Україна - ''малопридатна'' для бізнесу

Україна посіла 145 місце за рівнем легкості ведення бізнесу у рейтингу Світового банку та 69 місце за рівнем розвитку життя у рейтингу Програми розвитку ООН.

Як і рік тому, найлегше вести бізнес, згідно з рейтингом, у Сінгапурі, Гонконзі, Великій Британії, Новій Зеландії та США.

Географічні сусіди України мають різні показники. Зокрема, Росія опустилася із 116 на 123 місце, Білорусь - з 64 на 68. Водночас, Польща піднялася з 73 на 70 місце, Угорщина - з 52 на 46. Румунія - на 56 позиції, Молдова - на 90-й.

Серед держав колишнього СРСР, найбільший прогрес впродовж останніх років робить Грузія, яка, зробивши минулого року стрибок до 13 місяця, покращила свій цьогорічний результат ще на одну позицію.

Сама ж Україна, згідно із дослідженням Світового банку, за рік посунулася на 145 місце у порівнянні із 147 місцем роком раніше.

Проте Україна і надалі залишається найгіршою (крім Узбекистану, який посів 150 позицію) країною для бізнесу серед держав колишнього Радянського Союзу, а її "сусідами" у цьогорічному рейтингу є Сирія та Гамбія.

Напередодні у Києві, Львові, Полтаві, Тернополі та Кременцузі відбулися акції протесту представників малого та середнього бізнесу, які вважають, що із ухваленням проекту Податкового кодексу, запропонованого урядом, бути підприємцем в Україні стане ще важче, адже проект передбачає фактичне скасування спрощеного оподаткування для дрібних підприємців. Докладніше читати тут

Прем’єр-міністр Микола Азаров доручив віце-прем’єру Сергію Тігіпку, відповідальному за розробку Податкового кодексу, до розгляду законопроекту у другому читанні в парламенті, запланованому на 16 листопада, спробувати знайти компроміс із представниками малого та середнього бізнесу.

У рейтингу людського життя Україна - 69

Тим часом у рейтингу людського розвитку ООН Україна посіла 69 місце серед 169 країн світу, і увійшла до групи країн із високим рівнем розвитку.

У цьому рейтингу експерти враховуються не тільки рівень доходів населення певної країни, але й стан освіти, медицини та доступ до інформації.

Через це, не зважаючи на низькі доходи, місце країн колишнього Радянського Союзу у рейтингу традиційно був досить високим, - зазвичай допомагав високий, у порівнянні із іншими країнами, рівень освіти.

Проте цього разу укладачі рейтингу звертають увагу на те, що країни Східної та Центральної Європи, більшість із яких є новими членами ЄС, змогли скористатися перевагами відкритого ринку та ліберальної економіки, і покращили свої показники людського розвитку, тоді як у державах колишнього СРСР занепад медицини і різке погіршення здоров’я громадян цих країн призвів до скорочення середньої тривалості життя.

Вже у недалекому майбутньому, вважають експерти ООН, це негативно позначиться і на економічному розвитку пост-радянських країн.

Керівник дослідження Джені Клугман каже, що приблизно однакові стартові умови при розпаді радянського блоку обернулися дуже різними результатами:

"Хоча колапс соціалістичної та комуністичної системи у країнах Центральної та Східної Європи та Радянського Союзу надав цим країнам нові політичні та економічні можливості, процес перебудови життя в цих країнах по-різному вплинув на них. Подекуди, величезні досягнення у впровадженні демократичних засад керування країною не завжди конвертувалися у створення умов для сталого людського розвитку."

Середній дохід на душу населення у пострадянському блоці нині становить 11462 доларів, проте показники у різних країнах відрізняються на порядок: від 20 тисяч доларів на рік у Чехії до 3 тисяч доларів у Таджикистані та Туркменистані.

З усіх держав, що входили до СРСР, лише Естонія змогла увійти до групи країн із дуже високим рівнем розвитку, який очолюють Норвегія, Австралія, Нова Зеландія, США та Ірландія.

Загалом, за останні 40 років, коли ООН спостерігає за людським розвитком, люди стали багатшими, здоровішими та освіченішими: очікувана тривалість життя в середньому у світі зросла з 59 до 70 років, а середній дохід на душу населення подвоївся, і нині складає 10 тисяч доларів.

Згідно із даними ООН, середня очікувана тривалість життя в Україні становить 68.6 років (із 71 року у 1970), а середній дохід на душу населення - 6535 доларів на рік.

Читати: Який справжній прожитковий мінімум

Водночас, за різними дослідженнями, від 50% до 80% українців живуть за межею бідності, тобто виживають на менше, ніж 17 доларів на день.