Дівчина з Полтави і її мрія стати рабином

Аліна Трейгер
Image caption Рабин Аліна Трейгер, яка народилася в Полтаві, буде опікуватися двома єврейськими громадами в Німеччині

Аліна Трейгер, емігрантка з України, стала першою в новітній історії Німеччини жінкою в сані рабина.

На церемонії висвячення трьох випускників Коледжу Авраама Гейгера при Потсдамському університеті 4 листопада були присутні президент Німеччини Кристіан Вульф, а також рабини ліберальної течії іудаїзму з різних країн світу.

Аліна Трейгер народилася в Полтаві, згодом навчалася в Москві й Німеччині.

В інтерв’ю Українській службі Бі-Бі-Сі у день висвячення Аліна Трейгер сказала, що "здійснила свою мрію":

"Це дуже важлива подія, історична подія для цілої єврейської громади, оскільки після Другої світової війни і внаслідок Голокосту в Німеччині було перервано традицію, адже перша жінка-рабин, а її звали Регіна Юнес, жила в Німеччині до війни. Для мене цей день особливий ще й тому, що я нарешті завершила рабиністичну освіту, яка була дуже складною та інтенсивною, але й цікавою, і я рада, що мені вдалося здійснити свою мрію і опанувати цю професію".

Аліна Трейгер розповіла, що ще підлітком в Україні потрапила до єврейської громади, "де почала знайомитись з єврейськими традиціями та вивчати релігію". Згодом багато вчилася, у тому числі 2 роки у Москві в Інституті прогресивного юдаїзму, а після цього її "надіслали на навчання до Німеччини, щоб отримати рабиністичну освіту".

Аліна Трейгер каже, що й далі вважає Україну своєю батьківщиною:

Image caption Аліна Трейгер каже, що досі вважає Україну своєю батьківщиною

"Я вважаю, що в мене було дуже гарне дитинство і я рада, що жила ще за часів Радянського Союзу. Найбільшим враженням для мене і досі залишаються радянська музика і пісні, і я рада, що ця частина культури теж в мені є. Я вчилася у Полтаві у музичному училищі. Потім Україна стала незалежною, ми вчили мову і культуру, і я досі вважаю Україну своєю батьківщиною, в мене там багато рідних і друзів. Коли відроджувалися єврейські громади, до нас було приязне ставлення, проводилися спільні проекти, як от фестивалі "Шалом, Україно!", спортивні змагання, і я це все згадую з приємною ностальгією. А тепер я вже 8 років живу в Німеччині і починаю працювати рабином".

Рабин Трейгер розповіла, що буде опікуватися двома новими громадами - у містах Ольденбург та Дельменгорст.

В Ольденбурзі, за її словами, "половина прихожан - вихідці з колишнього Радянського Союзу, а інша половина - дуже змішана група - німецькомовні, іспаномовні люди, ізраїльтяни".

А в Дельменгорсті 99% прихожан - це російськомовні люди – каже Аліна і додає, що вестиме там служби, молитви і навіть уроки російською мовою, "щоб полегшити їм ознайомлення з єврейською релігією і розуміння іудаїзму".