Витікає термін для підбиття результатів виборів

вибори в Україні
Image caption Результати голосування мають оприлюднити ТВК 5 листопада

5 листопада, згідно із виборчим законодавством, територіальні виборчі комісії мають оголосити остаточні результати місцевих виборів. Проте, як виглядає, це відбудеться не у всіх регіонах.

Серед причин оглядачі називають не тільки вкрай повільний підрахунок голосів, який інколи викликав підозри у можливості маніпулювання з результатами, але й те, що на багатьох дільницях та виборчих округах відбуватимуться оскарження результатів виборів.

У Донецьку за даними міської виборчої комісії на виборах мера переміг кандидат ПР Олександр Лук’янченко, який набрав понад 72% голосів.

У Луганську мером знову став Сергій Кравченко від Партії регіонів, який переміг з відривом всього у 21 голос.

Пізно ввечері у четвер Одеська територіальна виборча комісія повідомила, що на виборах мера Одеси переміг висуванець Партії регіонів Олексій Костусєв. Згідно із даними ТВК, за пана Костусєва проголосували 50.8% одеситів, тоді як за його найближчого конкурента, нинішнього мера Одеси Едуарда Гурвіца, який балотувався від партії "Фронт змін", - 30.8%. Напередодні в Одесі відбувся мітинг близько 4 тисяч прихильників пана Гурвіца, які вимагали чесного підрахунку голосів.

Якщо в Одесі розрив між двома головними кандидатами на мерську посаду становив 20%, то у Харкові різниця між висуванцем Партії регіонів і переможцем виборів Геннадієм Кернесом та його конкурентом від партії "Батьківщина" Арсеном Аваковим становила лише соті відсотка. Подробиці тут

За даними Харківського міськвиборчкому, перевага Геннадія Кернеса над Арсеном Аваковим, який нині виконує обов’язки міського голови, становить лише 0,63% голосів. Це 2738 голосів харків’ян. За пана Кернеса, секретаря Харківської міськради, проголосували 30,09% харків'ян, за Арсена Авакова - 29,46%.

У п'ятницю міська виборча комісія визнала пана Кернеса переможцем виборів.

Раніше представники Арсена Авакова подали заяву до міської виборчої комісії з проханням перерахувати голоси на кількох десятках виборчих дільниць. А пан Аваков заявляв, що має намір через окружний адміністративний суд домогтися, щоб Харківський міськвиборчком не оголошував офіційні результати виборів мера Харкова.

Представники опозиційної партії "Батьківщина" оскаржуватимуть результати виборів не тільки у Харкові.

Як заявив напередодні один із лідерів партії Олександр Турчинов, БЮТ оскаржуватиме результати виборів на понад 2 тисячах дільниць на всій Україні. Крім Харкова, судові позови вже подано у Київській, Львівській, Миколаївській, Кіровоградській, Луганській, Вінницькій, Чернігівській областях.

А от у Криму результати виборів, на яких упевнену перемогу отримала Партія регіонів, оскаржуватимуть комуністи та представники партії "Союз" кримського мільйонера Льва Миримського. Подробиці тут

У Криму ПР "не склали" конкуренцію

Кримський політолог, керівник агентства політичного консалтингу Олександр Форманчук каже, що особливістю цих виборів стала безпрецедентно низька явка виборців. На думку політолога, жодна із місцевих чи загальноукраїнських політичних сил так і не змогла скласти конкуренцію Партії регіонів:

"Взяти, наприклад, кримську "Батьківщину," - була досить недолуга виборча кампанія, за виключенням, може, Чорноморської телерадіокомпанії, яка являється досить опозиційною та популярною в Криму. Так само агресивна поведінка Грача, вождя кримських комуністів, протягом останніх півтора років, мала зворотній ефект і не могла додати йому голосів, яких він так бажав. Також, до речі, "Сильна Україна" – це мене взагалі, так би мовити, шокувало: склалось враження, що Тігіпко не дуже і хотів серйозного результату в Криму. Як і "Руська єдність", партія "Союз" теж не склали серйозної альтернативи Партії регіонів.

Олександр Форманчук також не вважає, що опозицією до Пратії регіонів у Криму стануть представники кримських татарів. Натомість, за словами політолога, вони "зроблять спробу якось домовитися із владою, щоб отримати якесь місце чи в кримському уряді, чи у президії Верховної ради, і на цьому все закінчиться."

США і Європа критикують

Попри те, що перші оцінки спостерігачів щодо місцевих виборів були досить прихильними, впродовж тижня, коли в Україні підраховували результати, з’явилося кілька критичних міжнародних оцінок.

Зокрема, у заяві Державного департаменту США йшлося про те, що місцеві вибори були гіршими з огляду на їх чесніть, прозорість і відповідність демократичним нормам, ніж президентські вибори на початку цього року. Читати подробиці

Верховний представник з міжнародних справ та безпекової політики Єврокомісії Кетрін Аштон висловила занепокоєння тим, як відбувалися місцеві вибори в Україні, що "підриває довіру до виборчого процесу та подальшого укріплення демократії в Україні." Подробиці тут

Заступниця голови президентської адміністрації Ганна Герман заявила, що Україна зробить висновки із міжнародних оцінок місцевих виборів, але наголосила, що українська демократія має свої особливості.

Раніше президент Віктор Янукович заявляв, що ініціюватиме зміну виборчого законодавства, аби прибрати ті вади, що були виявлені під час останніх місцевих виборів.

Серед багатьох причин порушень під час виборів та їх поганої організації оглядачі називали поспіхом ухвалений закон, що було змінено у липні цього року.

Новини на цю ж тему