яка раніше наполягала на ньому. Лист із цього приводу написав голова комітет з питань свободи слова Андрій Шевченко.

"Мене ця ситуація дивує, тим більше що я ще раз уважно ознайомився зі змістом закону. Великих застережень до нього немає", - сказав з цього приводу спікер Володимир Литвин.

В свою чергу пояснив свої дії тим, що цей законопроект не вдасться ухвалити без Партії регіонів:

"І є обережна надія на те, що за цей тиждень, який у нас буде до наступного пленарного тижня, ми зможемо переконати наших опонентів у тому, щоб даний законопроект в кінці кінців став законом", - сказав голова комітету із питань свободи слова.

Поки розгляд перенесли до наступного пленарного тижня.

"Влада стає все більш закритою"

Останнім часом журналісти дедалі більше нарікають на складнощі із доступом до відкритої публічної інформації. За їх словами, державні установи часто зволікають із відповідями на інформаційні запити, або обмежуються малозрозумілими відписками.

А, приміром, інтернет-видання "Українська правда" судиться із президентом, оскільки отримало відмову на запит щодо того, акціонером якого підприємства є Віктор Янукович. Голова інституту масової інформації Вікторія Сюмар розповіла Бі-Бі-Сі, що позовів багато:

"Нинішнє законодавство абсолютно не дозволяє і журналістам, і громадянам України розуміти, що реально відбувається, і затребувати інформацію, яка їх безпосередньо стосується. Це стосується і органів із так-званим спеціальним статусом, і, що дуже важливо, органів місцевого самоврядування. Тому що, вони також згідно з чинним законодавством не повинні надавати відповідей на запити. Ми очевидно спостерігаємо, що влада стає все більше і більше закритою."

Пропонований законопроект, під яким підписалися майже півтисячі журналістів, визначає відповідальність за відмову чи затягування надання інформації, розширений перелік різновидів інформаційних запитів, в тому числі право на усну відповідь.

Віктор Янукович обіцяв підтримати цей закон як один з реальних інструментів демократії представникам ОБСЄ та ПАРЄ.