ВМС України: вже не з НАТО, та ще не з ЄС

Начальник штабу ВМС України контр-адмірал Юрій Ільїн каже, що з середини 2011 року українські військово-морські сили будуть готові до участі в антипіратській морській операції Євросоюзу "Аталанта", яка триває у західній частині Індійського океану.

Заява начальника штабу українських ВМС пролунала під час церемонії проводів корвета "Тернопіль" на середземноморську операцію НАТО "Активні зусилля". Ця операція спрямована на виявлення та попередження терористичних дій, що живляться у тому числі і за рахунок нелегальних морських перевезень.

Нові виклики морякам

Україна вже чотири роки поспіль регулярно відправляє на "Активні зусилля" свої корвети та фрегат.

Експерти ж заявляють про те, що впродовж двох останніх років епіцентр небезпеки для цивільного судноплавства змістився з північних районів Близького сходу до прибережних вод Східної Африки. Як результат, цього року Росія відмовилась від участі в операції "Активні зусилля" та спрямувала свої кораблі в Індійський океан, деЄвросоюз намагається подолати піратство у рамках багатонаціональної операції "Аталанта".

Image caption Контр-адмірал Юрій Ільїн, начальник штабу ВМС України

Відповідаючи на запитання Бі-Бі-Сі, чи розглядає українська сторона можливість переорієнтування своїх військо-морських потужностей з Середземного моря до Африканського рогу, начальник штабу ВМС України контр-адмірал Юрій Ільїн сказав, що військові моряки до цього готуються, однак останнє слово за Києвом:

"Наші фахівці вже працювали у Бахрейні з питань логістичного забезпечення участі наших сил в операції Євросоюзу "Аталанта". Зараз ми готуємо сили до участі в цій операції або до будь-якого іншого формату дій ВМС, що буде прийнято політичним керівництвом нашої країни. До середини наступного року ВМС будуть готові. Далі все залежатиме від рішення керівництва держави", -- сказав адмірал Бі-Бі-Сі.

Докір владі

Раніше депутат кримського парламенту Єфім Фікс дорікав владі, що Україна не спроможна приєднатись до російських кораблів, які разом із НАТО та ЄС висліджують піратів поблизу Сомалі.

"Коли країни, дійсно серйозні країни, відряджають свої кораблі до Сомалі захищати судноплавство від піратів, Україна не може відрядити туди хоч щось. Хоча більше за всіх страждають саме українські цивільні моряки. Ось що турбує та викликає здивування", -- сказав депутат в кримському телеефірі.

На думку експертів, участь кораблів українських ВМС в патрулюваннях поблизу грецького острова Кріт втратила практичний сенс не тільки через посилення епіцентру піратства у Сомалі, а й через відмову політичного керівництва України від перспектив вступу країни до НАТО. Тому, починаючи з лютого 2010 року, вважають оглядачі, середземноморські патрулювання українців перетворилась на формальність у стосунках із Брюсселем, якого керівництво України насправді не хоче дратувати зближенням із Росією.

Дрейф у бік ЄС?

Натомість аналітики відзначають, що Україна м’яко дрейфує від військового співробітництва з НАТО до кооперації з військовими формуваннями Євросоюзу.

На нещодавній спільній прес-конференції з головою військового комітету Європейського Союзу генералом Хаканом Сиреном, начальник Генерального штабу Збройних Сил України Григорій Педченко заявив, що українські військові візьмуть участь в антипіратській операції ЄС "Аталанта".

Начальник Генштабу також повідомив, що українські морські піхотинці, доправлені військово-транспортним літаком Іл-76, можуть приєднатись до антипіратської тактичної групи під назвою HELBROC, що об'єднує підрозділи Греції, Болгарії, Румунії і Кіпру:

"Вони перебувають у постійній готовності, на бойовому чергуванні і готові у п’ятиденний термін на відстані до 6 тисяч кілометрів взяти участь у подоланні будь-якої кризової ситуаці", - пояснив генерал Григорій Педченко типовий алгоритм антипіратських дій українських "чорних беретів".

Реальність проти бажань

У цьому контексті, вважають експерти, переорієнтування ВМС з Середземного моря на, наприклад, Аденську затоку, є довгоочікуваним рішенням. Єдина проблема у реалізації цих планів – ресурсне забезпечення роботи українських ВМС на дуже великій відстані від власних пунктів базування та практично зупинена влітку цього року програма будівництва перспективного українського корвета, на яку хронічно не вистачає грошей.